Úplatek měl být patnáct procent ze získané zakázky, řekl svědek v brněnské kauze Stoka

U Krajského soudu v Brně pokračuje ve středu hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brna-střed, takzvané kauzy Stoka. Předsedkyně senátu čte výpovědi svědků z přípravného řízení, jeden z nich popsal, jak měl jako živnostník předávat úplatky lidem ze správy nemovitostí. Díky tomu prý získal zakázky.

Podnikatel Jan M. vypovídal na policii, účastníkům hlavního líčení stačila jeho čtená výpověď. Muž pracuje v oboru instalatérství, získával zakázky i od správy nemovitostí městské části.

Podle jeho vyjádření u správy pracoval Robert F., který měl údajně za úkol sehnat firmy, které budou zakázky za úplatek získávat. Z toho důvodu muže oslovil. Na schůzce na čerpací stanici mu pak obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin potvrdil, že půjde o 15 procent ze získané zakázky.

„Pak jsem měl schůzku s panem Kosmákem a bylo mi potvrzeno, že pro správu nemovitostí budu pracovat podle dohodnutých podmínek,“ přečetla z výpovědi muže předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová. Pavel Kosmák je bývalý vedoucí technik správy nemovitostí.

O zakázkách, které podnikatel získá, se údajně dozvídal přes e-mail. Někdy ale prý dělal i takzvané křoví, kdy mu Kosmák či Robert F. řekli nabídkovou cenu a jím nabídnutá částka měla být vyšší, aby zakázku získala jiná firma.

Za to prý žádné peníze nedostával. Robertovi F. nebo Kosmákovi ale pak měl předávat dohodnutých 15 procent ze získaných zakázek, vždy v hotovosti. Dvakrát prý na dohodnutém místě nechal obálku se jménem Pavel Ovčarčin. Muž uvedl, že peníze pak prý posílali dál, neznámo komu.

Kosmák si měl nechávat dvě procenta

Kosmák už dřív přiznal, že od firem skutečně vybíral patnáctiprocentní úplatky a dvě procenta si nechával. K trestným činům se dřív doznal i podnikatel Ovčarčin, který ale řekl, že přímo od firem peníze nepřebíral. Ve středu u soudu uvedl, že dotyčného viděl asi dvakrát a žádné peníze od něj nevzal.

U soudu vypovídal jednatel stavební firmy Dalibor H., jehož společnost půjčuje lešení jiným firmám. Uvedl, že se zná s Lubomírem Smolkou, spoluvlastníkem stavební společnosti Kros - stav. Smolka i Kros - stav jsou mezi obžalovanými.

Smolka ho prý jednou upozornil na zakázku, kterou firma následně získala. Zároveň Smolkovi dlužil peníze. Jako splacení dluhu a poděkování za upozornění na zakázku mu prý předal 20 tisíc korun.

Hlavou skupiny měl být Švachula

Soud zahájil líčení loni v září po roce a půl od policejní razie na radnici Brna-střed. V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků měla dosáhnout až 47 milionů korun.

Veřejné zakázky podle žalobce získávaly vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula už dříve popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele.