Spotřebitelské ceny v Česku v květnu meziročně stouply o 2,4 procenta. Inflace tak zrychlila z 1,8 procenta v dubnu, kdy byla nejnižší za sedm let. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,5 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). O konečné hodnotě bude ČSÚ informovat v úterý 10. června, v předchozích měsících pokaždé svůj předběžný odhad potvrdil.
Meziroční inflace v květnu zrychlila na 2,4 procenta
Jedinou položkou, která ve srovnání s loňským květnem zlevnila, byly energie. Tato kategorie zahrnuje i pohonné hmoty. Ceny energií meziročně klesly o 6,2 procenta – bez jejich započítání by celková inflace v květnu dosáhla 3,7 procenta.
Zdražování potravin, alkoholu a tabáku zrychlilo na 4,8 procenta z dubnových 3,3 procenta. V případě zboží se inflace zvýšila z 0,2 procenta na 0,9 procenta. Služby byly letos v květnu meziročně dražší o 4,9 procenta, v dubnu to bylo o 0,2 procentního bodu méně.
Analytici očekávali mírnější růst meziroční inflace. Prognóza České národní banky (ČNB) pak odhadovala květnovou inflaci na úrovni 2,3 procenta.
Ke zveřejňování předběžného odhadu inflace přistoupil ČSÚ v letošním roce kvůli dlouhodobé poptávce, která přicházela z finančního trhu, zejména z ČNB. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v lednu zveřejňování předběžného odhadu uvítala, podle ní to je cenná informace pro rozhodování bankovní rady o nastavení úrokových sazeb.
Maloobchodní tržby vzrostly na 5,8 procenta
Maloobchodní tržby bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel letos v dubnu zrychlily meziroční růst na 5,8 procenta. V březnu rostly po revizi o 3,9 procenta, vyplývá z údajů ČSÚ. Meziměsíčně tržby obchodníků stouply o 1,2 procenta.
„Tržby rostly ve všech hlavních skupinách prodejen. Nejvíce k růstu maloobchodních tržeb přispěl prodej pohonných hmot, prodej prostřednictvím internetu a prodej potravin v nespecializovaných prodejnách,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.
Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 12,3 procenta. Internetovým a zásilkovým obchodům stouply o 10,9 procenta a nespecializovaným prodejnám s převahou potravin o 3,9 procenta. Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby oproti minulému roku zvedly o 2,2 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží o 6,5 procenta. Dohromady se tržby za nepotravinářské zboží meziročně zvýšily o 5,7 procenta a za potraviny o 3,7 procenta.
Výrazné překonání očekávání trhu, uvádí analytici
Dubnový výsledek maloobchodu výrazně překonal očekávání trhu, uvádí analytici. „Maloobchod si v dubnu výrazně polepšil a dopomohly mu v tomto směru především velikonoční svátky,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Na růstu tržeb za pohonné hmoty se spolu s velikonočním volnem podle Dufka podílel i pokles cen.
„Skok maloobchodních tržeb je sice na první pohled impozantní, avšak jde spíše o sváteční výkyv než o zrychlení dosavadního trendu. Proto se dá i nadále předpokládat, že za celý letošní rok maloobchod vzroste asi o 4,5 procenta,“ doplnil Dufek.
Naopak podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura by tento trend vzhledem ke květnovým průzkumům spotřebitelské důvěry mohl pokračovat. Poukázal na to, že se v dubnu tržby poprvé vrátily na úroveň z konce roku 2019 před pandemií covidu-19.