Archeologové našli první hrobku faraona po sto letech

Archeologové v Egyptě objevili hrobku faraona Thutmose II. Jedná se o zcela výjimečný objev. Jde totiž o první nález královské hrobky za více než sto let. Naposledy se to stalo roku 1922, když Howard Carter našel slavnou hrobku faraona Tutanchamona.

Egyptsko-britský tým sice faraonskou hrobku vypátral v lokalitě Thébské nekropole západně od města Luxor už v roce 2022, její majitel ale zůstával dlouho neznámý. Původně ji podceňovali, předpokládali, že patřila některé z faraonových manželek. Až tento týden v úterý egyptské Ministerstvo turismu a památek oznámilo, že prázdná hrobka doposud známá jako C4 patří právě Thutmoseovi II., uvedla stanice CBS News.

Hrobka faraona Thutmose II.
Zdroj: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Faraonova hrobka je podle egyptských úřadů ve špatném stavu, protože krátce po jeho smrti byla při povodních zaplavena. Po záplavách byla větší část jejího obsahu přemístěna jinam. Uvnitř hrobky archeologové našli vrstvu nástěnné malty s modrými nápisy a žlutými hvězdami a úryvky z pohřebního textu Amduat.

Nalezli tam ale mimo jiné i úlomky alabastrových nádob, na nichž bylo jméno Thutmose II., které ho označovaly za zesnulého krále. Právě ty pomohly ke ztotožnění majitele hrobky.

Nálezy z hrobky faraona Thutmose II.
Zdroj: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Příbuzný slavné Hatšepsut

Thutmose II. byl faraonem 18. dynastie, která vládla v letech 1550 až 1292 před naším letopočtem a je řazena do období označované jako Nová říše. Byl nevlastním bratrem a manželem královny Hatšepsut, která vládla po jeho smrti. Jeho mumii se podařilo objevit již v roce 1881 v lokalitě Dér el-Bahrí, kam byla přesunuta stovky let po jeho smrti.

Hatšepsut se proslavila mnohem více než on. Když totiž tento faraon předčasně zemřel, měl ho nahradit jeho syn, kterého ale panovník počal s vedlejší ženou Eset ze svého harému. Protože mu ale chyběly schopnosti i věk pro vládu, chopila se moci Hatšepsut (dříve označovaná i jako Hatšepsovet). Zpočátku jako regentka, ale během šesti let si přisvojila moc úplně a jmenovala se faraonkou – což zdůrazňovala například falešnými vousy. Byla druhou doloženou ženou, která vládla Egyptu.

Mumie krále Thutmose II. převážená v konvoji z Egyptského muzea na Tahríru do Národního muzea egyptské civilizace ve Fustátu v Káhiře
Zdroj: Reuters/Amr Abdallah Dalsh

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
před 17 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40

Studii o údajné souvislosti mezi očkováním a autismem má vést muž označovaný za antivaxera

Přestože byla souvislost mezi očkováním dětí a autismem mnohokrát vyvrácena, rozhodla se vláda prezidenta USA Donalda Trumpa ještě jednou tento fenomén prozkoumat. Americká média teď informují o muži, který má kontroverzní výzkum vést.
27. 3. 2025

Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
27. 3. 2025

Stačila injekce upravených buněk a ochrnutý Japonec začal chodit

Japonský výzkum dokázal vrátit dlouhá léta ochrnutému muži schopnost postavit se na vlastní nohy. Pokročilá studie přinesla natolik pozitivní výsledek, že vědci chtějí v bádání pokračovat.
27. 3. 2025

Benátky neodolají změnám klimatu, jejich ochrana nakonec selže, varuje studie

Italské Benátky by nejpozději do konce století mohly zůstat bez účinné obrany před extrémními projevy počasí. Uvádí to nová studie italského Národního ústavu geofyziky a vulkanologie (INGV). Při bouřích a přílivech by moře mohlo překonat systém Mose, který v současnosti chrání město před vzestupy vodní hladiny. Podle vědců za nepříznivým výhledem do budoucna stojí stoupání hladiny moře způsobené změnami klimatu a také klesání podloží staveb, takzvaná subsidence.
27. 3. 2025
Načítání...