TÉMA

Jiří Švachula

Kandidovat už znovu nechtěl, přesto Babiš zahajuje další období v čele ANO. Nejdéle sloužícím předsedou byl Filip z KSČM

Bývalý premiér Andrej Babiš nadále zůstává šéfem hnutí ANO. Zvolen byl na sobotním sněmu, a to i přesto, že před dvěma lety tvrdil, že už kandidovat nebude. Ve funkci šéfa hnutí je už téměř dvanáct a půl roku, tedy od jeho založení v roce 2011. Ovšem nejdéle sloužícím předsedou v rámci české politické scény zatím není, tento post si drží Vojtěch Filip, jenž byl v čele KSČM šestnáct let. I Ivan Bartoš kormidluje pirátskou loď už čtrnáct let a osm měsíců.
10. 2. 2024|

ANO vyloučilo bývalého pardubického primátora Charváta a šéfa rozvojového fondu Drenka

Předsednictvo hnutí ANO rozhodlo o vyloučení bývalého pardubického primátora Martina Charváta a šéfa Rozvojového fondu Pardubice Michala Drenka kvůli kauze na pardubickém magistrátu. Oznámil to předseda hnutí Andrej Babiš. Hnutí také provede audit ve své pardubické organizaci a svolá mimořádný sněm krajské organizace. Její rozpuštění neočekává.
22. 11. 2023Aktualizováno22. 11. 2023, 18:38|

Soud uložil jednomu z obviněných v kauze Stoka II podmíněný trest

Městský soud v Brně uložil rozpočtáři Davidu Žaliovi za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky tříletý trest podmíněně odložený na čtyři roky, když schválil dohodu o vině a trestu, kterou si muž po přiznání vyjednal se státním zástupcem. Muž také musí zaplatit peněžitý trest 105 tisíc korun. Rozhodnutí je pravomocné. Žalio je jedním z obviněných v kauze Stoka II, která se díky svědectvím a důkazům vyvinula z původní kauzy Stoka, korupční kauzy na radnici Brno-střed.
10. 10. 2023|

Brněnský soud zastavil stíhání Švachuly a dalších v kauze úniku informací z policejních spisů

Krajský soud v Brně v kauze úniku informací z policejních spisů zastavil stíhání tří lidí včetně bývalého místostarosty části Brno-střed za ANO Jiřího Švachuly a podnikatele Samana El-Talabaniho, a to pro neúčelnost. Informovala o tom mluvčí soudu Klára Belkovová. Švachula i El-Talabani byli dosud nepravomocně potrestáni v korupční kauze Stoka, která se týkala manipulace s veřejnými zakázkami. Švachulovi soud uložil devět a půl roku vězení, vinu popřel, El-Talabanimu šest let vězení.
10. 10. 2023|

Státní zástupce se odvolal v kauze Stoka, požaduje přísnější tresty

Státní zástupce podal odvolání v brněnské korupční kauze Stoka. Pro některé obžalované včetně bývalého místostarosty městské části Brno-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO) požaduje přísnější tresty. ČT to řekla Klára Belkovová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který loni v květnu nepravomocně odsoudil Švachulu a další lidi za ovlivňování městských zakázek. Odvolání podali i někteří obžalovaní včetně podnikatele Samana El-Talabaniho, kterému soud uložil šestileté vězení.
26. 1. 2023|

Začal soud kvůli únikům z policejních spisů. Podle žalobce část obviněných usvědčila ostatní

Krajský soud v Brně se začal zabývat úniky informací z policejních spisů. Obžalováno je 28 lidí včetně osmi bývalých policistů, jednoho bývalého celníka a jednoho příslušníka Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žalobce Miroslav Stokláska řekl, že obviněno bylo více lidí a někteří se už dříve přiznali. Jejich výpovědi podle Stoklásky usvědčují i ostatní.
11. 1. 2023|

Brněnský soud poslal v kauze přidělování bytů do vazby Bradáče i Červinku

Městský soud v Brně poslal v kauze údajné manipulace s byty na radnici Brno-střed do vazby dva z osmi obviněných. Týká se to jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinky a politika ODS Otakara Bradáče. Zbylých šest obviněných je na svobodě. Policie provedla 28 domovních prohlídek a vyslechla 30 lidí. O tom, že žalobkyně pro dva z obviněných žádá vazbu, informovalo na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
6. 10. 2022Aktualizováno6. 10. 2022, 15:17|

Policisté z Národní centrály zasahovali v Brně kvůli přidělování městských bytů. Zadrželi osm lidí

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Provádějí domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle předsedkyně kontrolního výboru Moniky Lukášové Spilkové (Piráti), která na nesrovnalosti při přidělování bytů upozorňovala, by se měl zásah týkat přidělování bytů na radnici Brno-střed.
4. 10. 2022Aktualizováno4. 10. 2022, 20:05|

Zazněly rozsudky v kauze Stoka, žalobce není spokojen

Krajský soud v Brně v korupční kauze na radnici Brno-střed uložil bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) devět a půl roku vězení. Bývalý místostarosta brněnských Ivanovic Petr Liškutin dostal podmínečný trest. Soud vyměřil tresty i dalším sedmi obžalovaným a dvěma firmám. Podle rozsudku Švachula řídil organizované skupiny, žalobci mu navrhovali 14 let vězení. Švachula vinu popřel. Rozsudek není pravomocný, žalobce i obhájci obžalovaných si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Žalobce s verdiktem nebyl spokojený.
31. 5. 2022Aktualizováno31. 5. 2022, 13:09|

Žalobce navrhl v kauze Stoka Švachulovi 14 let vězení. Byl podle něj hlavou organizované skupiny

Krajský soud v Brně v korupčním případu na radnici části Brno-střed ukončil dokazování. Státní zástupce Karel Cibulka zahájil v kauze Stoka závěrečnou řeč. Bývalému místostarostovi a radnímu Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) navrhnul čtrnáct let vězení. Podle obžaloby byl hlavou organizované skupiny. Obžalobě čelí jedenáct lidí. Soud jednání odročil pro vyhlášení rozhodnutí na 31. května.
12. 4. 2022Aktualizováno12. 4. 2022, 13:59|

„Na část spisu se zapomnělo.“ Žalobci přiznali chybu v kauze Stoka

Státní zastupitelství přiznalo chybu v takzvané kauze Stoka v Brně. Ve spisu totiž přibylo deset až dvanáct tisíc stran listin, se kterými se budou muset obhájci seznámit. Žalobci tyto dokumenty předali pozdě. Soud měl přitom už v pondělí v kauze rozhodnout, nakonec jednání odročil na 23. března. V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty městské části Brno-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO). Ten byl údajně hlavou organizované skupiny, což ale odmítá.
31. 1. 2022Aktualizováno31. 1. 2022, 16:58|

Rozsudek v kauze Stoka zazní v půli prosince. Švachula u soudu přiznal chybu

Rozsudek v korupčním případu na radnici městské části Brno-střed zazní u Krajského soudu v Brně 16. prosince, nakdy soud jednání odročil. V úterý skončily závěrečné řeči, během kterých promluvil například obžalovaný bývalý místostarosta a radní městské části Jiří Švachula (dříve ANO). Prohlásil, že se ztotožňuje se závěrečnou řečí svého obhájce, podle které proti němu není přímý důkaz. Zároveň ale v některých svých krocích částečně přiznal pochybení.
7. 9. 2021|

V kauze Stoka zněly odposlechy. Švachula mi dal bianco šek na obraz od brněnského patlala, řekl El-Talabani

Krajský soud v Brně ve čtvrtek při projednávání kauzy údajné korupce na radnici Brna-středu přehrává odposlechy. Jeden z nich zachytil schůzku obžalovaného někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly a spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Podle El-Talabaniho se hovor točil mimo jiné i kolem vybírání úplatků. Hlavní líčení pokračuje zhruba po dvouměsíční pauze. Další jednání bude 26. května, strany navrhly soudu provedení dalších důkazů, především výslechy svědků.
20. 5. 2021Aktualizováno20. 5. 2021, 20:01|

Podnikatel popsal předávání úplatků v kauze Stoka. Peníze měly směřovat ke Švachulovi

O odevzdávání desetiprocentních úplatků promluvil ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně spoluvlastník firmy Kros-stav Lubomír Smolka, který je jedním z obžalovaných v takzvané kauze Stoka týkající se údajné korupce na radnici Brno-střed. Peníze předával dalšímu z obžalovaných, který je odevzdával šéfovi, podle Smolky bývalému politikovi zvolenému za ANO Jiřímu Švachulovi. Někdejší místostarosta a radní Brna-středu Švachula je podle žalobce hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici.
11. 3. 2021Aktualizováno11. 3. 2021, 15:02|

Svědci v kauze Stoka popřeli předávání úplatků. Soud bude pokračovat za týden

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno jedenáct lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Hlavní líčení bude pokračovat 4. února výslechem dalších svědků.
28. 1. 2021Aktualizováno28. 1. 2021, 15:13|

Měl jsem Švachulovi nasypat kokain na stůl, aby byl vydíratelný, vypověděl svědek v kauze Stoka

Svědek v případu údajné korupce na radnici Brno-střed Basman Jaza u Krajského soudu v Brně řekl, že měl na pokyn nasypat tehdejšímu místostarostovi městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) trochu kokainu na stůl, aby byl vydíratelný. Nařídil mu to údajně jeho nadřízený, podnikatel Saman El-Talabani, který je v kauze mezi obžalovanými. Švachula už dříve uvedl, že to on sám byl obětí nátlaku.
21. 1. 2021Aktualizováno21. 1. 2021, 14:51|

Jeden rozpočet s navýšením, druhý bez něj, popsal svědek v kauze Stoka

U Krajského soudu v Brně pokračuje hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka. Svědek z obžalované firmy Kros-stav ve čtvrtek popsal, že jeho společnost měla potřebné materiály pro zakázky ještě před jejich zveřejněním. Řekl také, že nabídková cena už obsahovala deset až 15 procent, které se za vyhrané zakázky odevzdávaly.
14. 1. 2021Aktualizováno14. 1. 2021, 13:04|

Úplatek měl být patnáct procent ze získané zakázky, řekl svědek v brněnské kauze Stoka

U Krajského soudu v Brně pokračuje ve středu hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brna-střed, takzvané kauzy Stoka. Předsedkyně senátu čte výpovědi svědků z přípravného řízení, jeden z nich popsal, jak měl jako živnostník předávat úplatky lidem ze správy nemovitostí. Díky tomu prý získal zakázky.
6. 1. 2021|

Policejní zásah byl pro mě překvapením, řekl svědek v kauze Stoka u soudu

U Krajského soudu v Brně pokračuje hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauzy Stoka. Soud už dříve vyslechl všechny obžalované, nyní zahájil výslech svědků. Tajemník městské části Petr Štika jako svědek uvedl, že policejní zásah byl pro něj překvapivý.
5. 1. 2021Aktualizováno5. 1. 2021, 14:33|

Ve vedlejší větvi brněnské kauzy Stoka se přiznala zhruba polovina obviněných, řekl státní zástupce

Ve vedlejší větvi případu údajné korupce na radnici městské části Brno-střed, takzvané kauzy Stoka, se k úplatkům doznala asi polovina z obviněných 26 lidí a jedné firmy. Informoval o tom dozorující státní zástupce Radek Mezlík. Tato vedlejší větev kauzy se týká údajných úplatků na správě nemovitostí městské části, k soudu se ale zatím nedostala.
23. 12. 2020|

Švachulu podezřelého v kauze Stoka propustil soud z vazby. Bude sledovaný náramkem

Krajský soud v Brně ve čtvrtek znovu rozhodl o propuštění z vazby politika Jiřího Švachuly (dříve ANO), který je souzený v případu rozsáhlé korupce na radnici Brno-střed. Bývalý místostarosta a exradní se dostane na svobodu, státní zástupce Radek Mezlík nepodal proti rozhodnutí stížnost, a proto je usnesení soudu pravomocné. Z bohunické věznice vyšel Švachula odpoledne.
5. 11. 2020Aktualizováno5. 11. 2020, 15:45|

Vrchní soud nezruší Švachulovi vazbu. Propuštění aktéra kauzy Stoka vidí jako předčasné

Olomoucký vrchní soud zrušil rozhodnutí brněnského krajského soudu, který před dvěma týdny rozhodl o propuštění z vazby obžalovaného Jiřího Švachuly, jenž je souzený v případu rozsáhlé korupce na radnici městské části Brno-střed. Odvolací soud tak rozhodl v neveřejném jednání na základě stížnosti státního zástupce Radka Mezlíka. Žalobce ČTK řekl, že vrchní soud předchozí rozhodnutí označil za předčasné a krajskému soudu uložil, aby se věcí znovu zabýval.
23. 10. 2020Aktualizováno23. 10. 2020, 11:54|

Soud rozhodl o propuštění Švachuly souzeného v kauze Stoka z vazby, žalobce je proti

Krajský soud v Brně nečekaně rozhodl o propuštění Jiřího Švachuly (dříve ANO) souzeného v případu rozsáhlé korupce na radnici městské části Brno-střed z vazby. Obžalovaný bývalý politik ale prozatím ve vazbě zůstává, státní zástupce totiž proti rozhodnutí na místě podal stížnost a usnesení soudu není pravomocné. Na usnesení soudu upozornil server iHNed.cz.
7. 10. 2020|

Dohodnuté soutěže za úplatky. Klíčový svědek v kauze Stoka popsal soudu ovlivňování zakázek

Klíčový svědek v takzvané kauze Stoka, obžalovaný podnikatel Saman El-Talabani, začal u Krajského soudu v Brně rozkrývat fungování skupiny, která údajně ovlivňovala zakázky na městské části Brno-střed. Talabani je u soudu jako spolupracující obviněný.
6. 10. 2020Aktualizováno6. 10. 2020, 16:03|