TÉMA

Korupce

Tragédie v Novém Sadu před půl rokem zažehla srbské protesty

Právě před půl rokem pád přístřešku na nádraží v srbském Novém Sadu usmrtil šestnáct lidí. Tragédie v zemi spustila vlnu nebývalých protestů. Podle jejich účastníků je neštěstí důsledkem korupce a nepotismu systému, v jehož čele stojí prezident Aleksandar Vučić. Dlouholetý lídr země demonstranty viní ze snahy svrhnout vládu.
před 6 hhodinami|

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami|

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
30. 4. 2025Aktualizováno30. 4. 2025|

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
29. 4. 2025|

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
27. 4. 2025|

Lobbování čekají změny, potvrdila sněmovna

Lobbování zřejmě získá zákonná pravidla. Zavede je vládní předloha, kterou schválila s některými úpravami dolní komora. Například z výčtu lobbovaných vyškrtla asistenty poslanců a senátorů, stejně jako členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Návrh zákona, jenž zejména zavede registr lobbistů a lobbovaných, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025|

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025|

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025|

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
7. 4. 2025|

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
31. 3. 2025|

Erdoganův rival Imamoglu je ve vazbě a není už starostou

Turecký soud vzal do vazby jednoho z lídrů turecké opozice Ekrema Imamoglua kvůli obvinění z korupce, byl také zbaven funkce starosty Instanbulu. Imamoglu je pokládán za hlavního soupeře prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kterého předstihl v některých průzkumech veřejného mínění. Veškerá obvinění odmítá a vyzval své příznivce k masovým demonstracím. Jeho obhájci se chtějí proti vazbě odvolat.
23. 3. 2025Aktualizováno23. 3. 2025|

Mírové jednotky a jejich roli je nutné přesně definovat, shodli se Blažek a Válková

Pokud odborná debata dospěje k závěru, že poslat české vojáky na Ukrajinu jako součást mírových sil po uzavření dohody o míru mezi Moskvou a Kyjevem je prospěšné a že je toho Česko schopné, pak nebude mít ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) problém takový krok podpořit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. S účastí Česka by v případě shody napříč většinou evropských států souhlasil i poslanec Jakub Michálek (Piráti). Poslankyně Helena Válková (ANO) se obává, že tuzemsko na něco takového nemá dostatek kapacit.
23. 3. 2025Aktualizováno23. 3. 2025|

Turecké úřady zatkly Erdoganova soka, omezily internet i dopravu v Istanbulu

Turecká policie zatkla desítky lidí, včetně istanbulského starosty Ekrema Imamoglua (CHP), který je předním opozičním politikem a dlouholetým kritikem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (AKP). Obvinění se týká korupce, podvodu, napomáhání teroristické organizaci a vedení zločinecké organizace. Úřady omezily přístup k několika sociálním sítím v zemi, uzavřely několik silnic v okolí Istanbulu a do neděle ve městě zakázaly demonstrace. Imamoglu na středu plánoval v Istanbulu velkou demonstraci.
19. 3. 2025Aktualizováno19. 3. 2025|

„Ztráta tolika mladých životů je nenapravitelná.“ Požár klubu v Severní Makedonii má desítky obětí

Při požáru nočního klubu ve městě Kočani v Severní Makedonii zahynulo 59 lidí a 155 dalších utrpělo zranění. Úřady zatkly několik lidí, uvedl ministr vnitra Panče Toškovski. Vláda vyhlásila sedmidenní státní smutek. Podle prvních zpráv oheň zažehly jiskry z pyrotechniky. Kočani leží přibližně sto kilometrů východně od metropole Skopje. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi byli občané České republiky.
16. 3. 2025Aktualizováno16. 3. 2025|

Odpor k vládě prostupuje napříč srbskou společností

Srbský prezident Aleksandar Vučić po sobotním masivním protestu v Bělehradě bez bližších detailů slíbil změny. Pamětníci popisují demonstraci jako největší od pádu Slobodana Miloševiče před čtvrt stoletím. Protesty spuštěné vysokoškolskými studenty mají podporu napříč celou společností. Volají po vládě práva a odpovědnosti veřejných činitelů. Pomyslnou rozbuškou se stalo neštěstí na nádraží v Novém Sadu.
16. 3. 2025|

V Bělehradu se konal masivní protest proti vládě

Desítky tisíc lidí vedených vysokoškolskými studenty vyšly do ulic Bělehradu protestovat proti vládě. Viní ji z korupce a nedostatečného prošetření loňského neštěstí v Novém Sadu. Kabinet pochybení odmítá. Do ulic vyšli i zastánci vlády a stoupenci prezidenta Aleksandara Vučiče, který čelí kritice za stav země. Ke konci protestu policie zaznamenala potyčky mezi příznivci obou táborů.
15. 3. 2025Aktualizováno15. 3. 2025|

Belgie vyšetřuje možnou korupci v europarlamentu spojenou s Čínou

Belgická policie vyšetřuje možné uplácení europoslanců čínskou telekomunikační firmou Huawei. Píše to deník Le Soir nebo web Politico. Policisté podle médií zadrželi několik lidí a provedli domovní prohlídky na jednadvaceti adresách spojených s lobbisty pracujícími pro čínského výrobce chytrých telefonů.
13. 3. 2025|

Další protesty srbských studentů podpořila stávka, Bělehradem prošel průvod

Srbsko v pátek zaznamenalo stávku vědců, učitelů, umělců a některých soukromých podniků. Dotyční tak vyjádřili podporu studentům, kteří v zemi od listopadu vedou protivládní demonstrace kvůli korupci. Podle agentury Reuters centrem Bělehradu prošel průvod s desítkami tisíc účastníků s píšťalkami a transparenty. Největší protest se má uskutečnit v sobotu 15. března.
7. 3. 2025|

Janstův pozemek v Chrustenicích je dle policie zřejmě výnosem z trestné činnosti

Pozemek v Chrustenicích na Berounsku, který vlastní advokát Miroslav Jansta společně se svou manželkou, by podle policie mohl být výnosem z trestné činnosti, zjistila ČT. Právě to byl důvod, proč policie pozemek v rámci kauzy Motol zmrazila. Policie také od čtvrtka stíhá v kauze osmnáctého člověka. Státní zástupkyně nepředpokládá, že pro něj navrhne vazbu.
6. 3. 2025|

Objevují se návrhy na bezpečnostní prověrky ředitelů největších státních nemocnic

Část opozice chce kauzy veřejných zakázek ve Fakultní nemocnici Motol řešit na plénu sněmovny. Piráti navrhují audit největšího zdravotního zařízení v Česku. Debata by se mohla vést i o délce mandátu ředitelů fakultních nemocnic či o jejich prověřování Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ).
4. 3. 2025|

Peníze ve zdravotnictví jsou obrovské a pokušení je velké, říká Válek ke kauze Motol

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v Událostech, komentářích řekl, že nevěděl, co se ve Fakultní nemocnici v Motole děje. Policejní spis nemá a informace čerpá z médií. Vzhledem k obrovskému množství peněz ve zdravotnictví se domnívá, že takové prostředí může znamenat pokušení. Kvůli nejistotě kolem výstavby onkologického centra v Motole Nadace rodiny Kellnerových vypověděla smlouvu o poskytnutí daru 500 milionů korun. Válek zopakoval, že je přesvědčen, že po vyjasnění situace se kontrakt znovu podepíše.
4. 3. 2025|

Reportéři ČT se zblízka podívali na kauzu Motol

Údajné úplatky z miliardových zakázek i desátky od bufetářky nebo řemeslníků – bývalý ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík a jeho náměstek Pavel Budinský si podle kriminalistů měli říct o desítky milionů firmám, které s institucí chtěly spolupracovat. Policie to po rozsáhlé razii oznámila před týdnem. Obviněných je vedle manažerů dalších patnáct lidí. Jak motolský systém fungoval, zkoumali Reportéři ČT.
4. 3. 2025|

Milionový pozemek advokáta Jansty obviněného v kauze Motol je zmrazen

Pozemek v Chrustenicích na Berounsku, který vlastní advokát Miroslav Jansta společně se svou manželkou, byl v pondělí zaplombován. Česká televize informaci zjistila z katastru nemovitostí. Dokument o zmrazení pozemku odeslala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podle dřívějších informací médií měl pozemek o rozloze 1600 metrů čtverečních koupit Jansta pro exnáměstka motolské nemocnice Pavla Budinského za peníze získané z korupce.
3. 3. 2025Aktualizováno3. 3. 2025|

Policie navrhla obžalovat advokátku za zpronevěru 161 milionů korun

Pražská policie navrhla obžalovat advokátku a koncipientku, které stíhá za zpronevěru peněz klientů z advokátní úschovy a za podvod. Způsobenou škodu vyčíslila na 161 milionů korun, ženám hrozí maximálně desetileté vězení. Podle dřívějších informací České advokátní komory (ČAK) se stíhání týká advokátky Hany Sukové a koncipientky Pavly Marešové, její dcery. O podání obžaloby rozhodne Městské státní zastupitelství v Praze.
3. 3. 2025|
Načítání...