Podnikatel popsal předávání úplatků v kauze Stoka. Peníze měly směřovat ke Švachulovi

O odevzdávání desetiprocentních úplatků promluvil ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně spoluvlastník firmy Kros-stav Lubomír Smolka, který je jedním z obžalovaných v takzvané kauze Stoka týkající se údajné korupce na radnici Brno-střed. Peníze předával dalšímu z obžalovaných, který je odevzdával šéfovi, podle Smolky bývalému politikovi zvolenému za ANO Jiřímu Švachulovi. Někdejší místostarosta a radní Brna-středu Švachula je podle žalobce hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici.

Soud ve čtvrtek začal pouštět kamerové záznamy z kanceláří obžalovaných. Jeden z odposlechů byl z kanceláře Smolky, který mluvil o úplatcích.

Desetiprocentní úplatky ze zakázky předával prostřednictvím dalších obžalovaných, kteří je pak odevzdávali „šéfovi“. Na dotaz státního zástupce Radka Mezlíka, koho tím šéfem myslel, Smolka odpověděl, že Švachulu.

Smolka také vypověděl, že informace uvedl na základě vlastní zkušenosti i na základě toho, co slyšel od Petra Liškutina. Liškutin je dalším z obžalovaných, který v dotčené době působil jako vedoucí investičního odboru v Brně-středu a také jako místostarosta Brna-Ivanovic.

Další z obžalovaných Saman El-Talabani ve čtvrtek mluvil o 12 až 17 milionech z městských firem, přičemž polovina měla jít Švachulovi. Talabani uvedl, že se z městských firem vybírala procenta, zmínil například osm procent v teplárnách, tři procenta v Brněnských komunikacích nebo pět procent ve vodárnách.

Dva roky stará razie

Policie provedla razii na radnici Brno-střed předloni v březnu. Tehdy ve vazbě skončil kvůli podezření z manipulace se zakázkami Švachula a další lidé. Zvolený byl za ANO, hnutí ho ale i s Liškutinem kvůli kauze vyloučilo.

Obžalováno je 11 lidí a dvě firmy. Skupina podle obžaloby na radnici manipulovala veřejné zakázky, které získaly spřátelené firmy, přičemž se cena uměle navyšovala. Podle obžaloby se ovlivnění týkalo desítek zakázek, přičemž výše úplatku dosáhla až 47 milionů korun. Švachula popřel, že by založil organizovanou skupinu. Hlavní líčení začalo loni v září.