Čtyři lidé v brněnské kauze Stoka II se dohodli se žalobcem

3 minuty
Události v regionech: Kauza Stoka II
Zdroj: ČT24

Čtyři obžalovaní v kauze Stoka II uzavřeli s žalobcem dohodu o vině a trestu, Městský soud v Brně se jimi bude zabývat zvlášť, rozhodl ve čtvrtek. Žalobce je viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či účastenství ve formě pomoci nebo z přijetí úplatku, podle něj ovlivnili desítky menších zakázek u brněnské Správy železnic (dříve SŽDC) či Fakultní nemocnice Brno. V obžalobě jim navrhl podmíněné a peněžité tresty. Obžalovaných bylo celkem devět lidí a jedna firma.

Oprava opláštění na budově vlakového nádraží ve Vyškově nebo částečná rekonstrukce jedné z ambulancí ve Fakultní nemocnici Brno jsou jen malým výčtem ze zhruba tří desítek ovlivněných veřejných zakázek, které Městský soud v Brně projednával. „Firmy poskytovaly úplatky odpovědným osobám, které poté rozhodovaly o veřejných zakázkách malého rozsahu. Jedná se o veřejné zakázky do dvou set tisíc korun,“ řekl státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství Michal Galát.

V případě Správy železnic měly výběr dodavatelské firmy ovlivňovat dva její bývalí manažeři, Pavel Hvozdenský a jeho nástupce ve funkci Miloslav Beneš. Oba se ve čtvrtek u soudu přiznali.

Podle obžaloby jde v případě SŽDC o tři desítky ovlivněných menších zakázek z let 2014 až 2018, firma škodu vyčíslila na necelých sto třicet tisíc korun. V případě FN Brno jde o dvě zakázky, škodu vyčíslila na necelých čtyřicet tisíc.

Všechny tyto zakázky vyhrála firma KROS-stav Lubomíra Smolky, která nabídkovou cenu podle žalobce zvyšovala vždy o výši úplatku, tedy asi o čtyři procenta. Aby zakázku dostala, vypracovával její rozpočtář zároveň i vyšší konkurenční nabídky jménem jiných dodavatelů. Ti měli dělat takzvané křoví.

Soud složitou kauzu rozdělil

Soud složitou kauzu ve čtvrtek rozdělil na menší části. Čtyři lidé s žalobcem uzavřeli dohodu o vině a trestu, šlo o tehdejší zaměstnance investičního oddělení FN Brno Šárku Kovářovou a Milana Koškovského, také o podnikatele Jaroslava Pánka a Milana Dedíka. Touto částí se soud bude zabývat 26. listopadu. Ten samý den se bude o něco později zabývat i věcí obžalovaného manažera SŽDC Pavla Hvozdenského a jeho nástupce ve funkci Miloslava Beneše. Oba se přiznali, dohodu s žalobcem ale neuzavřeli.

Věc zbývajících obžalovaných, a to podnikatele Lubomíra Smolky, podnikatele Karla Weigla a jeho firmy KWM PLUS, soud odročil na neurčito. Jejich věci jsou zatím odděleny do samostatných řízení, soud je později možná spojí zpět. V kauze soud už dříve schválil dohodu o vině a trestu Davidu Žaliovi, kterému za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky uložil podmíněný a také peněžitý trest.

Žalio jako rozpočtář ve firmě Kros-stav podle obžaloby na pokyn Smolky vypracovával nabídky pro vypsané zakázky ze SŽDC, kdy nabídkovou cenu Kros-stavu podle žalobce zvyšoval o výši úplatku asi čtyři procenta. Úplatky podle žalobce putovaly k Hvozdenskému a později Benešovi. Žalio zároveň vypracovával i vyšší konkurenční nabídky jménem jiných dodavatelů, kdy cílem bylo, aby zakázku získal právě Kros-stav. Ti dělali takzvané křoví, jde o obžalované Weigla spolu s jeho firmou a Pánka, kteří jsou obžalováni z účastenství ve formě pomoci. Obdobně se podle žalobce postupovalo i v případě zakázek u FN Brno, kde křoví dělal Dedík.

V původní korupční kauze na radnici Brno-střed uložil Krajský soud v Brně bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) devět a půl roku vězení, vinnými z ovlivňování zakázek soud nepravomocně uznal devět lidí a dvě firmy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 5 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 14 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 19 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 23 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 23 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025
Načítání...