Nechceme finančně podporovat Lukjaněnka, říká editor Arga. Příjmy z jeho již vydaných knih pošle Post Bellu

Nahrávám video
Události, komentáře: Nechceme finančně podporovat Lukjaněnka, říká editor Arga
Zdroj: ČT24

Nakladatelství Argo oznámilo, že přestává vydávat knihy Sergeje Lukjaněnka kvůli jeho podpoře invaze Ruska na Ukrajinu. Příjmy z těch, které už jsou v nabídce, chce posílat organizaci Post Bellum. Ruský autor fantasy, například úspěšné série Hlídka, v reakci označil Čechy za národ se sklony k nacismu. Na jeho slova otevřeným dopisem odpověděl nejprodávanější český autor fantasy František Kotleta. V Událostech, komentářích se k tématu vyjádřil editor nakladatelství Argo a publicista Martin Šust.

Šust uvedl, že o stažení již vydaných knih nakladatelství nepřemýšlelo. „Když už vydáte dvacet osm knih jednoho autora a je to kmenový autor našeho nakladatelství… Stojíme si za tím, co jsme vydali, v těch knihách není propaganda nijak vidět, jsou tam možná lehké náznaky,“ řekl editor. Nakladatelství podle něj nespojuje knihu s autorem, svým krokem chce vyjádřit vztah k Lukjaněnkovu prohlášení a to, že spisovatele nechce dál finančně podporovat.

Publicista připomněl, že před pěti lety podobně vyřadilo Argo z edičního plánu román Zachara Prilepina. Kniha byla připravená k vydání, když se ale spisovatel postavil na stranu Donbasu a začal za něj bojovat ve speciální jednotce, Argo publikování románu zrušilo. Vyšel v jiném nakladatelství.

Lukjaněnko v českém literárním prostředí

Český autor fantasy bestsellerů František Kotleta ostře vystoupil proti Lukjaněnkovi, zároveň ale zopakoval, že si nemyslí, že je správné přestat jeho díla vydávat. Šust říká, že ruský spisovatel z českého literárního prostředí zcela nezmizí. „Pokud nebude chtít on sám přestat být vydáván u nás, protože takto už to zakázal v ukrajinštině,“ připomněl.

Argo publikuje Lukjaněnkovo dílo v koedici s nakladatelstvím Triton, které bude podle Šusta možná v jeho vydávání pokračovat samostatně.

Šust také připomněl, že Lukjaněnko dopis účastníků literárního festivalu Hvězdy nad Donbasem z 28. února inicioval a podepsal se pod něj jako první. Dopis vyjadřuje podporu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské armádě ve „speciální operaci“ na Ukrajině.

Lukjaněnkovo prohlášení, že Češi mají kvůli odsuzující reakci v sobě projevy nacismu a „nejsou schopni být vděční těm, kteří je zachránili před okupací“, Šusta nepřekvapilo. „Je to v rámci ruské propagandy, kterou v posledních dnech sledujeme. Poláky také obvinili z nacismu, Ukrajinu ,denacifikují’,“ připomněl.

Nakladatelství ale nadále bude vydávat jiné ruské autory. Ne všichni totiž invazi na Ukrajinu podporují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Norští vědci v praxi ověřili scénu z Obecné školy

Je to jedna z nejikoničtějších scén ve filmu Obecná škola – přes varování ředitele školy se několik žáků titulní instituce rozhodne olíznout v zimě zábradlí, jen aby k němu vzápětí přimrzli. Děti školou povinné stejnou chybu zřejmě dělají na více místech světa. O jak nebezpečnou praktiku jde, se rozhodl prověřit tým mladých vědců v Norsku.
před 18 hhodinami

Magnesia Litera zná své nominace. Přihlášených knih bylo rekordně mnoho

Nominace na Magnesii Literu 2026 za prózu mají Dora Kaprálová za Mariborskou hypnózu, Magdaléna Platzová za Fáze jedné ženy a Ladislav Šerý za Tajný život institucí. Finálové trojice zná všech jedenáct kategorií. Vyhlášení cen včetně Knihy roku 2025 se uskuteční 18. dubna v pražském Stavovském divadle.
před 21 hhodinami

Jedna bitva za druhou vyhrála Oscary. Cenu má i dánsko-český dokument

V Los Angeles se udělovaly ceny Oscar za rok 2025. Nejlepším filmem se stala politická černá komedie Jedna bitva za druhou. V kategorii celovečerní dokument uspěl snímek Pan Nikdo proti Putinovi natočený v české koprodukci. Nejlepšími herci v hlavních rolích jsou Jessie Buckleyová a Michael B. Jordan.
včeraAktualizovánovčera v 06:24

VideoDílo Laichterova nakladatelství ožívá

Nakladatelství sebral jeho rodině v roce 1949 komunistický režim. Knihy označil za starý papír a nechal je spálit. Prapravnuk nakladatele Jana Laichtera Štěpán Lars Laichter teď pečuje o odkaz nejen svých předků, ale i dalších zrušených nakladatelství. V domě, který navrhnul architekt Jan Kotěra na přání nakladatele, dělá údržbáře i prohlídky pro veřejnost.
15. 3. 2026

Českého lva pro nejlepší film vyhrál Karavan

Nejlepším filmem roku 2025 podle Českých lvů je road movie Karavan režisérky Zuzany Kirchnerové. Hlavní herecké ceny si odnesli Kateřina Falbrová a německý herec Idan Weiss.
14. 3. 2026Aktualizováno15. 3. 2026

Na cenách Vinyla uspěli Black Tar Jesus, projekt Rivermoans a Miloš Hroch

Deskou roku se na cenách Vinyla stalo album Aftermath projektu Black Tar Jesus, za kterým stojí Tomáš Kopáček. Nahrávka propojuje kytarový minimalismus a temné syntezátorové plochy. Objevem roku porota zvolila projekt Rivermoans multimediální umělkyně Marie Tučkové. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého na něm pracuje s vícehlasým zpěvem a inspirací duchovní hudbou. Počinem roku se stala kniha Šeptej nahlas publicisty Miloše Hrocha, mapující historii českého shoegazu (hudba je postavena na kytarové vazbě) v širším společensko-kulturním kontextu. Ceny v pátek obdrželi v pražském kulturním prostoru Archa+.
14. 3. 2026Aktualizováno14. 3. 2026

Asistovaná sebevražda zdravého člověka? V Ostravě o tom rozhoduje Bůh a diváci

Richarda Gärtnera, kterému táhne na osmdesát, přestal těšit život, a žádá proto o možnost zemřít. Etickou komisi, která o výsledku rozhodne, tvoří částečně publikum Národního divadla moravskoslezského. Ostravská scéna uvádí totiž v české premiéře hru Bůh od německého právníka Ferdinanda von Schiracha. Zatímco diváci napříč zeměmi právo hlavního hrdiny na asistovaný odchod ze světa jednoznačně podporují, církev, lékaři či odborníci na etiku už tak jednotný názor nemají.
13. 3. 2026

Na novém albu je hodně smrti i píseň o klimakteriu, říká Ester Pes Kočičková

Zpívající herečka, tak sebe samu označuje Ester Pes Kočičková. Momentálně se věnuje první disciplíně. Ve studiu Sono dokončuje zatím bezejmenné album šansonů. Hudbu složil klavírista a dlouholetý spolupracovník Luboš Nohavica, texty napsala sama.
12. 3. 2026
Načítání...