Archeologové našli na Slovensku poprvé římský akvadukt

Výjimečný objev se podařil slovenským archeologům. Přímo na okraji Bratislavy se jim podařilo odhalit téměř dva tisíce let starý římský akvadukt.

„Nejpřekvapivějším objevem byl nález starobylého vodovodu, který tím, v jak dobrém stavu se zachoval, nemá na Slovensku obdoby. Jde vlastně o první objevený římský akvadukt na Slovensku,“ uvedli archeologové z Trnavské univerzity, kteří za objevem stojí. „Jedná se o umělý vodní kanál vybudovaný za účelem zásobování vodou z jednoho místa na druhé. Podobné stavby byly dosud známy pouze z území Římské říše,“ vysvětluje archeolog Erik Hrnčiarik.

Výraz akvadukt mají lidé spojený nejčastěji s mosty, jako je například slavný Pont du Gard ve Francii. Jenže tyto stavby byly jen malou součástí akvaduktů, tedy masivních staveb přivádějících vody z hor do měst.

Pont du Gard ve Francii
Zdroj: Wikimedia Commons/Wolfgang Staudt

Nejčastěji mají podobu kanálů zakopaných v zemi a zakrytých tak, aby se z nich voda neodpařovala a neznečistila. Ten nalezený v Rusovcích u Bratislavy leží asi osmdesát centimetrů pod dnešním povrchem. Je z kamene, ale jeho dno bylo pokryté římskými cihlami zvanými teguly. Ty jsou položené v podélné řadě za sebou tak, aby tvořily pozvolný svah směrem k dnešnímu zámečku (kaštelu). Akvadukt je vysoký 91 centimetrů a voda v něm tekla v korytě širokém 32 centimetrů – to jsou klasické římské rozměry, jež přibližně odpovídají jedné římské stopě.

Vědci znají autory, ne ale cíl stavby

Podle trnavských archeologů, kteří akvadukt zkoumali, je výjimečně dobře zachovalý. „Vypočítali jsme, že Římané použili až 51 tun kamene a více než osmdesát tegul. Na některých z nich se dochovalo jméno jejich tvůrce, na některých je dokonce otisk psa, který po nich přeběhl, když se sušily na slunci,“ dodává zástupce vedoucího výzkumu Tomáš Kolon.

Jednou z „podepsaných“ cihel je ta s ražbou a značkou „C VAL CONST KAR“, díky čemuž se dá dobře určit datum jejího vzniku. „Aktivní činnost této soukromé cihlářské dílny Gaia Valeria Constanse z Carnunta je obvykle kladena do druhého století našeho letopočtu. Předpokládáme, že akvadukt byl v provozu až do konce druhého století, kdy byl zasypán, a tak se zachoval po dvě tisíciletí,“ vysvětluje Hrnčiarik.

Podobný akvadukt byl prozkoumán v nedaleké Vindoboně (dnešní Vídeň), respektive v Mauternu (latinsky Favianis). Ten rusovecký je ale co do rozsahu nejdelší, píše Trnavská univerzita.

Nevyřešenou otázkou podle ní zůstává umístění a funkce stavby, pro kterou byl určen. Výzkum toho, kam akvadukt směřoval, naznačuje, že vedl k neznámé stavbě, která se nacházela někde pod dnešním jižním křídlem zámku. Pravděpodobně sloužila jako lázně pro římské vojáky. Protože se z ní bohužel nic nedochovalo, jelikož byla zcela zničena při stavbě zámečku, zůstane toto vysvětlení zřejmě navždy jen hypotézou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 18 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...