Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

2 minuty
Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle než rok
Zdroj: ČT24

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.

Několikametroví motýli s trupem napodobujícím stíhačku Spitfire mají mechanická křídla, kterými mávají. Podle Černého jde o poctu československým stíhacím pilotům, kteří za druhé světové války sloužili v britské armádě. U veřejnosti i odborníků ale dílo vzbudilo rozporuplné reakce.

„V současné době možnost podání žádosti o prodloužení umístění motýlů Davida Černého na Máji zvažujeme. Autor díla to podporuje, pozitivní ohlasy vnímáme nejen od drtivé většiny návštěvníků Máje, ale i z širší veřejnosti – včetně té odborné,“ prohlašuje Karel Samec, mediální zástupce skupiny Amadeus, která Máj ovládá.

Rozměrné instalace jsou především lákadlem pro turisty. Každý z motýlů váží přes pět tun a rozpětí křídel má zhruba patnáct metrů. Jak už bylo zmíněno, Černý je zamýšlel jako poctu československým letcům, proto je částečně vytvořil z trupů stíhaček Spitfire.

Kritici mluví o kýči

Odborníci ale viděli za objekty spíše provokaci a narušení architektury budovy. Kritikem díla bylo například občanské sdružení Klub Za starou Prahu. Předseda sdružení Richard Biegel motýly označil za příklad typického kýče. Loni upozorňoval na to, že odbor památkové péče pražského magistrátu záměr schválil, a to navzdory tomu, že plastiky odmítl Národní památkový ústav.

„Je to cíleně kontroverzní dílo, s tím cílem bylo i vytvářené, jako velký reklamní poutač na proměnu budovy někdejšího Máje, takže svůj úkol to splnilo,“ míní historička umění Terezie Nekvindová.

O setrvání díla na fasádě obchodního domu by znovu rozhodoval pražský odbor památkové péče.

Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975.

V roce 2006 prohlásilo ministerstvo kultury objekt kulturní památkou.

V květnu 2022 začala rozsáhlá rekonstrukce budovy za 4,5 miliardy korun, zákazníkům se obchodní dům znovu otevřel loni 24. června. V devíti patrech nyní Máj nabízí obchody, restaurace i zážitkovou expozici.

Koupi rozhodujícího podílu ve firmě vlastnící obchodní dům Máj v únoru 2025 oznámil nemovitostní podílový fond Realita, spravovaný společností ATRIS. Hodnotu transakce neuvedl. Máj do té doby vlastnila společnost Amadeus Real Estate, která má podle dřívějších informací webu Seznam Zprávy stejné konečné vlastníky jako fond ATRIS, a to bratry Václava a Martina Klánovy.

Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
před 23 hhodinami

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...