Jak posílit imunitu: Důležitá je vyvážená strava, vitaminy i dost spánku

9 minut
Jindřich Fiala radí, jak posílit imunitu
Zdroj: ČT24

Chladnější a deštivé počasí, které můžeme očekávat začátkem listopadu, nabádá k posilování imunity. Imunitní štít proti respiračním onemocněním pomůže vytvořit zdravá strava či dodržování hygienických návyků. Naopak vitaminové doplňky ve formě tablet či takzvané superpotraviny by lidé neměli přeceňovat.

Základem péče o imunitu je zdravý životní styl. „Měli bychom ho praktikovat neustále, ale pokud to tak někdo nečinil, muže kdykoliv začít, není to příliš složité,“ ujišťuje zástupce přednosty Ústavu veřejného zdraví Jindřich Fiala.

„Zdravý životní styl je aktivní životní styl, není to žádné odříkání,“ vyvrací v té souvislosti častý mýtus.

Vyvážená strava

Zdravá a vyvážená strava obsahuje všechno, co má obsahovat, a to v patřičném množství. V pestrém jídelníčku by měly být zastoupeny základní potravinové skupiny, tedy obiloviny, zelenina a ovoce, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky.

„Neoznačujeme vysloveně zdravé nebo nezdravé potraviny, všechny jsou zdravé, záleží na množství, na druhou stranu není třeba žádné potraviny zakazovat,“ míní Fiala.

Jako superpotravina se označují potraviny, kterým jsou připisovány zvláštní vlastnosti a účinky na zdraví. NZIP uvádí, že žádná přesná definice neexistuje, nicméně často se sem řadí různé exotické ovoce, semena, klíčky či řasy.

„Jde o marketingové označení, nedá se říct, že by některá z potravin měla vlastnosti, které by žádné další potraviny neměly. Samozřejmě se vykytují určité směry, že někdo na ně nedá dopustit, proč ne, jistě to neuškodí, ale rozhodně to není věc, na kterou bychom se měli soustředit,“ uvádí Jindřich Fiala.

Vitaminy a minerály

Mezi důležité vitaminy a minerální látky na posílení obranyschopnosti organismu patří vitamin C, D3 či zinek. Fiala radí, aby lidé vitaminy a minerály doplňovali nejlépe z běžné stravy.

„Doplňky stavy ve formě tablet a prodávaných přípravků nedoporučujeme, není to rozhodně účinné tak jako přirozené zdroje. Snad jedinou výjimkou by mohl být vitamin D, protože nyní ubývá expozice slunečnímu záření,“ uvedl Fiala.

  • Vitamin C lze najít hlavně v ovoci a zelenině, včetně ovocných/zeleninových šťáv a koktejlů. Vysoký obsah vitaminu C mají například paprika, černý rybíz, rakytník, petržel, kapusta, brokolice, fenykl, citrusové plody, šípky nebo řeřicha.
  • Vitamin D se v našich zeměpisných šířkách v běžné stravě téměř nevyskytuje. Nicméně dobrým zdrojem jsou tučné ryby (sleď, makrela, losos), olej z tresčích jater (takzvaný rybí tuk), vaječný žloutek, houby (sbírané v přírodě, ne ty z pěstíren).
  • Na vitamin K jsou bohaté zejména zelené druhy zeleniny, jako je například špenát, brokolice či kapusta. Značné množství vitaminu K se nachází také v ovoci, mléce a mléčných výrobcích, mase, vejcích a obilovinách.
  • Hlavním zdrojem zinku jsou potraviny živočišného původu, především hovězí, vepřové a drůbeží maso, vejce, mléko a sýry. K pokrytí potřeby tohoto stopového prvku mohou přispívat i celozrnné výrobky.
  • zdroj: NZIP

Pohyb a spánek

Pro imunitní systém jsou důležité i další faktory životního stylu. Na základě odporučení Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) by si člověk měl najít alespoň dvě a půl hodiny týdně na pohyb, a naopak se pokusit co nejvíce omezit míru stresu. Prospívá také sedm až devět hodin spánku denně a péče o střevní mikrobiom.

Očkování

Účinnou prevencí závažných průběhů respiračních infekcí, včetně covidu-19 a chřipky, je na podzim očkování, doporučuje ministerstvo zdravotnictví. „Je to jeden z příkladů posilování imunity, byť je to imunita prostřednictvím lékařského zásahu, ale ty protilátky si organismus musí na základě očkování stejně sám vybudovat,“ doplnil Fiala.

Podotýká, že nyní je na očkování ideální doba. „Pro chřipku se doporučuje očkování v říjnu a listopadu, u covidu-19 může být vakcinace v podstatně kdykoliv, ale doporučuje se to případně sloučit s vakcinací proti chřipce,“ upřesnil. Zajít na očkování by měly především rizikové skupiny, k nimž se počítají lidé starší 65 let a chronicky nemocní.

Dodržování základních hygienických pravidel

Základem, jak předejít nákaze podzimní virózou, nachlazení, rýmou a podobně, je také dodržování hygienických pravidel. „Především běžná osobní hygiena a ohleduplnost. To znamená, že když potřebuji zakašlat, kýchnout, tak do papírového kapesníku, rozhodně ne do dlaně. Když už nemám papírový kapesník, tak alespoň na hřbet ruky,“ připomíná Fiala. Jinak se totiž zvyšuje riziko, že na ruce ulpí kapénky s choroboplodnými zárodky.

Infekci pak lze snadno přenést například v městské hromadné dopravě, při otevírání dveří nebo prostřednictvím madla nákupního košíku. S tím souvisí důležitost hygieny rukou po návratu z veřejných prostor. Lidé by si také měli dávat pozor, aby se nedotýkali neumytýma rukama svého obličeje nebo nosu.

„Pokud mám už počínající příznaky respiračního onemocnění, tak je ohleduplné vyvarovat se situací, kdy je více lidí pohromadě a můžu někoho nakazit. A zvážit použití respirátoru nebo roušky,“ nabádá dále Fiala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 8 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 8 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 9 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 9 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 11 hhodinami
Načítání...