Čtyři obžalovaní v kauze Stoka II uzavřeli s žalobcem dohodu o vině a trestu, Městský soud v Brně se jimi bude zabývat zvlášť, rozhodl ve čtvrtek. Žalobce je viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či účastenství ve formě pomoci nebo z přijetí úplatku, podle něj ovlivnili desítky menších zakázek u brněnské Správy železnic (dříve SŽDC) či Fakultní nemocnice Brno. V obžalobě jim navrhl podmíněné a peněžité tresty. Obžalovaných bylo celkem devět lidí a jedna firma.
Čtyři lidé v brněnské kauze Stoka II se dohodli se žalobcem
Oprava opláštění na budově vlakového nádraží ve Vyškově nebo částečná rekonstrukce jedné z ambulancí ve Fakultní nemocnici Brno jsou jen malým výčtem ze zhruba tří desítek ovlivněných veřejných zakázek, které Městský soud v Brně projednával. „Firmy poskytovaly úplatky odpovědným osobám, které poté rozhodovaly o veřejných zakázkách malého rozsahu. Jedná se o veřejné zakázky do dvou set tisíc korun,“ řekl státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství Michal Galát.
V případě Správy železnic měly výběr dodavatelské firmy ovlivňovat dva její bývalí manažeři, Pavel Hvozdenský a jeho nástupce ve funkci Miloslav Beneš. Oba se ve čtvrtek u soudu přiznali.
Podle obžaloby jde v případě SŽDC o tři desítky ovlivněných menších zakázek z let 2014 až 2018, firma škodu vyčíslila na necelých sto třicet tisíc korun. V případě FN Brno jde o dvě zakázky, škodu vyčíslila na necelých čtyřicet tisíc.
Všechny tyto zakázky vyhrála firma KROS-stav Lubomíra Smolky, která nabídkovou cenu podle žalobce zvyšovala vždy o výši úplatku, tedy asi o čtyři procenta. Aby zakázku dostala, vypracovával její rozpočtář zároveň i vyšší konkurenční nabídky jménem jiných dodavatelů. Ti měli dělat takzvané křoví.
Soud složitou kauzu rozdělil
Soud složitou kauzu ve čtvrtek rozdělil na menší části. Čtyři lidé s žalobcem uzavřeli dohodu o vině a trestu, šlo o tehdejší zaměstnance investičního oddělení FN Brno Šárku Kovářovou a Milana Koškovského, také o podnikatele Jaroslava Pánka a Milana Dedíka. Touto částí se soud bude zabývat 26. listopadu. Ten samý den se bude o něco později zabývat i věcí obžalovaného manažera SŽDC Pavla Hvozdenského a jeho nástupce ve funkci Miloslava Beneše. Oba se přiznali, dohodu s žalobcem ale neuzavřeli.
Věc zbývajících obžalovaných, a to podnikatele Lubomíra Smolky, podnikatele Karla Weigla a jeho firmy KWM PLUS, soud odročil na neurčito. Jejich věci jsou zatím odděleny do samostatných řízení, soud je později možná spojí zpět. V kauze soud už dříve schválil dohodu o vině a trestu Davidu Žaliovi, kterému za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky uložil podmíněný a také peněžitý trest.
Žalio jako rozpočtář ve firmě Kros-stav podle obžaloby na pokyn Smolky vypracovával nabídky pro vypsané zakázky ze SŽDC, kdy nabídkovou cenu Kros-stavu podle žalobce zvyšoval o výši úplatku asi čtyři procenta. Úplatky podle žalobce putovaly k Hvozdenskému a později Benešovi. Žalio zároveň vypracovával i vyšší konkurenční nabídky jménem jiných dodavatelů, kdy cílem bylo, aby zakázku získal právě Kros-stav. Ti dělali takzvané křoví, jde o obžalované Weigla spolu s jeho firmou a Pánka, kteří jsou obžalováni z účastenství ve formě pomoci. Obdobně se podle žalobce postupovalo i v případě zakázek u FN Brno, kde křoví dělal Dedík.
V původní korupční kauze na radnici Brno-střed uložil Krajský soud v Brně bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) devět a půl roku vězení, vinnými z ovlivňování zakázek soud nepravomocně uznal devět lidí a dvě firmy.