Češi se u stolu odbývají, jedí málo zeleniny a moc masa, ukazují data

6 minut
Události: Stravování v Česku
Zdroj: ČT24

Více než polovina Čechů se stravuje lépe než před rokem a až osmdesát procent se snaží brát větší ohled na zdravé stravování. To je sice podle nového evropského průzkumu v Česku na vzestupu, stále však na velmi pomalém. Podle dat Češi často jedí ve spěchu, v nevhodném prostředí a rozhodující je pro ně cena. Nadměrně také konzumují maso a naopak málo zeleninu. Resort zdravotnictví proto zavádí preventivní projekty, které se zaměřují například na menší solení.

Lektorka příspěvkové organizace Osmička pro rodinu Iveta Javorová přichází každý den do práce dříve, aby se nasnídala s kolegyní. „Je to náš rituál, že si dáváme ranní snídani tady a u toho probereme různé pracovní věci,“ říká. Jídlo si pak většinou nosí z domu nebo objednávají.

„Někdy se stane, že zjistím, že je večer a že jsem třeba nejedla,“ přiznává Javorová. Díky své dceři se však podle svých slov naučila nosit alespoň müsli tyčku. Se svou dcerou řeší hlavně večeři, jelikož je pro ni i kvůli alergiím pravidelná strava důležitá.

Právě domácí stravování je stále větším tématem. „Lidé víc a víc přemýšlí, na čem vaří, s čím vaří, v čem si udělají doma dobrou kávu. Velkým trendem je i nádobí, jako jsou třeba kvalitní pánve, na kterých můžete i zdravě vařit, což je v dnešní době velké téma, je to podstatné,“ sdělil spoluzakladatel firmy s kuchyňskými potřebami Pavel Staněk.

Podle průzkumů se lidé odbývají

Evropský průzkum stravovacích návyků upozorňuje na dlouhodobou tendenci se odbývat. „Více než třetina lidí se naobědvá za méně než dvacet minut. To je velmi špatný trend,“ varuje členka vedení společnosti Edenred Aneta Martišková.

Problémem je například nadměrná konzumace masa, třetina Čechů ho jí až pětkrát týdně. Jenže i padesátigramová denní porce podle lékařů zvyšuje riziko rakoviny střeva. Ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum uvádí, že dvacet tři procent úmrtí je spojeno právě se špatnou stravou. „Máme více než milion diabetiků, což je více než deset procent populace. Je to problém, který je alarmující,“ dodává.

Nutriční epidemioložka Státního zdravotního ústavu Eliška Selingerová dále varuje před vysokým příjmem soli. Podle jejích slov Češi, zejména muži, překračují maximální doporučená množství až třikrát.

„Nám se v Česku prodlužuje doba života, ale stagnuje doba života ve zdraví,“ upozornil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory.

Nedostatek zeleniny

Jedna z hlavních překážek zdravého stravování v Česku jsou ceny. Třetina domácností oslovených v průzkumu uvedla, že za jídlo utratí dvacet až třicet procent příjmů. Někteří i víc než čtyřicet. Podle stejného zdroje pak polovina lidí při vaření přemýšlí nad cenou jídla víc než před rokem. Zhruba čtyřicet procent dotázaných uvedlo, že dosavadní růst cen je přiměl k větší kreativitě v kuchyni. Víc než polovina pak dodává, že pokud by náklady na stravování dál rostly, tak omezí výdaje při nákupu jídla.

Navíc jen čtvrtina lidí si dopřává zeleninu každý den, polovina maximálně čtyřikrát týdně. Doporučený denní příjem je zhruba čtyři sta gramů. Nejoblíbenější zelenina k obědu jsou rajčata, salátová okurka, papriky a mrkev.

Z průzkumu dále vyplynulo například to, že až osmdesát pět procent Čechů má rádo hranolky a nejoblíbenější zákusek je větrník.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 22 mminutami

Loni se stalo nejméně smrtelných pracovních úrazů za více než dvacet let

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. To je nejméně za sledované období od roku 2002, kdy zemřelo v práci 206 lidí. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
před 1 hhodinou

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 2 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 3 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 7 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 8 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 9 hhodinami
Načítání...