Nizozemsko je českým strategickým partnerem, země sdílí vazby v NATO a Evropské unii i stejné pohledy na bezpečnostní a zahraniční politiku, řekl po jednání s králem Vilémem-Alexandrem v Praze prezident Petr Pavel. Země se podle něj shodují na tom, že Ukrajina představuje jeden ze základních pilířů evropské bezpečnosti. Nizozemsko vnímá Česko jako nepostradatelného partnera v úsilí vybudovat bezpečnou a silnou Evropu, dodal nizozemský král.
Nizozemsko je strategickým partnerem, řekl Pavel po jednání s králem
Král uvedl, že chce dále prohlubovat obrannou spolupráci a posilovat vazby mezi ekonomikami obou zemí. „Účinná obrana a silná ekonomika jsou zásadní pro naši odolnost, stejně tak i dodržování hodnot demokracie a právního státu,“ konstatoval. Jednat spolu měly také delegace obou zemí.
Pavel ocenil také velice intenzivní ekonomické vazby či spolupráci v energetice, plovoucí LNG terminál v Eemshavenu podle něj poskytuje až 45 procent kapacity pro českou roční spotřebu.
Prezident dále poznamenal, že země mají i dlouholeté a historické vazby přes osobnosti, jako byl Jan Ámos Komenský, který prožil část života v Nizozemsku, nebo bývalý nizozemský ministr zahraničí Max van der Stoel, který se v roce 1977 tajně sešel s mluvčím Charty 77 Janem Patočkou. Jednalo se o první kontakt politického západu s československým disentem.
Ukrajina jako „základní pilíř evropské bezpečnosti“
Obě země sdílí názor, že Ukrajina představuje jeden ze základních pilířů evropské bezpečnosti. „Výsledek agresivní války Ruska proti Ukrajině na dlouhá desetiletí ovlivní bezpečnost Evropy. Pokud ji vnímáme jako náš sdílený problém, tak se samozřejmě také sdílenými způsoby podílíme na jeho řešení,“ poznamenal Pavel.
Ocenil, že Nizozemsko přikládá velký respekt a význam účasti československých pilotů při osvobozování země udržováním jejich památníků a hrobů.
Každý, kdo zná československou turbulentní historii, chápe, proč Česko tak usiluje o silné NATO, efektivní EU a svobodnou a bezpečnou Ukrajinu, zdůraznil Vilém-Alexandr. Cílem návštěvy v Praze podle něj je mimo jiné to, aby se přátelské pouto mezi Českem a Nizozemskem stalo ještě silnějším. Země mají podle něj stejnou mentalitu a toto sdílené porozumění nabývá na významu s nestabilní situací ve světě.
Král se setkal s Fialou či Vystrčilem
Dopoledne prezident přivítal při slavnostním ceremoniálu s chotí Evou Pavlovou královský pár na Pražském hradě. U uvítání byl také například ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) nebo ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Na Hradčanském náměstí ceremonii přihlížely desítky lidí. Prezidentský a královský pár si na prvním hradním nádvoří vyslechly nizozemskou a českou hymnu, následně spolu Pavel s Vilémem-Alexandrem prošli kolem nastoupené hradní stráže a odebrali se do útrob Hradu.
Král se po jednání s Pavlem zúčastnil pietního aktu u pomníku Milady Horákové. Poté Viléma-Alexandra přijal v Kramářově vile premiér Petr Fiala (ODS), hlavními tématy jednání byla hospodářská a obranná spolupráce. Politici diskutovali také o energetické bezpečnosti, koordinaci podpory Ukrajiny při obraně proti ruské agresi či aktuálních prioritách v rámci NATO.
Nizozemský král měl na programu také setkání s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Ta v tiskové zprávě vyzdvihla rozsah a intenzitu česko-nizozemské spolupráce. Královskou návštěvu ve sněmovně označila za zcela ojedinělou událost.
Vystrčil sdělil, že s královským párem mluvili o fungování a významu tuzemského i nizozemského Senátu. „Došlo také na diskusi o současné politické situaci v obou zemích i celé Evropě. Jako sportovní fanoušci jsme nevynechali ani téma fotbalu,“ napsal šéf Senátu na síti X.
Odpoledne Vilém-Alexandr a královna Máxima navštívili vojenské letiště v pražských Kbelích, kde si s prezidentem Pavlem a jeho manželkou prohlédli výběr vojenské techniky, kterou obě země poskytly na podporu Ukrajiny. Na letištní ploše byl vystaven například tank T-72, houfnice Dita, pasivní radar VERA-NG, bezpilotní vrtulník Skyspotter nebo bezpilotní letoun Shark.
Večer Pavel nizozemskému králi předal na Pražském hradě Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy. Nejvyšší vyznamenání udělil za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky. Pavel pak od nizozemského krále obdržel Řád nizozemského lva, nositel velkokříže, což je nejvyšší stupeň tohoto řádu. První dáma Eva Pavlová převzala Řád královského dvora, včetně velkokříže.
Panovník musel dvoudenní program zkrátit kvůli pádu vlády ve své zemi. Ve čtvrtek ho v Praze zastoupí jeho manželka, královna Máxima.