Nemocnice omezují návštěvy, někde jsou zakázané úplně

Českem se šíří epidemie respiračních nákaz. Nemocnice proto začínají omezovat návštěvy, například v Uherskohradišťské nemocnici, v Karlovarské krajské nemocnici nebo v pražské Nemocnici Na Homolce je zakázali úplně. České televizi to potvrdili mluvčí oslovených nemocnic. Výjimky představují návštěvy porodnic během šestinedělí, porody nebo návštěvy dětských oddělení.

„S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a rostoucí počet nemocných s respiračními onemocněními jsme nuceni od dnešního dne vyhlásit zákaz návštěv,“ uvedla ve středu mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Markéta Singerová. Ke stejnému kroku v uplynulých dnech přistoupila nemocnice v Uherském Hradišti, Fakultní nemocnice Olomouc nebo pražská Nemocnice Na Homolce, kde lze návštěvu domluvit pouze ve výjimečných případech s ošetřujícím lékařem.

Naopak ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně nebo Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně návštěvy povolují, ale s výraznými omezeními. „Návštěvy jsou umožněny pouze v neděli a ve středu vždy od 15:00 do 17:00 hodin,“ popisuje mluvčí svatoanenské nemocnice Jiří Elrebach. V obou nemocnicích navíc k pacientovi mohou přijít maximálně dvě osoby, a to maximálně na 30 minut. „Návštěvníci jsou po celou dobu pobytu na oddělení povinni nosit respirátor třídy FFP2, při vstupu se vyžaduje také desinfekce rukou,“ dodává Elrebach.

Respirátor povinně jen v některých nemocnicích

Ochrana dýchacích cest ale není povinná ve všech nemocnicích, nevyžadují ji například ve Fakultní nemocnici Plzeň nebo Nemocnici Pardubického kraje. „Pacienty a návštěvy k jejich nošení vyzýváme na základě doporučení MZČR,“ vysvětluje mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Českou republikou momentálně prochází vlna respiračních onemocnění. Oproti minulému týdnu stoupla nemocnost o třetinu a evidováno je 2343 případů na 100 tisíc lidí. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. Výrazný nárůst je patrný ve všech krajích i věkových skupinách a měl by dále pokračovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel bude vypovídat na policii kvůli Macinkovým zprávám

Prezident Petr Pavel by měl jít příští týden podat vysvětlení na policii kvůli textovým zprávám, které jeho poradci Petru Kolářovi poslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), řekl Pavel v rozhovoru pro Radiožurnál. Ve zprávách, které Pavel zveřejnil koncem ledna, Macinka naléhal na to, aby prezident jmenoval poslance Motoristů Filipa Turka ministrem životního prostředí. Prezident vidí v jejich obsahu znaky politického vydírání a jeho kancelář se kvůli tomu obrátila na policii. Macinka označil své zprávy za běžnou součást politického vyjednávání a odmítl, že by šlo o vydírání.
před 3 hhodinami

Lidské životy jsou důležitější než olympiáda s ruskou účastí, míní Hašek

„Samozřejmě, že ruské sportovce asi musí moc mrzet, že nemůžou nastupovat v takové soutěži, jako jsou olympijské hry,“ míní bývalý hokejový reprezentant a olympijský vítěz Dominik Hašek. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou dodal, že je mu líto těch, kteří nepodporují ruskou agresi proti Ukrajině, a přesto se nemůžou kvůli zákazu zúčastnit probíhající zimní olympiády v Miláně a Cortině. Dokud ale Rusko vede imperialistickou válku na Ukrajině, jsou podle něj ruští sportovci její nejlepší reklamou. Hašek míní, že lidský život stojí výše než kvalita her s případnou ruskou účastí. Zdůrazňuje, že mnoho Ukrajinců se také nemůže zúčastnit, protože už kvůli válce nežijí. Vyslovil se také pro co nejrychlejší ukončení války.
před 3 hhodinami

Nevládní organizace kritizují „drastické“ snížení humanitární pomoci

Ministerstvo zahraničí chce výrazně snížit výdaje na českou humanitární a rozvojovou pomoc v zahraničí. Celkový rozpočet čtyř základních programů má být zhruba poloviční –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ miliarda korun. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) jsou důvodem úspory. Opozice i nevládní organizace rozhodnutí kritizují. České fórum pro rozvojovou spolupráci mluví o drastickém omezení.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Tři sta tisíc Ukrajinců zatím požádalo o prodloužení dočasné ochrany. Čas mají do půlky března

Zhruba měsíc a půl zbývá občanům Ukrajiny, aby opět zažádali o takzvanou dočasnou ochranu pro lidi prchající před válkou. Status má v současné chvíli téměř čtyři sta tisíc lidí, přibližně tři čtvrtiny z nich už se zaregistrovaly k jeho prodloužení. ČT to sdělili Ondřej Krátoška a Hana Malá z odboru komunikace ministerstva vnitra. Čas na podání každoroční žádosti mají lidé do 15. března.
před 4 hhodinami

Teplárna Kladno vyzvala energetický úřad, aby vybral nového dodavatele tepla

Teplárna Kladno vyzvala Energetický regulační úřad (ERÚ), aby od dubna vybral nového dodavatele tepla pro město. Může, ale nemusí využít technologie teplárny. Ta ale po 31. březnu nemůže dál vyrábět a dodávat teplo kvůli ekonomické neudržitelnosti, řekla v pátek mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková. Ze zákona by ale nemělo nastat přerušení dodávek tepla bez náhrady. Dodávky tepla nejsou ohroženy, uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Teplárna Kladno patří do skupiny Sev.en Pavla Tykače.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Česko a Slovensko se dohodly na posílení policejní spolupráce

Český ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) v pátek v Bratislavě podepsal smlouvu se Slovenskem o policejní spolupráci. Metnar na společné tiskové konferenci se svým slovenským kolegou Matúšem Šutajem Eštokem (Hlas) zmínil například urychlení výměny informací a prohloubení vzájemné spolupráce. Oba ministři se shodli, že jejich země mají společný postoj k nelegální migraci.
před 7 hhodinami

Policistovi za postřelení muže, který později zemřel, hrozí 16 let vězení

Obvinění z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti čelí policista, který podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni v srpnu postřelil v pražských Ďáblicích muže, jenž na ulici napadl manželku, kterou se snažil odtáhnout do bytu, a následně se v bytě sám zabarikádoval. Muž poté zemřel v nemocnici. O obvinění policisty, kterému v případě odsouzení hrozí až 16 let vězení, informovaly Novinky.cz. Podle webu obviněný zůstává ve službě u pražské policie, působí ale beze zbraně.
před 9 hhodinami
Načítání...