TÉMA

D1

Sníh a led komplikovaly od rána dopravu. D1 na Vysočině jedenáct hodin stála
Řidiče na řadě míst České republiky po ránu potrápilo náledí nebo rozbředlý sníh na silnicích. Dálnice D1 na Vysočině byla po nočních nehodách čtyř kamionů ve směru na Prahu neprůjezdná jedenáct hodin, po poledni se provoz obnovil. K nehodám docházelo i na dalších místech republiky. Na Šumpersku havaroval před polednem na namrzlé vozovce autobus se studenty, dva z nich utrpěli zranění. Česko zažilo první ledový den začínající zimní sezony. Sněžit a mrznout má i v dalších dnech.
29. 11. 2023, Aktualizováno29. 11. 2023 18:41|
Vysokorychlostní váha na D2 měla problém při kontrole, je vypnutá. Dopravci chtějí vrátit zaplacené pokuty
Autodopravci chtějí, aby jim stát vrátil pokuty, které museli zaplatit za přetížená auta naměřená vysokorychlostní vahou na dálnici D2. Ta je nyní mimo provoz, protože kontrolní měření ukázalo, že nefunguje správně. Podobný problém je i s jednou váhou na dálnici D1. Že by bylo namístě peníze z pokut vrátit, ale Ředitelství silnic a dálnic odmítlo.
24. 11. 2023|
Zchátralý most nad dálnicí D1 na Jihlavsku má ŘSD zbourat do 25. ledna. Náhradu stavět nebude
Zchátralý most nad 136. kilometrem dálnice D1 u Řehořova na Jihlavsku má Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za úkol zbourat nejpozději do 25. ledna. Mluvčí ŘSD Jan Rýdl řekl, že by se demolice mohla uskutečnit okolo 10. ledna. Most je kvůli bezpečnosti od loňska uzavřený, nedá se opravit. Náhradu za toto přemostění ředitelství podle mluvčího stavět nebude, přestože to místní lidé chtějí. Pokud by nový most chtěly budovat obce, pomůže jim ŘSD s žádostí o dotaci.
2. 11. 2023|
Přibude míst, kde budou mít kamiony zakázáno předjíždět. Na D1 by bez nich měl být levý pruh až k Brnu
Ministerstvo dopravy nechá od poloviny listopadu rozmístit značky zakazující kamionům předjíždět na dalších 33 úsecích dálnic. Slibuje si od toho větší plynulost dopravy. Autodopravci naopak tvrdí, že pokud bude zákaz předjíždění na příliš dlouhém nepřetržitém úseku dálnice, plynulost a bezpečnost to spíše zhorší.
25. 10. 2023|
Dopravní stavby v okolí Brna přinesou podle ministra Kupky omezení i v příštích letech
Lidé se musí podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) připravit na to, že se v okolí Brna bude stavět i v příštích letech a doprava bude omezená. S ohledem na nedostatečnou dopravní kapacitu to vnímá jako nezbytné. Okolí Brna označil za úzké hrdlo dálniční sítě pro celé Česko. Od srpna představují komplikace práce na rozšíření D1 mezi 194. a 196. kilometrem.
11. 10. 2023|
Na dálnici D1 u Průhonic havarovaly čtyři kamiony. Jeden člověk se zranil
Dálnici D1 u Průhonic v úterý odpoledne uzavřela nehoda čtyř nákladních aut, směr na Prahu byl déle než půl hodiny neprůjezdný. Plně obnovit provoz se ale podařilo až později odpoledne, vyplynulo z informací policie a záchranné služby. Zhruba pětapadesátiletý muž utrpěl zranění hlavy a nohou, záchranáři ho přepravili do nemocnice.
10. 10. 2023, Aktualizováno10. 10. 2023 19:35|
Na výjezdu z Prahy u Šeberova začala stavba protihlukové stěny. Řidiči musejí počítat s dopravním omezením
Začala výstavba protihlukové stěny u části dálnice D1 v Praze-Šeberově. Hluk tam dlouhodobě obtěžoval místní obyvatele. Provoz na nejvýznamnější dopravní tepně republiky to zkomplikuje do konce října. Omezení se uskuteční po částech a řidiči by měli ve špičce počítat se zdržením od deseti minut do půl hodiny.
19. 9. 2023|
Dodávka na D1 v Brně převážela migranty, po nehodě utekli
Na 196. kilometru D1 v Brně se ve směru na Prahu srazily tři dodávky. Nehoda byla bez zranění, jedna z nich ale převážela migranty, kteří z ní utekli. Asi třicetičlennou skupinu policisté následně našli. Nadále pátrají po řidiči a pravděpodobném převaděči.
15. 9. 2023|
Dvě nehody uzavřely na téměř tři hodiny dálnici D1 ve směru na Brno
Při dopolední nehodě na D1 za Velkou Bíteší na Žďársku zemřel řidič dodávky, se kterou narazil do nákladní soupravy. Dálnice na Brno byla na 165. kilometru přes dvě hodiny neprůjezdná. Provoz levým jízdním pruhem se podařilo obnovit po 12:15. D1 byla ve stejném směru kvůli nehodě uzavřena také mezi 168. a 178. kilometrem. Mladý řidič dodávky vyvázl jen s lehkým zraněním. Dopravu se podařilo obnovit zhruba ve 12:45.
13. 9. 2023, Aktualizováno13. 9. 2023 13:22|
D1 u Brna je v místě tragické nehody už plně průjezdná
Dálnice D1 u Brna ve směru na Ostravu byla od rána neprůjezdná kvůli nehodě kamionu a dodávky. Její řidič srážku nepřežil a zemřel před příjezdem záchranářů. Policisté obnovili provoz alespoň jedním pruhem o půl jedenácté, o pětačtyřicet minut později už byla dálnice průjezdná bez omezení. Za nehodou se ve směru na Brno vytvořila až dvacetikilometrová kolona, přetížené byly objízdné trasy. Kolony se před polednem začaly zvolna rozjíždět.
25. 8. 2023, Aktualizováno25. 8. 2023 15:20|
Zákaz předjíždění pro kamiony na D1 se odkládá, úřady nestíhají vyřídit rozmístění značek
Rozšíření zákazu předjíždění pro kamiony na dálnici D1 se odkládá. Ředitelství silnic a dálnic i ministerstvo dopravy to potvrdilo České televizi. Zákazových značek je příliš mnoho a do konce léta, kdy chtěla mít policie zákazy již v platnosti, se jejich osazení nestíhá. Nyní mají úřady ambici značky osadit před začátkem zimní sezony.
24. 8. 2023|
Ředitelství silnic a dálnic navrhuje demolici nadjezdu nad D1 u Kamenice
O nadjezdu nad dálnicí D1 na 126. kilometru rozhodne ministerstvo dopravy. Most je ve špatném stavu a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) navrhlo jeho demolici. Resort nařídil správní řízení. Lidé z okolních obcí silnici, která spojuje pravou a levou stranu dálnice, potřebují. Místo zchátralého mostu požadují nový, a to nejen pro pěší, ale i pro auta a zemědělskou techniku.
21. 8. 2023|
V Přerově otevřeli nový sportovní areál, má kompenzovat stavbu D1
Obyvatelé přerovské místní části Dluhonice mají od pátku k dispozici nový sportovní areál. Vznikl jako náhrada za sportoviště, které muselo ustoupit stavbě dálnice D1. Výstavba areálu stála přes padesát milionů korun. Jako kompenzaci za stavbu dálnice v těsné blízkosti obce, kvůli které musely být zbořeny i tři domy, získají Dluhonice také novou cyklostezku, opravené chodníky či infrastrukturu.
11. 8. 2023, Aktualizováno11. 8. 2023 20:25|
Začalo rozšiřování D1 u Brna. Zúžením
Dopravní situace v Brně se pro řidiče nadále zkomplikuje. Začíná totiž plánované rozšiřování dálnice D1 na šest pruhů, které zřejmě výrazně a na delší dobu zatíží provoz kolem jihomoravské metropole. Silničáři v úterý začali pracovat na kilometr a půl dlouhém úseku mezi exity 194 a 196, celkově se má ale rozšiřování týkat třiceti kilometrů dálnice. Provoz ve dvou pruzích v obou směrech zůstane během prací zachován. Policisté kvůli stavbě posílili hlídky přímo na místě a rozšířili dálniční oddělení v Chrlicích.
1. 8. 2023, Aktualizováno1. 8. 2023 21:08|
ŘSD vykupuje pozemky pro Pražský okruh, řeší i ekologické kompenzace
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vykoupilo už přes 85 procent pozemků na výstavbu úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Stavební povolení očekává ještě v tomto roce, samotnou stavbu by mělo zahájit do konce toho příštího, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Zásah stavby do přírody bude ŘSD kompenzovat v šestnácti lokalitách, nad Počernickým rybníkem například vzniká biotop pro vodní ptactvo.
25. 7. 2023, Aktualizováno25. 7. 2023 19:48|
Prázdniny v kolonách jsou na některých dálnicích už pravidlem. I ve volných měsících zdržují opravy na D1, D5 i D11
Jet o prázdninách na dovolenou po dálnici může být pohodlné a rychlé, anebo naopak velmi zdlouhavé – to když se na dálnici pracuje a místo plynulé jízdy stotřicítkou se popojíždí krokem. Údaje telematických systémů ukazují, že letos není problematických míst, kde se tvoří kolony, mimo velká města mnoho. Jsou však chronické. Podle Ředitelství silnic a dálnic by se to ale mělo brzy zlepšit i na nich.
23. 7. 2023|
Dálnici D1 zavřeli kvůli driftujícímu řidiči. Čidla v Klimkovickém tunelu totiž signalizovala požár
Provoz na dálnici D1 u Ostravy byl krátce v obou směrech zastavený. Čidla v Klimkovickém tunelu signalizovala požár. Ten se nakonec nepotvrdil, čidla aktivovalo pravděpodobně zakouření z pneumatik jednoho z aut. Provoz byl obnoven.
11. 7. 2023, Aktualizováno11. 7. 2023 18:07|
Zbytečná hloupost, míní o 150 km/h na vybraných dálnicích Kolovratník. Časový zisk není tak velký, říká Budina
Na vybraných úsecích dálnic zřejmě bude možné zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů v hodině. Podle místopředsedy hospodářského výboru sněmovny Martina Kolovratníka (ANO) jde o zbytečnou hloupost, celoevropský trend je podle něj spíše snižování rychlosti. „Ale ze židle mě to nenadzvedává, je to marginálie,“ řekl v Událostech, komentářích. S ním souhlasí dopravní expert Vize 0 Libor Budina, vysoká rychlost s sebou podle něj nese mnohá rizika. Na konstatování, že v Německu je rychlost na dálnicích neomezená, namítl, že němečtí řidiči jsou disciplinovanější než ti čeští. Podle něj je škoda, že se neprosadil návrh Kolovratníka ohledně dodržování bezpečné vzdálenosti.
1. 7. 2023|
Přetížené kamiony ničí dálnici D1. Vysokorychlostní váhy, které by je odhalily, nefungují
Modernizovanou dálnici D1 i silnice v okolí měsíčně ničí tisíce přetížených kamionů. Jediné vysokorychlostní váhy na Vysočině, které by neukázněné řidiče odhalily, ale nefungují – u Velkého Meziříčí je zničil řidič nákladního auta, ty na dálnici stále čekají na kalibraci.
24. 6. 2023|
ŘSD kontroluje modernizované části D1, končí lhůta pro reklamace. U Ostrovačic budou nutné opravy
Blíží se konec záruční lhůty některých modernizovaných úseků dálnice D1 a Ředitelství silnic a dálnic se zaměřilo na jejich stav. Mezi 178. a 182. kilometrem musí řidiči počítat s omezeními, protože silničáři několik závad našli. Šéf ŘSD i ministr dopravy však ujistili, že neohrožují bezpečnost a vesměs považují stav rekonstruované dálnice za dobrý.
14. 6. 2023|
Každý Čech mi říkal, že dálnice D1 je prokletá, tvrdí spisovatel Aaronovitch
Jeden z nejčtenějších fantasy autorů posledních let Ben Aaronovitch je nyní hostem mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Své romány kombinující prvky krimi a magie zasazuje zpravidla do svého domovského Londýna. V rozhovoru pro ČT mluvil o inspiraci českými reáliemi nebo o nápadu s přízračným tankem.
12. 5. 2023|
Na opravené D1 jsou místa ohrožující bezpečnost, tvrdí NKÚ. Účelově negativní zpráva, hájí se ŘSD
Rekonstrukce dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou za víc než 28 miliard korun není dokončena, na opravených částech jsou mosty a nadjezdy ve stavu, který ohrožuje bezpečnost dopravy. Na základě kontroly to oznámil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tvrdí, že zpráva je účelově negativní, obsahuje polopravdy a nepřesnosti.
9. 5. 2023, Aktualizováno9. 5. 2023 19:04|
Na dálnici D1 na Žďársku havarovala dvě auta. Zranili se dva lidé
Dálnice D1 ve směru na Prahu byla v pátek na Žďársku krátce uzavřená kvůli nehodě na 129. kilometru. Podle policejní mluvčí Jany Kroutilové havarovala dvě osobní auta. Provoz jedním pruhem byl obnovený okolo 14:20. Při nehodě se zranili dva lidé.
5. 5. 2023, Aktualizováno5. 5. 2023 14:50|
Dálnici D1 na Vysočině zablokovala nehoda. Autobus srazil chodce
Dálnice D1 ve směru na Prahu byla mezi Větrným Jeníkovem a Humpolcem zhruba dvě hodiny neprůjezdná kvůli nehodě na 95. kilometru. Autobus tam srazil chodce, který neštěstí nepřežil, uvedla mluvčí policie Michaela Lébrová. Provoz na Prahu byl zastavený, tvořily se až dvacetikilometrové kolony. Policie dopravu odkláněla.
25. 4. 2023, Aktualizováno25. 4. 2023 10:17|