Nemocnice se kvůli epidemii zavírají pro návštěvy, nově i ta havlíčkobrodská

Na všech lůžkových odděleních v nemocnici v Havlíčkově Brodě začal ve středu platit zákaz návštěv. Nemocnice se tak rozhodla kvůli rapidnímu nárůstu chřipkových onemocnění. Rozhodnutí vedení zdravotnického zařízení platí až do odvolání. Kvůli nárůstu počtu lidí s respiračními onemocněními zakázala návštěvy už řada nemocnic po celém Česku. Vysoká nemocnost se už odráží i ve službách – chybějí řidiči nebo poštovní doručovatelé.

„Týká se to celkově situace na Havlíčkobrodsku. Narůstá u nás počet pacientů s chřipkovými onemocněními, a to jak dětí, tak dospělých,“ sdělila mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo. Výjimku budou mít například návštěvy u pacientů v terminálním stádiu. Tam je návštěva možná po domluvě s ošetřujícím lékařem.

Návštěvy jsou rovněž povoleny na stanici šestinedělí, a to pouze pro jednu osobu v časovém rozmezí mezi 15:00 a 17:00. Na dětském oddělení jsou pak povoleny návštěvy zákonných zástupců dítěte. Všechny návštěvy ale musí mít ochranu úst a nosu po celou dobu pobytu na oddělení.

Do odvolání

„Snažíme se chránit naše hospitalizované pacienty. Přes svátky přicházelo hodně návštěv, ale bylo vidět, že ti lidé byli často nemocní a neměli ochranu dýchacích cest,“ popsala mluvčí. Vedení nemocnice zatím nedokáže odhadnout, kdy zákaz návštěv skončí. Komunikovat o tom bude s krajskou hygienickou stanicí.

Návštěvy už kvůli nákazám respiračními onemocněními zakázaly například nemocnice v Jihlavě, v Karlových Varech nebo Uherském Hradišti. Výrazně pak omezuje návštěvy například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Kvůli vysoké nemocnosti chybí lidé i ve službách

Epidemie respiračních onemocnění ale zasáhla i do provozu některých služeb a firem. Velké problémy mají třeba na jižní Moravě nebo na Zlínsku.

Návštěvy zakázal například i luhačovický domov pro seniory. Onemocněli tam klienti i zaměstnanci. Práci ošetřovatelek tam nyní zastávají pracovníci jiných oborů. „Běžně zpracovávám žádosti o umístění sem k nám. Teď vlastně, protože jsem dělala pečovatelku, jsem normálně na oddělení,“ popsala instruktorka sociální péče Adéla Vitteková. Přihlásili se i další zaměstnanci domova.

Epidemie zasáhla i do služeb České pošty, nemocných je v celé republice v průměru třicet procent zaměstnanců. Například v Pohořelicích na Brněnsku chybí už téměř týden čtyři z pěti doručovatelek. Pošta najala brigádníky z řad studentů, ti ale nemohou roznášet doporučená psaní. „Můžou doručit výzvu, adresáti si pak přijdou pro zásilky na pobočku,“ uvedla vedoucí pobočky České pošty Eva Ryšánková.

Více nemocných řidičů zaznamenali autobusoví dopravci v Jihomoravském kraji. Někteří povolali za volant brigádníky a důchodce. V okolí Mikulova na Břeclavsku vyjeli záložní autobusy. „V rámci integrované dopravy v okamžiku, kdy jeden dopravce má nedostatek řidičů, využívá se záložní autobus jiného dopravce,“ popsal ředitel koordinátora jihomoravské integrované dopravy (KORDIS JMK) Jiří Horský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
před 3 hhodinami

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
11:34Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
před 12 hhodinami

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
před 13 hhodinami

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
před 22 hhodinami

ŘSD na jihu Čech odstraňuje nelegální billboardy, hotovo chce mít do konce roku

Na jihu Čech probíhá likvidace nelegálních billboardů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se pustilo do odstraňování ploch, které vlastní firma spojená s kontroverzním podnikatelem Antonem Fischerem. „Jeho“ i dalších nepovolených poutačů u tamních silnic zůstávají skoro dvě stovky. Zmizet mají do konce roku. Už teď ale dělníci počítají s tím, že na některá místa se budou muset opakovaně vracet.
před 23 hhodinami

Z ulic Bohumína zmizeli asistenti prevence kriminality. Vrátit je může dotace ministerstva

Bohumínu na Karvinsku od ledna chybějí asistenti prevence kriminality. Loni totiž vypršela evropská dotace, z níž město jejich činnost financovalo. Aktuálně proto hledá jiný způsob, jak ji zaplatit. Část nákladů na asistenty by mohl pokrýt nový dotační titul, který vypsalo ministerstvo vnitra. Pokud by město dotaci získalo, mohli by se alespoň čtyři asistenti do ulic vrátit na jaře. Podobné problémy řeší i další města.
včera v 18:38

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánovčera v 17:39
Načítání...