V Terezíně se po vydatných deštích zřítila část kasáren. Meteorologové čekají další silné bouřky

Nahrávám video
Po vydatných deštích se zřítila část kasáren v Terezíně
Zdroj: ČT24

V Terezíně na Litoměřicku se po vydatných víkendových deštích zřítila část kasáren Jana Žižky. Starosta obce žádá ministerstva o rychlou pomoc při řešení oprav památky, která je už dlouho v havarijním stavu. Bouřky působí v posledních dnech problémy na mnoha místech, především v Čechách. Meteorologové varují před dalšími.

Kasárny v Terezíně jsou kvůli havarijnímu stavu už dlouho uzavřené. Už dřív se zřítila střecha, teď po bouřkách část zdi. „Zřítila se část vnitřní chodby kolem budovy, ale to je na rekonstrukci. Celá budova, včetně střechy, se musí stáhnout a opravit. Honíme tady minuty,“ řekl starosta Terezína René Tomášek (nestr.). „Rozeslal jsem e-maily na ministerstva, aby to začala řešit,“ doplnil.

Na poničenou památku v pevnostním městě se jezdí dívat politici již několik let. Naposledy ji procházel ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Při své dubnové návštěvě uvedl, že se zhruba sedm set milionů korun z Národního plánu obnovy na opravu nepoužije. Nelze podle něj naplnit kritéria, která s čerpáním financí souvisejí.

Město chce v budově zřídit hlavně byty a část vyhradit pro prodejny. Ministr doplnil, že by kromě bytů mohly v kasárnách sídlit vzdělávací či umělecké instituce. Už v době, kdy bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) peníze z Národního plánu obnovy přislíbila, nebylo jasné, kde se vezmou další stovky milionů korun. Loni na podzim totiž odhadovaná částka na opravu rozsáhlého komplexu činila více než miliardu korun. Bartoš také řekl, že jasný plán, kde se finance na opravu seženou, zatím není. Na projektové přípravě by se finančně měl podílet kraj.

Železniční trať u Strakonic je stále neprůjezdná

Silné bouřky způsobily v posledních dnech komplikace na mnoha místech především v Čechách. Od úterka je neprůjezdná trať mezi Strakonicemi a Horažďovicemi. Podle webu Českých drah bude zavřená do 3. července. Je to hlavní trať z Plzně do Českých Budějovic. Správa železnic v úterý uvedla, že oprava potrvá několik dnů. „Stav trati musí posoudit geotechnik,“ řekl mluvčí Správy železnic (SŽ) Dušan Gavenda. SŽ zajistila náhradní autobusovou dopravu. Trať je podemletá, na trakční vedení spadly stromy.

Po bouři a dešti je nyní v kraji rozvodněná řeka Blanice. U Podedvorského mlýna je na druhém stupni povodňové aktivity, v Husinci na prvním, vyplývá z informací Povodí Vltavy.

Zaplavené hřiště a křižovatka v Říčanech

Noční bouřky z úterka na středu způsobily problémy na některých místech středních Čech. Hasiči odstraňovali spadlé stromy nebo čerpali vodu ze sklepů. Například v Říčanech u Prahy voda zaplavila křižovatku u zimního stadionu, velké kaluže zůstávaly ráno také na ragbyovém hřišti. „Situace však byla klidnější než v noci na úterý, kdy bylo podobných zásahů více než dvojnásobek,“ přiblížila mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová.

Vyšší průtoky měl ráno například Botič u Kocandy nebo Pitkovický potok u Kuří. V Říčanech už v minulých dnech výrazněji stoupla hladina Říčanského potoka. Například na cyklostezce z Mnichovic do Prahy v úseku mezi Mlýnským rybníkem a silnicí 101 voda vystoupala až na úroveň dřevěného chodníku a rozlila se i do širšího okolí, cyklisté tudy ve středu ráno ale s opatrností projížděli.

Výstraha před bouřkami
Zdroj: ČHMÚ

Další extrémní bouřky

Bouřky, před kterými meteorologové vydali varování i pro středu, mohou být ve východní části Čech extrémně silné. V pásu od jižních Čech přes východ Středočeského kraje a západ Vysočiny do Pardubického a Královéhradeckého kraje může při nich v úhrnu napršet i přes devadesát litrů na metr čtvereční. Doprovodit je může i krupobití a poryvy větru o rychlosti kolem devadesáti kilometrů v hodině.

Výstraha ČHMÚ před bouřkami na odpoledne, večer a noc platí pro všechny regiony, přičemž na západě a východě území by měly být slabší než ve zbytku republiky. Vyskytnout se tam mohou přívalové srážky kolem třicet milimetrů, zejména na Moravě a ve Slezsku i kroupy a nárazy větru kolem sedmdesáti kilometrů v hodině.

Výstraha před povodněmi
Zdroj: ČHMÚ

Povodně i požáry

Vzhledem k očekávaným i předchozím intenzivním srážkám hladiny menších toků mohou rychle stoupnut. Řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň. „Vzhledem k nasycení území po předchozích srážkách a dalším předpokládaným intenzivním srážkám očekáváme rychlé vzestupy hladin zejména menších toků na úroveň prvního, případně druhého stupně povodňové pohotovosti,“ uvedli meteorologové.

Ve východní polovině Česka navíc dál panuje vedro. Na jižní a východní Moravě středeční teploty dál překračují 31 stupňů, ve čtvrtek a v pátek tam má být podle předpovědi ještě o zhruba tři stupně tepleji. V souvislosti s tím tam zůstává v platnosti do odvolání upozornění na nebezpečí vzniku požárů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoAzbest může způsobit rakovinu. Práci s ním musí hygieně hlásit všichni stavebníci

Pražští hygienici v loňském roce provedli bezmála stovku kontrol na přítomnost azbestu. Karcinogenní látky objevili třeba i při rekonstrukci střechy letiště Václava Havla a obchodního domu Kotva, kde byl i v obvodových zdech. Hygienici ho ale našli také v brzdových destičkách výtahů a eskalátorů. Přítomnost azbestu potvrdila rovněž kontrola v budově bývalého Prioru v Modřanech. Pokud se s domem nijak nemanipuluje, není látka sama o sobě škodlivá. V Modřanech ale dělníci plánují demolici, a ještě před jejím zahájením tak budou muset azbest zlikvidovat. Při drolení, lámání nebo řezání se z něj totiž uvolňují tenká vlákna, která snadno pronikají do plic, kde se hromadí a škodí. Způsobit může i rakovinu. Od ledna musí práci s azbestem hlásit hygieně všichni stavebníci, jinak hrozí pokuta v řádech desítek tisíc korun.
před 7 hhodinami

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Ukrajinci v Česku podnikají, pečou i učí

Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu požádalo v Česku o živnostenské oprávnění přes čtyřicet šest tisíc Ukrajinců. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet. Patří mezi ně Albína Romanjuková a Oleksandr Politiuk, kteří stejně jako tisíce jejich krajanů utekli před válkou a v Česku se pustili do podnikání. Ukrajinci se uplatňují i jako zdravotníci nebo učitelé. Solomija Makovská dokonce získala ocenění Učitel Vysočiny.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Liberecký kraj koupí hotel a vysílač Ještěd

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo odkoupení horského hotelu a vysílače Ještěd od Českých Radiokomunikací (ČRa). Za budovu zaplatí kraj 181 milionů korun, další bezmála tři miliony přidá za mobiliář, vybavení a další příslušenství. Peníze má kraj připravené z loňského roku, zadlužovat se kvůli tomu nemusí. I když měli v minulosti k odkupu budovy výhrady někteří zastupitelé opozičního ANO, hlasovali pro všichni přítomní. Liberecký kraj chce rekonstrukci hotelu a vysílače spojit s výstavbou nové lanovky na Ještěd, kterou představila liberecká radnice.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Ozbrojený muž z Havířova, který se zabarikádoval v bytě, je po smrti

Policie v Havířově zasahovala proti ozbrojenému muži, který se zabarikádoval v jednom z bytů. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že muž je již po smrti a nikomu nehrozí žádné nebezpečí. Střelec je podezřelý z trestného činu pokusu o vraždu. Na místě byl zraněn policista, není v ohrožení života, oznámil krajský policejní šéf Tomáš Kužel.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Soud osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně

Okresní soud v Jablonci nad Nisou zprostil žaloby tři dozorce z rýnovické věznice. Obžalobě čelili kvůli napadení vězně v listopadu 2018. Podle soudu nebylo prokázáno, že by se skutek stal tak, jak bylo uvedeno v obžalobě. V případě jednoho z nich, Davida Halamy, je rozhodnutí pravomocné. Případ je jedním ze šesti v rozsáhlé kauze, v níž bylo obžalováno patnáct dozorců z Rýnovic.
před 22 hhodinami

Záchranáři našli v Dalešické přehradě tělo hledaného potápěče

V Dalešické přehradě u Kramolína na Třebíčsku našli odpoledne záchranáři tělo policejního potápěče. Hledali ho od pondělí, když se během výcviku nevynořil. V úterý pátrání pod hladinou pokračovalo. Pomáhali s ním hasiči i vodní a bánští záchranáři.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Dálnici D2 u Břeclavi blokoval havarovaný kamion

Dálnici D2 u Břeclavi od noci na úterý asi devět hodin blokovala ve směru na Brno nehoda kamionu. Nákladní vůz se převrátil na bok a ležel přes všechny pruhy ve směru od slovenských hranic na Brno. Objízdná trasa vedla přes Slovensko. Informovaly o tom Národní dopravní informační centrum a policie.
včeraAktualizovánovčera v 10:56
Načítání...