TÉMA

Archeologové

Nekropole, pravěká sídliště i záhadná kráva. Dálnice odkrývají minulost Česka

Když se staví dálnice, odkryje se spousta půdy, kterou pak prozkoumají archeologové. A najdou tam mnohdy věci, které nečekají.
18. 12. 2024|

Poškození pravěkého hradiště Radná při těžbě dřeva nebyl podle policie trestný čin ani přestupek

Při těžbě dřeva lesníci poškodili bagrem pravěké hradiště Radná u Berounky. Kulturní památka je na pozemcích obce Hromnice, spadá do katastru Němčovic, obec podala trestní oznámení. Podle policie ale nejde o trestný čin ani o přestupek.
11. 3. 2024|

Češi pomáhají v Izraeli odkrývat chrámový komplex Tel Moca

Za účasti českých archeologů probíhá na západním okraji Jeruzaléma odkrývání chrámového komplexu Tel Moca. Lokalitu objevili náhodně při záchranném výzkumu kvůli výstavbě dálnice před třiceti lety. Rozsáhlá svatyně zřejmě představuje nejstarší podobu náboženské praxe judaismu. Zároveň jde o archeologickou hádanku, protože bible o ní mlčí, dodává zpravodaj ČT na Blízkém východu David Borek.
4. 9. 2023|

Archeologové našli u Milovic na Jičínsku část antické nádoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 u obce Milovice u Hořic na Jičínsku našli pozůstatky antické nádoby z 5. století před naším letopočtem s figurálními motivy. Nález zlomků nádoby lze označit v České republice za mimořádný. Podle vědců jde o první takto početný nález keramických zlomků z jedné antické nádoby na našem území.
26. 5. 2023|

Archeologové odkryli na Uherskohradišťsku zbytky osídlení z doby Římanů

Archeologové odkryli při výstavbě domů v Polešovicích na Uherskohradišťsku osídlení z doby Římanů. Na návrší Díly objevili pracovníci Slováckého muzea v Uherském Hradišti zahloubené objekty ze 3. a 4. století našeho letopočtu. Našli také střepy keramiky, zvířecí kosti nebo nástroj z jeleního parohu.
12. 12. 2022|

Slovenští archeologové objevili na dně Dunaje zbytky římského mostu

Slovenští archeologové objevili na dně Dunaje nedaleko Komárna opracované kameny a dřevěné kůly. Domnívají se, že se jedná o zbytky římského mostu z počátku našeho letopočtu. Na Facebooku o tom informovala Trnavská univerzita.
3. 12. 2022|

Archeologové objevili na zřícenině hradu Hartenberg původní vstup a na nádvoří odvodňovací systém

Archeologové z karlovarského muzea zkoumají nádvoří hradu Hartenberg v Hřebenech na Sokolovsku. Objevili tam původní odvodňovací systém z 18. až 19. století. Zajímají se také o východní stranu hradu, kde byl patrně původní vstup. Hrad, který byl na pokraji zániku, se nyní postupně obnovuje.
25. 8. 2022|

Čeští archeologové objevili a zdokumentovali v Egyptě hrobku hodnostáře

Čeští archeologové letos na jaře v egyptském Abúsíru objevili a zdokumentovali hrobku staroegyptského hodnostáře, který vlastnil největší dosud nalezený mumifikační depozit. Hrobka pochází zřejmě z počátku pátého století před naším letopočtem. V pátek o tom informovali zástupci Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
16. 7. 2022|

Pod kostelem ve Znojmě našli archeologové pozůstatky dvou honosných chrámů

Odborníci při archeologickém průzkumu, který předchází rekonstrukci dlažby v kostele svatého Hippolyta ve znojemské části Hradiště, objevili pod současnou stavbou pozůstatky dvou raně středověkých kostelů. Starší kostel ve formě rotundy nemá svým rozměrem na Moravě obdobu.
13. 5. 2022|

Hledači kovů objevili na Rakovnicku šperky z období stěhování národů. Mají nevyčíslitelnou hodnotu

Amatérští hledači kovů, kteří spolupracují s archeology, našli loni na Rakovnicku unikátní šperky – zlatý prsten a přezku z období stěhování národů. Vykládané jsou českými granáty a almandiny, které pocházejí zřejmě z Indie a Srí Lanky. Výzkum šperků různými odbornými pracovišti trval rok. Veřejnost by je mohla spatřit v létě příštího roku.
11. 11. 2021|

Smiřice mají svou venuši. Hlavičku vystupující z keramické nádoby objevili archeologové u nádraží

Při záchranném archeologickém výzkumu před stavbou haly nádraží objevili archeologové u Smiřic na Hradecku dvě pravěká sídliště z mladší doby kamenné a z pozdní doby bronzové. Kromě keramických nádob našli velké množství kamenných nástrojů. I nádobu s lidskou hlavičkou, které začali říkat Smiřická venuše. Práce na výzkumu archeologové nyní dokončují.
13. 9. 2021|

Zoraná pole lákají nepoctivé hledače pokladů. Na vzácných předmětech se snaží vydělat

Přeoraná a neosetá pole v předjarní sezoně lákají hledače s detektory kovů, včetně těch, kteří si nálezy nechávají pro sebe nebo je výhodně prodávají. Archeologové proto některé cenné lokality v zimě namátkově kontrolují, aby jejich vykrádání zabránili. Spolupráce s amatéry je přitom pro odborníky zásadní.
14. 1. 2021|

Archeologové objevili na Pohansku zbytky hradby z 9. století. Proč ji zničil požár, nevědí

Archeologové z Masarykovy univerzity objevili nedaleko zámečku Pohansko u Břeclavi pozůstatky hradby z konce devátého století. Původně byla postavená z kamene a ze dřeva, dřevěná část ale shořela. Důvod požáru vědci neznají, nemají doklady o tom, že by bylo hradisko dobýváno.
9. 6. 2020|

Archeologové našli na Přerovsku bronzový poklad. Ležel pár centimetrů pod zemí

Archeologové odkryli na poli na Přerovsku keramickou nádobu s bronzovými předměty. Byly v ní zhruba tři tisíce let staré šperky, části spon a také kruhový předmět, takzvaná faléra z bronzového plechu s bohatě tepanou výzdobou. Nález z pozdní doby bronzové řadí k nejvýznamnějším archeologickým objevům v Olomouckém kraji za poslední desetiletí.
15. 4. 2020|

Archeologové odhalili hřbitov s ostatky Romů z koncentračního tábora v Letech

Archeologové Západočeské univerzity v Plzni objevili pohřebiště vězňů romského tábora v Letech u Písku. Nachází se v blízkosti pietního místa, které oběti romského holocaustu připomíná. Muzeum romské kultury chce v místě tábora vybudovat nový památník a otevřít ho do roku 2023.
10. 9. 2019Aktualizováno10. 9. 2019|

Šest set kilogramů cukru. Dřevěnou studnu z pravěku zachraňují vědci speciální lázní

Odborníci z Univerzity Pardubice zachraňují nejstarší dřevěnou studnu v Evropě pomocí cukru. Archeologové unikátní památku odkryli loni při stavbě dálnice D35 a podle použitých stromů je stará přes sedm tisíc let. Chybějící buněčnou strukturu dřeva teď díky restaurátorům nahradí sacharóza.
31. 7. 2019|

U Slaného odhalili pohřebiště sahající do pravěku, v hrobech se nacházely i zlaté ozdoby

Archeologové našli u Slaného na Kladensku významné nálezy až z pozdní doby kamenné. Průzkum předcházel stavbě obchvatu Slaného, silnice číslo 16. Ve třináctikilometrovém řezu krajinou byly například pravěké jámy, pece, hroby s kremací či kostrou, pozůstatky rozličných staveb a také náhon z první poloviny 16. století. Jednalo se o jeden z nejrozsáhlejších archeologických výzkumů na území Čech.
23. 5. 2019|
Načítání...