Archeologové našli první hrobku faraona po sto letech

Archeologové v Egyptě objevili hrobku faraona Thutmose II. Jedná se o zcela výjimečný objev. Jde totiž o první nález královské hrobky za více než sto let. Naposledy se to stalo roku 1922, když Howard Carter našel slavnou hrobku faraona Tutanchamona.

Egyptsko-britský tým sice faraonskou hrobku vypátral v lokalitě Thébské nekropole západně od města Luxor už v roce 2022, její majitel ale zůstával dlouho neznámý. Původně ji podceňovali, předpokládali, že patřila některé z faraonových manželek. Až tento týden v úterý egyptské Ministerstvo turismu a památek oznámilo, že prázdná hrobka doposud známá jako C4 patří právě Thutmoseovi II., uvedla stanice CBS News.

Hrobka faraona Thutmose II.
Zdroj: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Faraonova hrobka je podle egyptských úřadů ve špatném stavu, protože krátce po jeho smrti byla při povodních zaplavena. Po záplavách byla větší část jejího obsahu přemístěna jinam. Uvnitř hrobky archeologové našli vrstvu nástěnné malty s modrými nápisy a žlutými hvězdami a úryvky z pohřebního textu Amduat.

Nalezli tam ale mimo jiné i úlomky alabastrových nádob, na nichž bylo jméno Thutmose II., které ho označovaly za zesnulého krále. Právě ty pomohly ke ztotožnění majitele hrobky.

Nálezy z hrobky faraona Thutmose II.
Zdroj: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Příbuzný slavné Hatšepsut

Thutmose II. byl faraonem 18. dynastie, která vládla v letech 1550 až 1292 před naším letopočtem a je řazena do období označované jako Nová říše. Byl nevlastním bratrem a manželem královny Hatšepsut, která vládla po jeho smrti. Jeho mumii se podařilo objevit již v roce 1881 v lokalitě Dér el-Bahrí, kam byla přesunuta stovky let po jeho smrti.

Hatšepsut se proslavila mnohem více než on. Když totiž tento faraon předčasně zemřel, měl ho nahradit jeho syn, kterého ale panovník počal s vedlejší ženou Eset ze svého harému. Protože mu ale chyběly schopnosti i věk pro vládu, chopila se moci Hatšepsut (dříve označovaná i jako Hatšepsovet). Zpočátku jako regentka, ale během šesti let si přisvojila moc úplně a jmenovala se faraonkou – což zdůrazňovala například falešnými vousy. Byla druhou doloženou ženou, která vládla Egyptu.

Mumie krále Thutmose II. převážená v konvoji z Egyptského muzea na Tahríru do Národního muzea egyptské civilizace ve Fustátu v Káhiře
Zdroj: Reuters/Amr Abdallah Dalsh

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 12 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 14 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 17 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 18 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 21 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 21 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
27. 5. 2025
Načítání...