Mpox není tak agresivní, míní Prymula. Více se obává mutace ptačí chřipky

29 minut
Interview ČT24: Epidemiolog Roman Prymula
Zdroj: ČT24

Přestože mpox je podobný pravým neštovicím, které byly metlou lidstva, virus není tak agresivní, mechanismus šíření je trochu odlišný, uvedl v pořadu Interview ČT24 epidemiolog Roman Prymula. Podotkl, že respirační cestou se lze nakazit, ale je to výjimečné. „Klíčový je dlouhý kontakt, zejména s konkrétní osobou, která je infekční, případně s ložním prádlem,“ dodal s tím, že mnohem více se obává například mutace ptačí chřipky či dalšího odlišného koronaviru, který může opět vyvolat celosvětovou odezvu.

U mpox podle Prymuly vznikají vřídky, které se zakalují. „Když praskne, tak tekutina se vyleje, to je nesmírně infekční. Když se dostane na prostěradlo, tak se můžeme velmi elegantně nakazit,“ vysvětlil Prymula. Podle něj je základ se vyhnout nakaženým kontaktům.

„Ta první vlna, která přišla v roce 2022, byla zejména z hlediska šíření orientována na osoby, které měly sex mezi sebou, byly zpravidla homosexuálové,“ podotkl s tím, že šlo o přenášení na různých festivalech. Nyní je podle něj situace jiná.

„My se spíše bojíme agresivnější varianty, která je tu v tuto chvíli. Je to varianta 1B, která se nešíří tolik mezi touto komunitou, ale ta se šířila v afrických zemích a postihovala tam zejména dětskou populaci do patnácti let,“ vysvětlil.

Podle Prymuly by lidé raději neměli jezdit do centrálních afrických zemí, kde se nemoc šíří zejména kolem Demokratické republiky Kongo. „Možná můžeme diskutovat, jestli je nutné vyhlásit nebezpečnost prostřednictvím WHO pro celý svět, ale pro Afriku to je zcela klíčová záležitost,“ podotkl Prymula s tím, že se v tuto chvíli šíří v osmnácti zemích. „To, co bychom měli udělat, tak protože máme vakcínu, tak bychom ji měli naprosto masivně do Afriky poslat,“ dodal s tím, že distribuce do Konga je ale obrovský problém.

„Naráželi jsme na to v době, kdy byla epidemie eboly, protože tam jsou jiné zvyky. Největší problém s ebolou byl ten, že lidé se chtějí rozloučit s příbuzným, který zemřel, a přestože ta těla byla zatavena v igelitových pytlích, oni je rozřezávali a loučili se s mrtvými, a tak se ta nemoc zásadně šířila,“ dodal.

Obavy z ptačí chřipky

Případnou mutaci mpoxu nyní Prymula nepředpokládá, protože tento virus je podle něj stabilnější. Zmínil, že se obává zejména respiračních onemocnění. „Bojím se, že přijde jiný koronavir, který může opět vyvolat celosvětovou odezvu.“

9 minut
Události, komentáře: Covid v závěru léta na vzestupu
Zdroj: ČT24

Podle něj by se lidstvo mělo bát také podobných virů, jako je například virus ptačí chřipky. „Pokud by zmutoval do podoby, že by se šířil podobně jako klasická chřipka, tak by byl schopen vyhubit polovinu lidstva,“ dodal s tím, že jde o věc, které se velmi obává.

„Proto dochází k masivnímu vybíjení chovů kuřat. My si kupujeme statistiku. My si kupujeme pravděpodobnost, že k té mutaci nedojde. Čím více těch kuřat bude, tím větší je pravděpodobnost, že dojde k mutaci, která nás ohrozí.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Po 16:30 už mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že je požár téměř uhašený. Okolnostmi události se bude zabývat i policie.
14:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 2 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 10 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 11 hhodinami
Načítání...