Rudá věž smrti přejde do vlastnictví státu

Rudá věž smrti připadne státu (zdroj: ČT24)

Národní kulturní památka Rudá věž smrti v Ostrově na Karlovarsku přejde do vlastnictví státu a stane se součástí objektů spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ). Stavba připomíná utrpení politických vězňů, které režim přinutil v 50. letech minulého století pracovat v uranových dolech v Jáchymově. Stát objekt převezme od Konfederace politických vězňů (KPV), informoval ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Zástupci ministerstev kultury, financí, KPV, NPÚ, Finanční správy ČR a Národního muzea ve čtvrtek podepsali memorandum o společném postupu k památkové obnově Rudé věže smrti a přípravě expozice připomínající utrpení politických vězňů na tomto místě.

Součástí dohody je také vypořádání s dluhem zhruba dvacet pět milionů korun vůči státu, který vznikl, když bývalé vedení KPV nevyúčtovávalo státní dotace. Ministerstvo financí prostřednictvím Finanční správy ČR přišlo s řešením, že bude tato stavba převedena na stát, tedy na ministerstvo kultury.

Dohoda je pro KPV „životně důležitá“

„V rámci platného práva jsme hledali způsob, jak zohlednit nejen potřebu ochrany veřejných financí, ale i snahu o zachování odkazu obětí totalitních režimů. Výsledkem je definování potřebných právních kroků, jejichž realizace umožní nejen úhradu historických daňových nedoplatků, ale zároveň zajistí dlouhodobou ochranu této významné památky pro budoucí generace,“ sdělila generální ředitelka Finanční správy ČR Simona Hornochová.

„Dohoda je pro nás životně důležitá, členům konfederace na ní velmi záleží,“ podotkla předsedkyně KPV Milena Blatná. NPÚ je podle své ředitelky Nadi Goryczkové připraven převzít objekt a po provedení oprav ho za dva až tři roky otevřít veřejnosti. Úkolem Národního muzea pak bude ve spolupráci s NPÚ i s KPV obsahová příprava expozic a péče o ně.

„Rudá věž smrti je místem, které symbolizuje hrůzy a utrpení, které zažívali ti, kteří byli nespravedlivě uvězněni a pronásledováni za své politické názory. Národní muzeum jako významná česká paměťová instituce považuje za svou povinnost přispět k tomu, aby zde vznikla stálá expozice, která bude nejen připomínat utrpení politických vězňů, ale též to, že svoboda a lidská práva nejsou samozřejmostí, ale hodnotami, za které musíme neustále bojovat a chránit je,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Rudá věž smrti v Ostrově v komunistickém pracovním táboře Vykmanov II. je stavba určená k drcení a třídění uranové rudy z jáchymovských dolů. Stala se symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Události, komentáře: Jednatel bývalé pobočky KPV Lubomír Modrovič o Rudé věži smrti (zdroj: ČT24)

„Splní se sen chlapů, kteří tu v roce 2001 chtěli zřídit Muzeum otrockých prací. Aby se nezapomnělo na, to co tady těch sedmdesát tisíc lidí dělalo. Je to výstraha i pro budoucí generaci. Oni byli zavření ve jménu nějaké ideologie a ty mají rády tendenci se opakovat,“ poznamenal ve čtvrtečních Událostech, komentářích jednatel bývalé pobočky Konfederace politických vězňů a průvodce na Rudé věži smrti Lubomír Modrovič.

„Vězni tomu říkali konečná stanice, bylo to v provozu od února 1951 do roku 1961 a pracovali tady vězni v různých kategoriích – kolaboranti, političtí. A to v podmínkách, které odporovaly i právním předpisům tehdejší doby,“ upozornil.

Modrovič na místě provází od roku 2016 a udivuje ho, že návštěvníci, kteří přijdou, jsou překvapení, co se tam odehrávalo. „Bohužel lidé na to asi pod dojmem toho, že máme 35 let od sametové revoluce, zapomněli. Věnovali se svým povinnostem, svým aktivitám. Říkají si – vždyť co, to je minulost, to se nás netýká,“ poznamenal.

Načítání...