Letos uplyne sto padesát let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Při té příležitosti připravil Národní památkový ústav (NPÚ) celoroční projekt Vltava slavná & splavná, který připomene význam této řeky v přírodních, kulturních, společenských i hospodářských souvislostech. Vyvrcholí výstavou v Jízdárně Pražského hradu.
Památkový ústav věnuje celý rok Vltavě, pošle pro ni i štafetu
Generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková považuje Vltavu za národní řeku. „Památky, hudba, dějiny, sport, každodenní život, to všechno je Vltava a s ní spojené pozitivní emoce, které dnešní doba velmi potřebuje,“ uvedla.
Projekt Vltava slavná & splavná symbolicky navazuje na loňský Rok české hudby, který se vázal k dvoustému výročí narození autora Vltavy – Bedřicha Smetany.
Celoroční program
Aktuální projekt zahrnuje celoroční kulturní akce, edukační programy, přednášky nebo prohlídky vltavských památek. „V klášteře Zlatá Koruna to budou zvláštní prohlídky na téma využívání vltavské vody zdejším cisterciáckým klášterem. Na zámku Hluboká představíme technické památky, vodárny na čerpání vody pro potřeby hlubockého zámku. Těch věcí bude celá řada,“ vyjmenovala některé z akcí Goryczková.
Informace o nich zájemci nejlépe dohledají na webu projektu. Některé budou volně přístupné, jiné vyžadují rezervaci lístků. „Mohu zmínit například baletní vystoupení Má vlast bratří Bubeníčků, které se uskuteční 13. června na zámku Veltrusy, anebo některé koncerty České filharmonie pod hlavičkou projektu v rámci Pražského jara nebo Smetanovy Litomyšle,“ doplnila ředitelka NPÚ.
Výstava výtvarných děl i technických pokladů
V září se v Jízdárně Pražského hradu otevře výstava Vltava slavná & splavná. Její zahájení doprovodí štafeta, která dopraví vodu z pramene řeky až do hlavního města. „Účastní se jí významné osobnosti, které jsou spojeny s šumavskými prameny Vltavy a povodím Vltavy. Budou to turisté, kanoisté, jachtaři, hrázní, vltavští podnikatelé, kapitáni parníků,“ vyjmenovala Goryczková.
Voda z pramene bude vystavena v jízdárně spolu s řadou uměleckých i technických děl. Výtvarný odraz Vltavy chce připomenout, že tento tok inspiroval přední české krajináře, jako byl Antonín Slavíček, Josef Mánes či Julius Mařák, ale také představitele evropského moderního umění Egona Schieleho a Oskara Kokoschku.
K vidění by měly být i grafiky a umělecké fotografie – třeba ty od Josefa Sudka – zachycující krajinné půvaby řeky, události, ale i všední realitu s ní spojenou. „Která díla budou vystavena, se aktuálně dolaďuje i v návaznosti na architektonické řešení celé výstavy,“ podotkla Goryczková.
Výstavu obohatí i připomínka technických i jiných staveb na Vltavě i exponátů z lodní dopravy a energetiky. Návštěvníci by měli mít možnost si prohlédnout také zlato a perly rýžované a lovené ve Vltavě. Na výstavě, která potrvá do konce roku, spolupracuje celá řada muzeí, galerií, církevních institucí i archivů.