V Kraji Vysočina zvítězilo ANO. Druzí Piráti budou v zastupitelstvu nováčky

V krajských volbách v Kraji Vysočina zvítězilo ANO, získalo 18,48 procenta. Druzí skončili Piráti s 13,20 procenty, třetí ODS a Starostové pro občany mají 13,19 procenta hlasů. Volební účast dosáhla 39,65 procenta. Sečteny jsou hlasy ve všech volebních okrscích.

Zastupitelstvo Kraje Vysočina má 45 členů. Vítězné ANO získalo deset křesel, druzí skončili Piráti se sedmi mandáty. Třetí ODS a Starostové pro občany budou mít sedm zastupitelů. Čtvrtá KDU-ČSL má šest mandátů. Na pátém místě je ČSSD se šesti zastupiteli. Šestí jsou Starostové Pro Vysočinu se šesti mandáty, sedmou příčku obsadila KSČM se třemi zastupiteli.

ANO do krajských voleb vedl Martin Kukla, který je členem krajského zastupitelstva a působí i jako náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku. Náměstkem byl zvolen v únoru 2018 poté, co krajští zastupitelé odvolali jeho předchůdce Josefa Pavlíka (ANO), který čelil podezření, že byl za minulého režimu členem Lidových milicí.

V politice se začal angažovat v roce 2014, kdy neúspěšně kandidoval do zastupitelstva města Počátky, kde žije. V roce 2016 byl zvolen do zastupitelstva Kraje Vysočina a v únoru 2019 byl zvolen členem předsednictva hnutí ANO.

15 minut
Studio ČT24 – Výsledky voleb v Kraji Vysočina
Zdroj: ČT24

O koalici chce ANO začít jednat ještě v sobotu. Je připravené jednat i o pozici hejtmana, dopředu si ji nenárokuje. „Budeme oslovovat všechny, jsme připraveni se všemi jednat a budeme jednat po sečtení hlasů,“ řekl Kukla. Pro krajskou politiku podle něho není rozhodující, jak fungují koalice či opozice na celostátní úrovni. ANO má dosud zastoupení v krajské koalici a dva náměstky hejtmana.

Své vítězství z roku 2016 neobhájila ČSSD, kdy získala 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Vítězné ANO v letošních volbách získalo mandátů 10. Výsledky nejsou pro hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) překvapení, propad sociální demokracie očekával.

Vyjednávání o budoucí koalici podle něho bude složité, protože pět ze sedmi stran či koalic, které voliči do zastupitelstva poslali, mají srovnatelné zisky. „Já jsem to říkal celou dobu, že mám tuhle obavu, že to takhle dopadne, protože my jsme tu dominanci ztratili a ANO ji tady takovou jako třeba v jiných krajích nemá,“ řekl Běhounek. Dohody o podobě koalice či postu hejtmana jsou podle něho otázkou příštího týdne.

10 minut
Volby 2020: Kraj Vysočina
Zdroj: ČT24

Nováčky v zastupitelstvu budou Piráti

Spokojení s výsledky voleb jsou na Vysočině Piráti. Do krajského zastupitelstva se probojovali poprvé a rovnou na druhé místo. Povolební vyjednávání podle Hany Hajnové, která je pirátskou kandidátkou na hejtmanku, zahájí strana zítra.

KSČM, jejímž lídrem ve volbách byl Pavel Hodáč, získala na Vysočině 5,26 hlasů, před čtyřmi lety měla zisk 11,4 procenta. „Z výsledků voleb jsme zklamaní. Samozřejmě jsme očekávali o trošku větší číslo i víc mandátů,“ řekl Hodáč. Podle něho strana znovu zamíří do opozice.

Koalici pro TOP Vysočinu chybí jediný hlas. Zvažuje žádost o přepočtení hlasů

Koalice Pro TOP Vysočinu, kterou vedle TOP 09 tvoří také Klub angažovaných nestraníků a Koruna česká, bude možná požadovat přepočítání hlasů z krajských voleb. Lídr kandidátky Zdeněk Dvořák řekl, že koalici od vstupu do krajského zastupitelstva dělil jediný hlas.

„Počítáme, že chybí jeden jediný hlas, takže opravdu neslavíme. Známí mi teď posílají zprávy, že je 1875 neplatných hlasů, jestli tam není jeden pro nás. Teď je otázka, jestli je nějaká cesta, jak ten jeden hlas najít,“ řekl Dvořák.

Podle volebního webu bylo na Vysočině odevzdaných 161 322 obálek, platných hlasů v nich bylo o 1875 méně. „Nikdy mě nenapadlo napadat výsledky voleb, akorát teď je to strašně na hraně,“ řekl Dvořák. O dalším postupu se podle něj ještě koalice musí poradit.

On-line z volební soboty:

  • 23:28

    Lidé v Řevnicích u Prahy se v referendu vyslovili proti využití bývalého průmyslového areálu pro další výstavbu. Zároveň souhlasili s vymezením ploch pro zeleň v oblasti Na Vrážce. Referendum je platné, část týkající se průmyslového areálu však není závazná.

  • 23:26

    Nejvíce zastupitelských mandátů ztratily v letošních krajských volbách ČSSD (ztráta 88 zastupitelů) a KSČM (73). Naopak Piráti jich získali asi 20krát více než před čtyřmi lety, a to 99. Skoro dvojnásobný počet zastupitelských křesel, konkrétně 35, bude mít v krajích hnutí SPD.

  • 23:04

    První kolo senátních voleb vyhráli Starostové. Jejich kandidáti postoupili v deseti z 27 obvodů a jeden mandát obhájili už v úvodním kole. Kandidáti navržení ODS uspěli v deseti obvodech, ANO v devíti, KDU-ČSL v sedmi. Adepti navržení ČSSD, která obhajovala deset křesel, se prosadili ve třech obvodech.

Kraj dosud vedla koalice ČSSD, ANO, ODS a STAN

Kraj Vysočina má 45 zastupitelů, o hlasy voličů se letos na šestnácti kandidátních listinách ucházelo 641 kandidátů.

Krajské volby dříve v roce 2016 vyhrála ČSSD se ziskem 19,37 procenta hlasů a 11 mandátů před ANO, které získalo 17,04 procenta hlasů a devět mandátů. Do zastupitelstva se dále dostaly KDU-ČSL (sedm křesel), KSČM (šest křesel), ODS (pět křesel), Starostové pro Vysočinu (čtyři křesla), Koalice SPD a SPO (tři křesla).

Koalici v radě kraje tvořila ČSSD, ANO, ODS a Starostové a nezávislí (dohromady 29 zastupitelů). Hejtmanem Kraje Vysočina se v tehdejším volebním období stal Jiří Běhounek, který kandidoval jako nestraník za ČSSD. V této podobě rada fungovala dosud.

ODS hledá koaliční partnery

Občanští demokraté, kteří skončili třetí, hledají koaliční partnery, kteří by akceptovali hejtmana z ODS. Nepředstavují si, že by mělo nejvyšší funkci v krajské hierarchii obsadit vítězné hnutí ANO. ČTK to řekl lídr společné kandidátky ODS a Starostů pro občany Vítězslav Schrek.

„Pro nás zatím není úplně dobře představitelná varianta, ve které by hnutí ANO hrálo v koalici roli takovou, že by mělo hejtmana,“ řekl Schrek. Jednání jsou ale podle něho teprve na začátku, jasnější podobu dohod očekává v úterý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kraj Vysočina

Provozovali falešnou zubní ordinaci. Trojici hrozí osm let

Policie obvinila dva muže a ženu, kteří podle ní nelegálně provozovali v Havlíčkově Brodě zubní ordinaci. Odborné znalosti získávali z internetu. Pacientům naúčtovali služby za více než čtyři miliony korun. Falešnou ordinaci, která fungovala od roku 2023, vyhledaly desítky lidí. Obvinění se doznali, hrozí jim až osm let vězení, informovala mluvčí policie Michaela Lébrová.
před 1 hhodinou

Vlček odmítl, že by korejská vláda měla zkomplikovat dostavbu Dukovan

Vláda nepochybuje o tom, že podíl českých firem na stavbě a provozu nových jaderných bloků v Dukovanech dosáhne slibovaných šedesáti procent z projektu. V současné době je smlouvami garantovaný třicetiprocentní podíl a další kontrakty by měly následovat, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Zároveň odmítl, že by projekt mohla zkomplikovat nová korejská vláda, stavba má podle něj podporu celého politického spektra Jižní Koreje.
9. 6. 2025Aktualizováno9. 6. 2025

Z ferraty ve Víru museli letos sundávat už pět lidí, kteří přecenili síly

Při lezení na ferraty někteří lidé přeceňují síly. I přes to, že jim nechybí doporučené vybavení, nezvládnou náročnost úseku nebo nedodržují pravidla. Z ferrat ve Víru už správci museli pomáhat dolů pěti lidem. Na skály lezou často rodiny s dětmi, a vystavují je tak nebezpečí.
29. 5. 2025

Nadávky a bití. Aktivisté ukázali další záběry z chovů skotu

Nadávky, bití a jiné špatné zacházení se zvěří. Aktivisté zveřejnili video ze skrytých kamer umístěných ve čtyřech českých chovech – v jednom na Vysočině a třech v Jihomoravském kraji. Záznamy nyní vyhodnotí Státní veterinární správa. Chov na Vysočině už dříve na základě stejných záběrů prošetřovala, případy z jihu Moravy jsou zřejmě nové. Většina záznamu podle spolku pochází z roku 2024.
22. 5. 2025

Jindřichohradecké úzkokolejky jsou na prodej za sto milionů

V rámci insolvenčního řízení se prodávají vlaková nádraží, trať i desítky vagónů na jihu Čech a na Vysočině. Jindřichohradecké úzkokolejky jsou na prodej poprvé od vyhlášení úpadku před téměř třemi lety za cenu sto milionů korun. V případě, že se zájemce najde, by ovšem provoz tratě obnovit nemusel. Ten se zastavil kvůli dluhům po zhruba sto dvaceti letech. Na prodej je celkem patnáct nádražních budov, z toho čtyři z nich jsou upravené na apartmány, do kterých lidé stále jezdí.
21. 5. 2025

Dopravu v Jihlavě komplikují uzavírky, nejhorší situace bude o prázdninách

Kvůli opravám vozovek, dokončování multifunkční arény a stavbě centrálního dopravního terminálu čeká řidiče v Jihlavě řada dopravních uzavírek. Nejhorší situace bude o prázdninách, kdy bude kvůli výměně povrchu vozovky neprůjezdný jihlavský tunel a auta se budou muset proplétat ulicemi města.
20. 5. 2025

Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory

Svozové společnosti po celé republice se potýkají s problémem přeplněných kontejnerů na papír a plasty. Množství odpadu ukládaného zejména do žlutých nádob podle mluvčího SAKO Brno Michala Kačírka roste. Obyvatelům města krom kontejnerů doporučuje i větší využívání sběrných dvorů pro objemný odpad. Pravidla porušují často i podnikatelé, kteří si musí ze zákona zajistit vlastní svoz odpadu, ale zneužívají kontejnery pro fyzické osoby.
19. 5. 2025

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
13. 5. 2025
Načítání...