ANO vyloučilo bývalého pardubického primátora Charváta a šéfa rozvojového fondu Drenka

Nahrávám video

Předsednictvo hnutí ANO rozhodlo o vyloučení bývalého pardubického primátora Martina Charváta a šéfa Rozvojového fondu Pardubice Michala Drenka kvůli kauze na pardubickém magistrátu. Oznámil to předseda hnutí Andrej Babiš. Hnutí také provede audit ve své pardubické organizaci a svolá mimořádný sněm krajské organizace. Její rozpuštění neočekává.

Policie obvinila devatenáct lidí a dvě firmy podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami, které vyhlašoval pardubický magistrát a společnosti, jejichž zřizovatelem je město. Podezřívá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby.

Pode informací z médií policie v úterý zadržela mimo jiné bývalého primátora Pardubic, nynějšího radního, člena představenstva a bývalého ředitele Rozvojového fondu Pardubice Martina Charváta (ANO), který stál v čele Pardubic v letech 2014 až 2022. Také zadržela současného šéfa Rozvojového fondu Pardubice a zastupitele první městské části Michala Drenka (ANO). 

Vyloučení Charváta a Drenka z ANO

Předsednictvo hnutí ANO ve středu odpoledne rozhodlo o jejich vyloučení. „V hnutí ANO bohužel neexistuje něco jako pozastavení členství, takže kolega Charvát a Drenko byli vyloučeni,“ řekl dosluhující krajský předseda ANO Jiří Rejda. Podle něj však existuje možnost, že pokud by byli v budoucnu zbaveni obvinění, usnesení o vyloučení by bylo staženo. Neví také o tom, že by mezi obviněnými byl nějaký další člen hnutí. 

Předseda hnutí Andrej Babiš sdělil, že ANO provede audit ve své pardubické organizaci, uskuteční se také mimořádný sněm krajské organizace. Uvedl, že chybou opozičního subjektu je, že v roce 2013 dopustilo „infiltraci bývalých členů ODS“.

Babiš připomněl kauzu Stoka

V souvislosti s bývalými členy ODS, kteří později přešli do hnutí ANO, Babiš zmínil bývalého místostarostu a radního městské části Brno-střed Jiřího Švachulu, jemuž soud dříve nepravomocně uložil 9,5 roku vězení v kauze Stoka, která se týkala manipulace s veřejnými zakázkami na radnici. „ODS má korupci v DNA,“ řekl Babiš. Hnutí ANO ale podle něj své kauzy rázně řeší. „Korupci nesnáším,“ poznamenal.

Dodal, že pevně věří, že nyní již bývalí členové hnutí ANO Charvát a Drenko rezignují na všechny své funkce. Rozpuštění pardubické buňky tak, jako se tomu dříve stalo například u brněnské organizace, Babiš neočekává. Naopak předpokládá, že bude navržen nový krajský předseda. „Občas se stává, že někdo odejde z hnutí a funkci, kterou získal díky hnutí, si ponechává, a to samozřejmě není dobře,“ poznamenal. Doufá, že policie má nezvratné důkazy. Situace je podle něj zklamáním, o Charvátovi mělo hnutí dobré mínění, poznamenal Babiš. 

V nejbližší době se chce podle Rejdy krajské předsednictvo seznámit se všemi informacemi o případu, krajský sněm by se pak měl uskutečnit počátkem prosince. Krajská organizace nedávno zvolila nového předsedu, jímž je současný náměstek primátora Jan Hrabal. Toho ale musí ještě schválit předsednictvo hnutí.

Policejní zásah pokračoval ve středu

Policisté se ve středu pohybovali v budově magistrátu na Pernštýnském náměstí a v dalším objektu úřadu za Východočeským divadlem, kde sídlí odbor majetku a investic. Pro informace si přišli také do městských firem Služby města Pardubic a Rozvojový fond Pardubice. „Kanceláře primátora a náměstků jsou už odpečetěné. Kriminalisté tady byli celou noc,“ řekl tajemník magistrátu Michal Zitko.

Podle tajemníka si policisté odnášeli informace v elektronické a listinné podobě. Primátor Jan Nadrchal (ANO) a náměstek Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/SOCDEM) se vrací ze zahraniční služební cesty ve středu odpoledne.

Policisté byli i v prostorách společnosti Služby města Pardubic. „Kopírují si data, poskytujeme jim veškerou součinnost,“ sdělila ve středu dopoledne mluvčí městské firmy Klára Sýkorová. Údajně z technických důvodů byla celý den uzavřena budova Rozvojového fondu Pardubice, kde pokračoval policejní zásah.

Další zadržení

Mezi dalšími zadrženými byla i bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Helena Dvořáčková, nynější zastupitelka za SPD, ředitel Krajské hospodářské komory Josef Koprivňanský, místopředseda představenstva Služeb města Pardubic Aleš Kopecký nebo předseda představenstva fondu Pavel Nevečeřal.

V souvislosti s úterním zásahem se uvádí i firma Instal Hanousek, která podle Mladé fronty DNES získala od města 87 zakázek za 64 milionů korun. Vedle ní se policisté soustředili na kanceláře stavební firmy Porr v Hradci Králové a Praze, firma pro Pardubice rekonstruovala letní stadion a v současnosti staví v jeho blízkosti parkovací dům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jihovýchod Česka zasáhnou velmi silné bouře, meteorologové zpřísnili výstrahu

Meteorologové zpřísnili pro jihovýchod Česka výstrahu před velmi silnými bouřemi. V pondělí odpoledne je může doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Hrozí komplikace například v dopravě nebo energetice. Pro zbytek země s výjimkou západu Čech platí varování s nižším stupněm nebezpečí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 13 mminutami

Větší dům v pravěku neznamenal větší bohatství, zjistili brněnští archeologové

Čím větší dům, tím bohatší člověk – tohle pravidlo je dnes akceptované prakticky automaticky. Jenže v minulosti to neplatilo, ukázal výzkum brněnských archeologů. V době neolitu rozměrnější dům neznamenal ani větší bohatství, ani vyšší společenské postavení. Archeologové v nové studii popsali, že velikost domů neodrážela sociální nerovnost, ale spíše různé praktické role nebo odlišnou organizaci práce.
před 53 mminutami

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

O prázdninách přibývá vážných nehod cyklistů. Rizikem je alkohol i jízda bez přilby

O prázdninách přibývá vážných nehod a zranění cyklistů. Nejméně pět jich od začátku prázdnin na českých silnicích zahynulo. Rizikem na jejich straně je nepozornost, přeceňování vlastních schopností nebo chybějící bezpečnostní výbava. Problémem je také alkohol – i jeho malé množství může za řídítky výrazně zhoršit odhad i reakce. Podle statistik zaviní cyklisté dvě ze tří nehod, kterých se účastní. Pokud jde jen o jejich střety s motorovými vozidly, tak tam je častěji zavinění na straně řidiče.
před 4 hhodinami

VideoVlakem na Ruzyni. Úsek mezi Veleslavínem a letištěm má postavit soukromník

Posun v přípravách trati na Letiště Václava Havla. Stát chce příští rok vybrat koncesionáře na úsek mezi pražskou Ruzyní a Veleslavínem. Má jít o první PPP projekt na tuzemské železnici, kdy vláda plánuje spolupracovat se soukromníky. Projekt má stát zhruba 109 miliard korun. Soukromý partner infrastrukturu postaví a bude ji provozovat a udržovat dalších 25 let.
včera v 08:04

Měřicí stanice v Česku opět zaznamenaly teplotní rekordy, bylo až 37,1 stupně

Teplotní rekordy v sobotu v Česku padly zhruba na třiceti procentech meteorologických stanic měřících přes třicet let. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, a to 37,1 stupně Celsia, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). I v neděli meteorologové očekávají tropická vedra s nejvyššími teplotami mezi 32 a 37 stupni, už během dne se však podle ČHMÚ postupně zatáhne a objeví se deště i bouřky. Ochlazení se očekává i na začátku příštího týdne.
15. 8. 2026Aktualizováno15. 8. 2026

Déšť stále nepřichází. Jak vypadá Česko bez vody, ukazují interaktivní mapy

Extrémní, výjimečné nebo výrazné sucho, tedy některý ze tří nejvyšších stupňů sucha, panuje v Česku na bezmála 90 procentech území. Hodnota platí pro hloubku do jednoho metru. Extrémní sucho je aktuálně na 60 procentech území.
15. 8. 2026

Kroje a lidové tradice ovládly centrum Brna

Centrum Brna zaplavila krojovaná chasa. Na první celoměstské hody přišli zástupci 23 městských částí, společně si v odpoledním slunečním žáru na náměstí Svobody zatančili Moravskou besedu. Završili tak několikaletou snahu o obnovu krojů a lidových tradic Brna i přičleněných obcí, od Bosonoh po Žabovřesky. Stovky lidí všech generací v krojích slavily i v Domažlicích, kde se koná 72. ročník třídenních Chodských slavností, jednoho z nejstarších národopisných festivalů v Česku.
15. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.