Dvůr Břevnovského kláštera ukrýval přes tisíc koster vojáků

3 minuty
Události: Unikátní nález v pražském Břevnově
Zdroj: ČT24

Přes tisíc koster vojáků našli archeologové na dvoře Břevnovského kláštera. Odkryli tam jedno z největších hromadných pohřebišť v Evropě. Pochází z období Sedmileté války. Vzhledem k velikosti a době, kdy se konflikt odehrál, jde podle nich o naprosto ojedinělý soubor.

Na místě bude stát kotelna na štěpku. Místo lopat bagrů pracují ale na dvoře u Břevnovského kláštera lopatky archeologů. Objevili tu tisíce starých kostí. „Tohle jsou poslední jedinci a blížíme se k počtu tisíců jedinců, což je zcela ojedinělé, výjimečné i na evropské poměry,“ vysvětluje archeolog Národního památkového ústavu Matouš Semerád.

„Naprostá většina – kolem osmdesáti procent – je těch mladých, mezi juvenis až adultus, to znamená do třiceti let,“ dodává antropolog Roman Bortel. Mrtví jsou z dob Sedmileté války. Dokládají to třeba mince s vyraženým letopočtem. Klášter tehdy sloužil jako pruský lazaret.

„Vědělo se, že tady ti pruští vojáci někde jsou pohřbeni, ale nevědělo se kde,“ říká podpřevor Benediktinského arciopatství svatého Vojtěcha a svaté Markéty Vojtěch Marek Malina. „Zřejmě je pochovávali podle jejich hodností či nějakých zásluh. Máme dva výjimečné hroby tím, že v nich byli jedinci položeni ve dvou vrstvách, kdežto v ostatních třeba v pěti nebo v šesti vrstvách,“ zdůrazňuje Bortel.

Archeologové objevili i kulky nebo knoflíky

Kromě kostí skrývalo pohřebiště i řadu dalších nálezů, třeba kulky, přezky z uniforem nebo knoflíky. „Kovy korodují, takže my nacházíme spíš třeba barevnost na kostech, a pak u toho někde najdeme i ten knoflík,“ vysvětluje Bortel.

Vyzvednuté ostatky odborníci očistili, vysušili a po jednom uložili do papírových pytlů. Je jich 1055. „Dole jsou dlouhé kosti, větší kosti, jako je pánev a potom drobnější kosti a lebka, ta je zvlášť ještě v jednotlivém sáčku,“ popisuje způsob uložení kostí archeologický technik Národního památkového ústavu Egon Ditmar.

8 minut
Studio 6: Průzkum válečného hrobu na Břevnově
Zdroj: ČT24

Lazaret fungoval v Břevnově dva měsíce. Prošly jím na dva a půl tisíce zraněných vojáků. „Po tom, co to celé skončilo, musel být klášter znovu vysvěcen, od toho bývá vždycky tady na Břevnově břevnovské posvícení,“ objasňuje Malina.

Teď budou antropologové zkoumat původ pohřbených, jejich možné příbuzenské vztahy nebo stravu, kterou jedli. Nakonec kosti uloží do nového hrobu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 3 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 6 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 8 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 11 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...