Dvůr Břevnovského kláštera ukrýval přes tisíc koster vojáků

3 minuty
Události: Unikátní nález v pražském Břevnově
Zdroj: ČT24

Přes tisíc koster vojáků našli archeologové na dvoře Břevnovského kláštera. Odkryli tam jedno z největších hromadných pohřebišť v Evropě. Pochází z období Sedmileté války. Vzhledem k velikosti a době, kdy se konflikt odehrál, jde podle nich o naprosto ojedinělý soubor.

Na místě bude stát kotelna na štěpku. Místo lopat bagrů pracují ale na dvoře u Břevnovského kláštera lopatky archeologů. Objevili tu tisíce starých kostí. „Tohle jsou poslední jedinci a blížíme se k počtu tisíců jedinců, což je zcela ojedinělé, výjimečné i na evropské poměry,“ vysvětluje archeolog Národního památkového ústavu Matouš Semerád.

„Naprostá většina – kolem osmdesáti procent – je těch mladých, mezi juvenis až adultus, to znamená do třiceti let,“ dodává antropolog Roman Bortel. Mrtví jsou z dob Sedmileté války. Dokládají to třeba mince s vyraženým letopočtem. Klášter tehdy sloužil jako pruský lazaret.

„Vědělo se, že tady ti pruští vojáci někde jsou pohřbeni, ale nevědělo se kde,“ říká podpřevor Benediktinského arciopatství svatého Vojtěcha a svaté Markéty Vojtěch Marek Malina. „Zřejmě je pochovávali podle jejich hodností či nějakých zásluh. Máme dva výjimečné hroby tím, že v nich byli jedinci položeni ve dvou vrstvách, kdežto v ostatních třeba v pěti nebo v šesti vrstvách,“ zdůrazňuje Bortel.

Archeologové objevili i kulky nebo knoflíky

Kromě kostí skrývalo pohřebiště i řadu dalších nálezů, třeba kulky, přezky z uniforem nebo knoflíky. „Kovy korodují, takže my nacházíme spíš třeba barevnost na kostech, a pak u toho někde najdeme i ten knoflík,“ vysvětluje Bortel.

Vyzvednuté ostatky odborníci očistili, vysušili a po jednom uložili do papírových pytlů. Je jich 1055. „Dole jsou dlouhé kosti, větší kosti, jako je pánev a potom drobnější kosti a lebka, ta je zvlášť ještě v jednotlivém sáčku,“ popisuje způsob uložení kostí archeologický technik Národního památkového ústavu Egon Ditmar.

8 minut
Studio 6: Průzkum válečného hrobu na Břevnově
Zdroj: ČT24

Lazaret fungoval v Břevnově dva měsíce. Prošly jím na dva a půl tisíce zraněných vojáků. „Po tom, co to celé skončilo, musel být klášter znovu vysvěcen, od toho bývá vždycky tady na Břevnově břevnovské posvícení,“ objasňuje Malina.

Teď budou antropologové zkoumat původ pohřbených, jejich možné příbuzenské vztahy nebo stravu, kterou jedli. Nakonec kosti uloží do nového hrobu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 3 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 5 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
před 18 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40

Studii o údajné souvislosti mezi očkováním a autismem má vést muž označovaný za antivaxera

Přestože byla souvislost mezi očkováním dětí a autismem mnohokrát vyvrácena, rozhodla se vláda prezidenta USA Donalda Trumpa ještě jednou tento fenomén prozkoumat. Americká média teď informují o muži, který má kontroverzní výzkum vést.
27. 3. 2025

Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
27. 3. 2025
Načítání...