TÉMA

Respirační onemocnění

Na nosních sprejích může vzniknout závislost

Léčbu respiračních nemocí může zkomplikovat i nesprávné užívání léků. Podle odborníků dělají pacienti často chyby v užívání prášků na bolest a horečku, jako jsou paracetamol nebo ibuprofen. Rizikové ale může být podle nich i nadměrné používání nosních sprejů. Ty fungují tak, že zužují cévy v oblasti nosu. Při nedodržení doporučeného dávkování mohou způsobit i závislost.
11. 2. 2025|

Dopravní podniky během chřipkové sezony důkladněji dezinfikují vozy

Nemocných s infekcemi dýchacích cest dál přibývá. Proti minulému týdnu je jich o třicet procent víc, přičemž řada z nich se nakazila při cestování hromadnou dopravou. Aby pomohly epidemii zbrzdit, začaly některé dopravní podniky vozy důkladněji čistit a dezinfikovat. V Karlovarském kraji k dezinfekci vozů používají i ozonizéry, které hubí veškeré mikroorganismy a bakterie a viry. Odborníci přesto vyzývají, aby cestující nezapomínali na základy hygieny – umývali si ruce a případně si nasadili roušku.
31. 1. 2025|

Nemocnice kvůli respiračním onemocněním zakazují návštěvy

Městská nemocnice Ostrava zavedla od pátku až do odvolání plošný zákaz návštěv. Důvodem je rostoucí počet akutních respiračních onemocnění, sdělila mluvčí zdravotnického zařízení Andrea Vojkovská. Nemocnice se tak připojila k některým dalším, které už částečný nebo plošný zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii vyhlásily v uplynulých dnech.
31. 1. 2025|

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
22. 1. 2025|

Otázky a odpovědi: Co se ví o viru, který se šíří v Číně

Především na sociálních sítích, ale i v bulvárních médiích se šíří zprávy o novém viru, který v Číně mimo jiné plní krematoria. Téma virové epidemie, která se objeví v Číně přesně pět let po covidu, je atraktivní. Ale pohled na reálná data ukazuje, že aktuální situace není ani zdaleka tak dramatická. Nový virus ve skutečnosti není tak nový – dokonce je pravděpodobné, že už prošel i českou populací.
7. 1. 2025|

Válek: V řádu týdnů bude v Česku nový typ vakcíny proti covidu-19

V Česku by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) měla být v řádu několika týdnů dostupná vakcína proti nové variantě covidu-19 KP.2. Od začátku očkování stály covidové vakcíny přes osmnáct miliard korun, zvažuje se i další společný nákup evropských zemí. Ministr také hovořil o tom, že chce na jednání ministrů zdravotnictví EU prosazovat evropské pobídky pro výrobu léků na území Unie, podmínkou má být i výzkum a klinické studie ve členských státech. Má podporu devatenácti zemí, řekl v pondělí před odletem do Bruselu.
2. 12. 2024Aktualizováno2. 12. 2024|

Omezená dostupnost neznamená, že lék pro pacienty není, říká ředitel SÚKL

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Tomáš Boráň se na pondělním brífinku vyjádřil k dostupnosti a nahraditelnosti léků. Míní, že je třeba, aby se jak lékaři, tak laická veřejnost naučili lépe orientovat v označování přípravků s omezenou dostupností. Ujistil, že na zimní sezonu je medikamentů, které loni v lékárnách chyběly, dostatek. Státní zdravotní ústav (SZÚ) hlásí, že počty nemocných s respiračními infekcemi se vrátily na úroveň před podzimními prázdninami.
11. 11. 2024Aktualizováno11. 11. 2024|

Jak posílit imunitu: Důležitá je vyvážená strava, vitaminy i dost spánku

Chladnější a deštivé počasí, které můžeme očekávat začátkem listopadu, nabádá k posilování imunity. Imunitní štít proti respiračním onemocněním pomůže vytvořit zdravá strava či dodržování hygienických návyků. Naopak vitaminové doplňky ve formě tablet či takzvané superpotraviny by lidé neměli přeceňovat.
1. 11. 2024|

Covidu je v Česku nejvíc od začátku roku, sílí zájem o vakcíny

Respiračních onemocnění v Česku přibývá a situace se nejspíš bude v nejbližší době zhoršovat. Lékaři v tomto týdnu evidovali nejvíc případů covidu-19 od začátku roku. Podle hlavní hygieničky Barbory Mackové i šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška jde ale o očekávaný nárůst spojený s podzimními měsíci. Plošná opatření tak zatím nejsou v plánu, vhodná doba je nicméně na očkování.
13. 10. 2024|

Čaj, odpočívat, zvážit očkování, radí primář v sezoně respiračních onemocnění

S nástupem podzimu jsou na vzestupu respirační onemocnění a očekává se jejich sezona. Jedná se o běžné nachlazení, rýmu či zánět průdušek, ale i vážnější nemoci jako covid-19 nebo chřipku. Desítky virů se podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavla Dlouhého chovají různě. Některé se usadí v nose, některé v hrdle a jiné postupují hlouběji do průdušek nebo do plic. Dlouhý doporučuje obezřetnost zejména starším lidem a těm, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním. Zvážit by měli očkování.
27. 9. 2024Aktualizováno27. 9. 2024|

Mpox není tak agresivní, míní Prymula. Více se obává mutace ptačí chřipky

Přestože mpox je podobný pravým neštovicím, které byly metlou lidstva, virus není tak agresivní, mechanismus šíření je trochu odlišný, uvedl v pořadu Interview ČT24 epidemiolog Roman Prymula. Podotkl, že respirační cestou se lze nakazit, ale je to výjimečné. „Klíčový je dlouhý kontakt, zejména s konkrétní osobou, která je infekční, případně s ložním prádlem,“ dodal s tím, že mnohem více se obává například mutace ptačí chřipky či dalšího odlišného koronaviru, který může opět vyvolat celosvětovou odezvu.
24. 8. 2024|

Děti napadá agresivní zápal plic. Invazivní bakterie a viry prolamují očkování

Vážným průběhem zápalu plic trpí čím dál víc dětí v Česku. Shodují se na tom nemocnice, které ČT oslovila. Za zesílení agresivních projevů mohou především invazivní bakterie, které mají vyšší odolnost vůči očkování. Děti tak často končí na plicních ventilátorech nebo podstupují operace.
13. 4. 2024|

Epidemie chřipky pravděpodobně začíná pomalu ustupovat, ukazují data Státního zdravotního ústavu

Epidemie chřipky podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pravděpodobně začíná ustupovat. Počet nemocných s jejími příznaky poklesl o více než čtvrtinu, celkový počet akutních respiračních infekcí o desetinu. Nemocných bylo v předcházejícím týdnu 1713 na sto tisíc obyvatel, informoval SZÚ na sociální síti X.
19. 2. 2024Aktualizováno19. 2. 2024|

Případů černého kašle rychle přibývá. Nejvíce jsou ohroženi novorozenci

V Česku letos rychleji přibývá nemocných s černým kašlem. Od začátku roku laboratoře potvrdily přes 630 případů, z toho jenom na jihu Čech stovku. To je třikrát více než za celý loňský rok. Dávivý černý kašel je převážně mezi dětmi a středoškoláky. Těžkému průběhu onemocnění zatím brání hlavně očkování dětí.
13. 2. 2024|

Pro chřipku je charakteristický rychlý nástup příznaků, říká praktická lékařka

Počty nemocných chřipkou a dalšími akutními respiračními infekcemi stoupají. Za celé Česko překročily hranici epidemie. Všeobecná praktická lékařka Ludmila Bezdíčková uvedla, že pořád ještě není pozdě na očkování proti chřipce. Dalšími způsoby ochrany jsou pravidelný sport, vyvážená strava nebo dostatek spánku. Když už se člověk nakazí, měl by dávat pozor, ať se nepředávkuje paracetamolem – ten navíc tlumí pouze příznaky.
31. 1. 2024|

Počty nemocných s chřipkou a respiračními infekcemi za týden výrazně stouply, podle SZÚ jde o epidemii

Počty nemocných chřipkou a dalšími akutními respiračními infekcemi stouply za předchozí týden o více než pětinu na 1750 na 100 tisíc obyvatel. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jde při pohledu na celostátní čísla o epidemii, nejvyšší nemocnost je v Jihomoravském a Karlovarském kraji a na Vysočině, informoval ústav v tiskové zprávě.
29. 1. 2024Aktualizováno29. 1. 2024|

Čekárny lékařů se znovu plní. Výrazně narostl počet lidí s chřipkou

Čekárny lékařů, zejména pediatrů, se v posledních dnech znovu plní. Mezi nejčastější příznaky patří horečky, zvracení nebo bolesti hlavy. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je dětských pacientů o pětinu víc než týden předtím. Výrazně narostl hlavně počet lidí s chřipkou, a to o více než 80 procent. Podle SZÚ by se mohla rozvinout v epidemii.
24. 1. 2024|

Covid sílí, případů bude přibývat do Vánoc a v lednu

Ministerstvo zdravotnictví očekává podle náměstka Josefa Pavlovice (Piráti) další nárůst počtu případů covidu-19 do Vánoc a znovu ve druhé polovině ledna. Současné počty případů i hospitalizací jsou podle dat resortu zdravotnictví nejvyšší od loňského října. Podle Pavlovice ale do nemocnic míří nemocní primárně s jinými potížemi, nikoliv kvůli stavu způsobenému koronavirem. Žádná plošná opatření ministerstvo nechystá.
13. 12. 2023Aktualizováno13. 12. 2023|

Na Česko doléhá období respiračních chorob. Některé nemocnice už mění režimy návštěv

Respirační onemocnění se v posledních týdnech šíří v Česku rychleji. Mezitýdně případů těchto onemocnění sice mírně ubylo, odborníci ale očekávají, že tenhle trend se otočí. Výrazný nárůst v posledních dnech zaznamenávají zdravotníci u covidu-19 a některé nemocnice kvůli tomu mění režimy návštěv na odděleních. Největší poptávka v lékárnách je stále po penicilinových antibiotikách, stále však chybí v sirupech, a to ačkoliv měla první mimořádná dodávka dorazit do Česka tento týden.
23. 11. 2023Aktualizováno23. 11. 2023|

Nemocných přibývá hlavně mezi dětmi. Čeká se na další dodávky antibiotických sirupů

Řada Čechů se momentálně léčí s respiračními onemocněními, jako jsou nachlazení, chřipka, angína, ale také covid-19. Podle lékařů je však sezona těchto potíží teprve na začátku, její start lehce posunulo teplejší počasí. Lidé by však už teď měli podle odborníků dbát na prevenci, tedy mít dostatečný příjem vitaminů, omezit rizikové kontakty a v případě déletrvajících problémů vyhledat lékaře. Podle České lékařské komory je pak také vhodné nechat se naočkovat.
29. 9. 2023|

Sezona respiračních nemocí končí, zůstávají jen lokální ohniska nákazy

Lidí nakažených chřipkou i jinými akutními respiračními infekcemi ubývá. Ohniska podle Státního zdravotního ústavu sice ještě existují, ale jsou jen lokální. Ústav proto pro tuto sezonu ukončil vydávání pravidelných hlášení shrnujících počty nakažených.
3. 4. 2023|

Chřipka i další akutní respirační infekce jsou na ústupu

Minulý týden došlo podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) k poklesu akutních respiračních infekcí a chřipkových onemocnění, a to prakticky ve všech věkových skupinách. Ačkoliv se ve většině krajů ještě stále vyskytují epidemická ohniska, chřipky ubylo téměř o čtvrtinu a postupně se dle SZÚ snižuje i výskyt dalších infekcí, které způsobují například RS viry, virus SARS-CoV-2 a další.
20. 3. 2023|

Případů chřipky v Česku pomalu ubývá, přibylo ale nemocných školáků

V Česku dál ubývá případů infekcí dýchacích cest. Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) klesla hlášená nemocnost na 1351 případů na sto tisíc obyvatel, zatímco na konci loňského roku to bylo 1750. Klesá hlavně počet případů mezi malými dětmi a seniory, přibylo ale nemocných dětí ve věku šest až čtrnáct let. Nejvyšší nemocnost je nyní v Jihomoravském kraji.
30. 1. 2023|

Respiračních infekcí podle Státního zdravotního ústavu ubývá

Případů akutních infekcí dýchacích cest v Česku dál ubývá, za týden o dvanáct procent na 1417 nemocných na sto tisíc obyvatel. Nemocnost klesá ve všech věkových skupinách a ve všech krajích, nejvyšší zůstává v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. V pondělí o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Odborníci očekávají další pokles nemocnosti, pomoci by mohlo i počasí.
23. 1. 2023|
Načítání...