Žalobkyně navrhuje Švachulovi 14 let vězení. Byl podle ní hlavou skupiny v kauze Stoka

Krajský soud v Brně v korupčním případu na radnici části Brno-střed ukončil dokazování. Státní zástupkyně Jana Vítková zahájila v takzvané kauze Stoka závěrečnou řeč. Jiřímu Švachulovi navrhla čtrnáct let vězení se zvýšenou ostrahou, podle obžaloby byl hlavou organizované skupiny, která ovlivňovala veřejné zakázky.

V případu čelí obžalobě jedenáct lidí a dvě firmy. Podle žalobkyně Vítkové není o vině všech obžalovaných pochyb. V závěrečné řeči se opírala především o výpovědi spolupracujících obžalovaných a o pořízené zvukové nahrávky.

„Jednoznačně vypovídají o vůdčím postavení Švachuly,“ uvedla a za zásadní označila výpověď obžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho, který podle ní popsal, jak celá organizovaná skupina fungovala.

Korupce se podle žalobkyně odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny tendru. Firem zúčastněných na systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví, uvádí obžaloba.

Další navržené tresty

Švachulovi navrhla žalobkyně čtrnáct let vězení a propadnutí majetku, El-Talabanimu souhrnný trest čtyři a půl roku vězení. Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další spolupracující obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin. Jemu žalobkyně navrhla souhrnný trest sedm a půl roku.

Třináct let vězení navrhla bývalému šéfovi investičního odboru části Brno-střed a bývalému místostarostovi brněnských Ivanovic za hnutí ANO Petru Liškutinovi, dvanáct let podnikatelům Ivanu Trunečkovi a Petru Kaláškovi. Navrhované tresty pro další obžalované jsou nižší deseti let či podmíněné.

Švachulův obhájce Karim Titz poukázal na to, že El-Talabani má na svědomí velký daňový únik a že byl mimo jiné odsouzen za křivé obvinění elitního policisty. Uvedl, že proti jeho klientovi není žádný přímý důkaz, jen výpověď El-Talabaniho. Pokud byla spáchána trestná činnost, El-Talabani ji páchal bez vědomí Švachuly, řekl obhájce. V případě Švachuly navrhl zproštění obžaloby.

Závěrečné řeči odpoledne přednesli například i obhájci, jejichž klienti spolupracovali s policií, El-Talabaniho, Ovčarčina, podnikatele Lubomíra Smolky a bývalého vedoucího technika na správě nemovitostí městské části Petra Kosmáka. Vyzdvihli, že se jejich klienti přiznali a že přispěli k rozkrytí věci. Obhájce klíčového svědka El-Talabaniho Robert Scigiel uvedl, že jeho klient je řádným spolupracujícím obviněním a že jeho tvrzení jsou pravdivá.

Soud dokazování ukončil

Předsedkyně senátu v pondělí ještě provedla zbývající listinné důkazy, například zprávy probační a mediační služby, opisy rejstříku trestů a podobně. Někteří z obhájců následně navrhovali k projednání ještě některé další důkazy, včetně výslechů dalších svědků, soud ale dokazování ukončil.

Švachula vinu popírá. Už dříve řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Policie se zabývá i dalšími větvemi případu, stíhá 50 lidí či firem. Jednání v kauze Stoka pokračuje dalšími závěrečnými řečmi v úterý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 4 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 5 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 12 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 14 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 17 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 19 hhodinami
Načítání...