ŘSD vykupuje pozemky pro Pražský okruh, řeší i ekologické kompenzace

4 minuty
Události v regionech: Dostavba Pražského okruhu
Zdroj: ČT24

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vykoupilo už přes 85 procent pozemků na výstavbu úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Stavební povolení očekává ještě v tomto roce, samotnou stavbu by mělo zahájit do konce toho příštího, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Zásah stavby do přírody bude ŘSD kompenzovat v šestnácti lokalitách, nad Počernickým rybníkem například vzniká biotop pro vodní ptactvo.

Pozemky podle ředitele ŘSD Radka Mátla vykupují od získání právní moci územního rozhodnutí loni v červnu. „V první vlně jsme vykoupili 75 procent z celkového počtu,“ řekl s tím, že nyní je to 85 procent.

Podle Rýdla je někdy problematické se spojit s vlastníky pozemků, třeba kvůli jejich dlouhodobému pobytu v zahraničí. Dalším krokem může být vyvlastnění pozemků, což je podle Rýdla prodej pozemku bez právního souhlasu majitele.

Projekt ustoupil požadavkům ekologů i obcí. Například v Dubči si prosadili větší protihlukové bariéry. „Tohle tu rezonuje mnoho volebních období. Snažíme se maximálně ochránit obyvatelstvo proti hluku a dalším nepříjemnostem souvisejících s dopravou,“ uvedl starosta městské části Praha-Dubeč Jaroslav Toršil (ODS). 

Úsekem má projíždět až sto tisíc aut denně, které dnes míří na jižní spojku. Pražský okruh uleví i městským částem, které někteří řidiči využívají jako zkratku nebo objížďku.

Nové tůně nad Počernickým rybníkem
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

První hotové úseky za čtyři roky

Ekologické kompenzace jsou podle Jiřího Francka ze společnosti NaturaServis ze 75 procent hotové, dokončeno by měly být příští rok, snaha ale bude finalizovat je už letos. „V oblasti nivy nad Počernickým rybníkem jsme vrátili Rokytku do přirozeného meandrovitého koryta a vytvořili sadu tůní, které jsou nezbytné pro přirozený rozvoj fauny i flóry v dané oblasti,“ řekl. Podle Rýdla budou ekologické kompenzace stát jednotky milionů korun. 

Zásahy do přírody ŘSD kompenzuje předtím, než získalo stavební povolení na výstavbu jihovýchodní části Pražského okruhu. „Snažíme se urychlit proces, dělat paralelně to, co už můžeme. Takže nečekáme, až budeme mít stavební povolení, až se rozběhne stavba,“ řekl Rýdl. Stavba by měla začít v příštím roce, první úseky by měly být dokončené v roce 2027.

Jihovýchodní oblouk Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1 je podle Rýdla klíčová dálniční část, která nově propojí dálnice ze severu a z východu. „A jelikož na jihozápadě Pražský okruh funguje až na západ, tak propojí i ostatní dálnice na západě s D1,“ dodal. Měla by také ulevit Štěrboholské radiále a Jižní spojce. Cenu stavby ŘSD podle Rýdla odhaduje nyní na 15 až 20 miliard korun.

Část okruhu mezi Běchovicemi a D1 má měřit 12,6 kilometru. Územní rozhodnutí vydal v polovině roku 2020 stavební úřad Prahy 22 a loni v červnu ho pravomocně potvrdil jihočeský krajský úřad, který ho řešil po podání námitek, podle kterých byl pražský magistrát při rozhodování podjatý.

Vnější okruh kolem Prahy má po dokončení měřit asi 83 kilometrů, v současnosti je v provozu zhruba polovina. Kromě jihovýchodní části chybí také severní úsek od Ruzyně přes Suchdol a Březiněves až do Satalic. Nyní je před fází posouzení vlivu na životní prostředí EIA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Tragické nehodě vlaku v Pardubicích by už nyní dokázal zabránit systém ETCS

Policie ani Drážní inspekce stále neuzavřely případ tragické srážky vlaků v Pardubicích. Od neštěstí, při kterém zemřely čtyři ženy a sedmadvacet lidí se zranilo, uplynul rok. U nehody zasahovaly desítky záchranářů. Souprava dopravce RegioJet se střetla s nákladním vlakem, když strojvedoucí rychlíku projel návěstidlo na červenou. Zabezpečovací systém tehdy na trati fungoval jen zčásti. Dnes už by se na železničním uzlu Pardubice podle Správy železnic podobná událost nemohla stát díky fungujícímu systému ETCS.
před 28 mminutami

Z Bruntálska by mohlo brzy zmizet 150 tun nelegálního odpadu německé firmy

Z obce Jiříkov na Bruntálsku by mělo zmizet přes 150 tun nelegálně navezeného odpadu. Za likvidaci zodpovídá bavorská vláda. Do Česka odpad přivezla německá firma Roth International a nesplnila lhůtu na řešení. Na místo ve čtvrtek dorazili zástupci jiné německé společnosti, aby zjistili, co všechno se na skládce nachází. V pátek navštíví další černou skládku na jihu Moravy.
před 52 mminutami

Po bouřkách zůstávaly vpodvečer bez proudu nadále tisíce domácností

Při bouřkách v noci ze středy na čtvrtek hasiči vyjížděli k téměř 500 událostem, nejčastěji čerpali vodu a odklízeli spadlé stromy. Nejvíc práce měli ve Středočeském, Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Spadlé stromy na některých místech omezovaly dopravu a působily výpadky v dodávkách elektřiny. Bez proudu během čtvrtečního pozdního odpoledne zůstávalo nadále asi 8200 odběratelů. Ve čtvrtek vpodvečer dorazily další bouřky na Moravu a do Slezska.
06:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud za podplacení při přidělování nebytových prostor v Brně uložil podmínky

Městský soud v Brně uložil třem obžalovaným podmíněné tresty a padesátitisícové pokuty za podplacení při přidělování obecních nebytových prostor na Hlinkách. Čtvrtou obžalovanou viny zprostil. Obžalovaní vinu odmítají. Rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně i tři nepravomocně odsouzení se na místě odvolali. Podmíněné a peněžité tresty pro ně navrhovala žalobkyně, obhájci pro klienty navrhovali zproštění obžaloby.
před 2 hhodinami

Na dekarbonizaci uhelných regionů míří z Unie 29 miliard korun

Na dekarbonizaci uhelných regionů, tedy přeměnu Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje, míří téměř devětadvacet miliard korun z dotačního programu Spravedlivá transformace. Je to přes sedmdesát procent celkové částky programu, přičemž příjemcům bylo proplaceno už šest miliard korun, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Program má podpořit přeměnu regionů, které jsou spojeny s dlouhodobou těžbou uhlí.
před 9 hhodinami

Silné bouřky zasáhly Nymbursko a Příbramsko

Hasiči hlásili v noci ze středy na čtvrtek asi dvě stovky událostí kvůli bouřkám, nejčastěji čerpali vodu ze zatopených sklepů a garáží, nebo odstraňovali spadlé stromy. První bouřky udeřily už odpoledne, večer byla nejvážnější situace na Příbramsku a Nymbursku, kde padaly i čtyřcentimetrové kroupy. Výstraha před silnými bouřkami vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) se týkala většiny republiky.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Náhubek či vodítko. Města „krotí“ pohyb psů, za porušení vyhlášek hrozí pokuty

Strážníci ve více obcích museli v posledních dnech řešit hned několik útoků psů na kolemjdoucí, cyklisty nebo na další pejskaře. Radnice se snaží pohyb psů regulovat vyhláškami, za jejichž porušení hrozí pokuta i sto tisíc korun.
včera v 20:53

Radní odvolali ředitelku Karlovarské krajské nemocnice Kvačkovou

Krajští radní s okamžitou platností odvolali ředitelku Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Nelu Kvačkovou. Zdravotníci krajských nemocnic jí vytýkali zejména nezvládnutou komunikaci. Lékaři podávali hromadné výpovědi, vznikly také petice. Rada kraje, která je zároveň valnou hromadou KKN, na uvolněné místo dosadí Jiřího Štefana, lékařského ředitele Penta Hospitals. Kvačková ke svému odvolání řekla, že „pár vyvolených si z veřejného zdravotního zařízení udělalo lukrativní byznys a vyvádělo peníze i pacienty do svých soukromých ambulancí“.
včeraAktualizovánovčera v 17:34
Načítání...