Na zámku v Telči vyrůstal, desítky let se o něj staral. Teď kastelán končí

Události: Kastelán zámku v Telči končí po 32 letech (zdroj: ČT24)

Kastelánem zámku Telč bude od 1. ledna příštího roku Roman Dáňa. Ve správě renesanční památky vystřídá Bohumila Norka, který byl na stejné pozici dlouhých 31 let. Dáňa je dosavadním zástupcem kastelána na zámku Červená Lhota.

Dvaatřicetiletý Dáňa je zaměstnancem Národního památkového ústavu dvanáct let. Jako památkář byl zapojený do projektu rozsáhlé obnovy, který nedávno telčský zámek podstoupil. „Čili nevstupuji do něčeho neznámého. Navíc jsem rodák z nedaleké Jihlavy, v Třešti a Telči mám rodinu, takže je pro mě telčský zámek svým způsobem návratem domů po zkušené na Červené Lhotě,“ nastiňuje Dáňa.

Zámek má podle něj velký potenciál, který rekonstrukce umocnila. Nedotkla se ale bytu posledních majitelů zámku z doby první republiky. Přitom právě méně vzdálená historie památek začíná být mezi turisty populární. Dáňa by byl rád, kdyby se na zámku mohlo konat víc drobnějších akcí určených především místním. Zachované ale podle něj musí být i spojení památky s oblíbeným letním hudebním festivalem Prázdniny v Telči. Že bude navazovat na kastelána, který byl s památkou spojený přes třicet let, vnímá jako závazek. „Spousta věcí tady velice dobře funguje a byl bych rád, aby fungovala i nadále,“ dodal Dáňa.

Budoucí kastelán zámku Telč Roman Dáňa
Zdroj: ČTK/Luboš Pavlíček

Norek na zámku vyrůstal, kastelánem byl už jeho otec

Norka nepojí se zámkem v Telči jen pracovní kariéra. Na zámku prakticky vyrůstal. Kastelánem totiž byl už jeho otec. „Táta nastupoval v roce 1961 a byl tady do roku 1985. Já jsem tady už 32 let. Dá se říct, že telčský zámek je se jménem Norek spjatý,“ přiblížil. Právě během jeho působení prošel zámek velkou rekonstrukcí za téměř 240 milionů.

„Kdyby tady nebyl, tak to všechno pokračovalo daleko složitěji. Výsledek je skvělý a návštěvníkům se to líbí,“ dodala generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Až Norka v lednu nahradí ve funkci nový kolega, chtěl by se věnovat sepsání zámecké kroniky uplynulých desetiletí nebo třídění fotografií.

Telč je významný objekt, zájemců o místo kastelána bylo proto podle Goryczkové hodně, a bylo tak z čeho vybírat. „My nicméně velmi rádi sázíme na lidi, které si sami vychováme, protože není jednoduché převzít dobře fungující zámek, aby dál šlapal, aby nezkolaboval,“ prozradila.

Norek i Dáňa se společně s desítkami kolegů v Telči účastnili celorepublikového setkání kastelánů státních památek, které pravidelně pořádá NPÚ. Podle Goryczkové je důležité, aby se pravidelně vídali a měli možnost vyměnit si zkušenosti.

V Telči se jich sešlo dvaaosmdesát. A ustavili tím nový český rekord. „Kastelánů je v celé republice jen devadesát šest, takže je to úžasné číslo. Pro nás je to rekord, který je zapsatelný a těžko překonatelný,“ řekl za Agenturu Dobrý den Luboš Rafaj.

Služebně nejstarší je kastelán Pernštejna

NPÚ pečuje o 108 zpřístupněných památek včetně 55 zámků, 40 hradů a čtyř klášterů. Správců státních památek je 62, správkyň 34. „Služebně nejstarší je kastelán hradu Pernštejn Zdeněk Škrabal. Na hradě je od roku 1985,“ uvedla za NPÚ Markéta Slabová.

Zámek v Telči je součástí historického centra Telče zapsaného v seznamu UNESCO. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v kraji. V roce 2023 na něm skončila rozsáhlá tříletá obnova za více než 241 milionů korun dotovaná Evropskou ulici.

Načítání...