Rozsudek v kauze Stoka zazní v půli prosince. Švachula u soudu přiznal chybu

Rozsudek v korupčním případu na radnici městské části Brno-střed zazní u Krajského soudu v Brně 16. prosince, nakdy soud jednání odročil. V úterý skončily závěrečné řeči, během kterých promluvil například obžalovaný bývalý místostarosta a radní městské části Jiří Švachula (dříve ANO). Prohlásil, že se ztotožňuje se závěrečnou řečí svého obhájce, podle které proti němu není přímý důkaz. Zároveň ale v některých svých krocích částečně přiznal pochybení.

V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně Švachuly, který byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny. Švachulovi už v pondělí navrhla státní zástupkyně čtrnáctiletý trest vězení.

Švachula v úterý uvedl, že udělal chybu, když udržoval kontakt s podnikatelem Samanem El-Talabanim a mluvil s ním o dění na úřadu. El-Talabanimu to podle něj umožnilo vytvářet dojem, že na toto dění má vliv. El-Talabani je spolupracující obžalovaný, klíčový svědek obžaloby, případ podle státní zástupkyně pomohl rozkrýt.

Bývalý místostarosta a radní také řekl, že udělal další chybu, když vzal od El-Talabaniho peníze za spolupráci, která se neuskutečnila. Švachula už dříve uvedl, že mu El-Talabani dal milion korun jako příslib do budoucna. Nebyla tam ale podle něj vazba s veřejnými zakázkami. Uvedl také, že El-Talabani začal u firem vystupovat jeho jménem a on jim pak prý musel vysvětlovat, že s tím nemá nic společného.

Žádný přímý důkaz?

Švachulův obhájce Kárim Titz už v pondělí uvedl, že proti jeho klientovi není přímý důkaz, jen výpověď El-Talabaniho. Pokud byla spáchána trestná činnost, páchal ji El-Talabani bez Švachulova vědomí, sdělil obhájce.

Vinu ve většině bodů obžaloby v úterý odmítli i další obhájci i jejich klienti. Obhájce obžalovaného podnikatele Petra Kaláška Pavel Hála řekl, že vůči jeho klientovi se neprokázaly žádné skutky uvedené v obžalobě. Kalášek měl podle obžaloby úplatky vybírat a předávat dál. Obžaloba podle Hály uvěřila výpovědi El-Talabaniho. Hála jej označil za nedůvěryhodného a dlouhodobě páchajícího trestnou činnost.

Hála také řekl, že jde o nebezpečného obžalovaného, který se nebojí úskoku s cílem ublížit nevinnému. El-Talabani podle něj svědectvím proti Kaláškovi „zabil dvě mouchy jednou ranou“ – vylepšuje si pozici pro snížení trestu a nebude muset splácet dluh vůči němu. „Důkazů proti Kaláškovi se nedostává,“ dodal.

Podnikatel označil výpověď El-Talabaniho za lživou

Bývalý šéf investičního odboru části Brno-střed a bývalý místostarosta brněnských Ivanovic za hnutí ANO Petr Liškutin manipulaci se zakázkami vyloučil, protože výběrová řízení podléhala vícestupňové kontrole. Uvedl, že po žádné z firem úplatky nepožadoval, žádné peníze nepřevzal a nebyl členem žádné organizované skupiny.

Vinu popřel například i podnikatel Ivan Trunečka: „Nic takového jsem nevykonal, nespáchal, konstrukce obžaloby je postavena na lživých výpovědí El-Talabaniho.“

Podle žalobkyně ale není pochyb o vině obžalovaných v souladu s podanou obžalobou. V pondělní závěrečné řeči se opírala především o výpovědi spolupracujících obžalovaných a pořízené zvukové nahrávky. Výpověď El-Talabaniho označila za zásadní, potvrdil podle ní, jak organizovaná skupina v čele se Švachulou fungovala.

Korupce se podle žalobkyně odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví.

Nejvyšší trest pro Švachulu

V závěrečné řeči navrhla státní zástupkyně Švachulovi čtrnáct let vězení, El-Talabanimu souhrnný trest čtyři a půl roku vězení. El-Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další spolupracující obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin. Tomu žalobkyně navrhla souhrnný trest sedm a půl roku roku vězení. Třináct let vězení navrhla Liškutinovi, dvanáct let podnikatelům Trunečkovi a Kaláškovi.

Navrhované tresty pro další obžalované jsou pod deset let či podmíněné. Už v pondělí závěrečné řeči pronesli obhájci obžalovaných, jejichž klienti se přiznali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 1 hhodinou

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 2 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 7 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 7 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 11 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 12 hhodinami
Načítání...