Michal Ajvaz získal Státní cenu za literaturu. Ministerstvo ocenilo i Zaoralovou a Formana

Státní cenu za literaturu obdržel Michal Ajvaz a za překlad Blanka Stárková. Cenu ministerstva kultury v oblasti kinematografie obdržela Eva Zaoralová, v oblasti hudby Jiří Tichota ze Spirituál kvintetu, v oblasti výtvarného umění Květa Pacovská, v oblasti divadla Tomáš Dvořák, v oblasti architektury Viktor Rudiš a in memoriam režisér Miloš Forman.

„Letošní udělené ceny jsou výrazem uznání umělcům, jejichž díla obohatila českou kulturu nejenom u nás, ale i ve světě. Letošní rok je ovšem výjimečný: běží ve stínu pandemie,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Státní ceny a Ceny ministerstva kultury se v minulých letech předávaly při slavnostním večeru na Nové scéně Národního divadla. Letos byly vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru a opatřením proti šíření nemoci předány laureátům individuálně, doplnil resort.

Michal Ajvaz debutoval poezií, následovala dvacítka knih imaginativní prózy a postmoderně filozofující esejistiky. Jeho posledními tituly jsou Pokoje u moře vydané v roce 2017 a loňská Města.

Dlouholetá redaktorka, dramaturgyně a moderátorka Českého rozhlasu Blanka Stárková překládá ze španělštiny. V minulosti obdržela Řád Isabely Kastilské za šíření povědomí o španělské kultuře v České republice a Cenu Josefa Jungmanna za překlad.

obrázek
Zdroj: ČT24

Cena Ministerstva kultury v oblasti kinematografie byla udělena Evě Zaoralové za dlouholeté umělecké vedení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a celoživotní propagaci českých děl a tvůrců v zahraničí a Miloši Formanovi, in memoriam, za snímky, kterými se nesmazatelně zapsal do dějin tuzemské a světové kinematografie.

Loutkoherec Tomáš Dvořák působí v plzeňském Divadle Alfa i v Naivním divadle v Liberci. Jeho doménou jsou komediální, často iluzivní inscenace. „Vědomě navazuje na českou marionetářskou tradici a tvořivým způsobem ji dále rozvíjí,“ uvedlo ministerstvo.

Muzikolog, loutnista, zpěvák a textař Jiří Tichota patří k zakladatelům Spirituál kvintetu. Cenu podle ministerstva dostal za působení v čele souboru, který v době nesvobody pomáhal posluchačům nacházet cestu k odvážným občanským postojům, a za muzikologický výzkum v loutnovém repertoáru renesance a baroka.

obrázek
Zdroj: ČT24

Květa Pacovská se věnuje kresbě, grafice, malbě, objektu a soše. Známá je ale především svými autorskými knihami pro děti, v nichž se podle resortu spojuje hravost, fantazie, experiment a komika. Je laureátkou Ceny Hanse Christiana Andersena, ocenění Goldene Letter za nejkrásnější knihu světa nebo Ceny kritiků na Mezinárodním bienále v Brně. V letošním roce byla uvedena do Síně slávy Czech Grand Design.

Architekta Viktora Rudiše ministerstvo ocenilo také za jeho morální postoje. Do dějin architektury a urbanismu se podle něj zařadil především projektem brněnského sídliště Lesná ze 60. let minulého století, realizací československého pavilonu na výstavě Expo 1970 v japonské Ósace nebo rekonstrukcí a dostavbou pavilonu G brněnského výstaviště.

Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Cenu tvoří diplom a peněžní ocenění 300 tisíc korun.

Česká televize připravila seriál medailonků všech oceněných, které postupně odvysílá na programu ČT art v termínu od 1. do 8. listopadu, vždy v čase od 20:13.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Herectví Brejchové patří ke kulturním pokladům, uvedl Mathé

Mistrovství herečky Jany Brejchové, která zemřela ve věku 86 let, bylo mimořádné. Zanechala nesmazatelnou stopu zejména v českém filmu, sdělil prezident České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivo Mathé. Herectví Brejchové podle něj patří ke kulturním pokladům. Podobně se vyjádřili také její herečtí kolegové.
11:48Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Kanadská zpěvačka podpořila americké olympioniky a má co vysvětlovat

Kanadská zpěvačka Tate McRaeová se objevila ve videu na podporu amerického olympijského týmu. Jenže rozladila tím řadu Kanaďanů, kteří zpěvačce mimo jiné vyčítají neohrabanost takového gesta v době, kdy jsou vztahy těchto dvou severoamerických zemí poněkud napjaté.
včera v 16:51

Vyhnaná Gerta Schnirch si nese své trauma i ve filmu

Dvoudílný televizní snímek Gerta Schnirch podle knihy Kateřiny Tučkové se dotýká odsunu Němců z poválečného Československa. Vznikl v mezinárodní koprodukci, do níž se mimo jiné zapojila Česká televize a stanice HBO, kde je dramatický příběh nyní k vidění.
včera v 16:23

Obrazem: Nominace na nejlepší design se najdou na hřbitově, Kostarice i v ústavě

Ceny Czech Grand Design představily finalisty dvacátého ročníku. Ocenění za nejvýznamnější počiny českého designu uplynulého roku budou udělena v devíti kategoriích, nově včetně prostorového designu. Kandidáty na objev roku určily odborné poroty poprvé pro každou kategorii, vítězný projekt bude ale jen jeden. Ceny budou předány 11. března v přímém přenosu České televize.
včera v 14:53

Hudba na olympiádě: Mariah Careyová zazpívá italsky a řeší se Mimoni

Zahajovací a zakončovací olympijské ceremoniály vedle defilé sportovců přitahují pozornost i víceméně spektakulárními show, které se snaží překvapit hudebními hvězdami. Na zimní olympiádě, která začne 6. února v Itálii, mají být hlavními star Mariah Careyová a Andrea Bocelli. K nezapomenutelným číslům v historii se řadí to Luciana Pavarottiho, nebo dokonce jedno, které se nakonec vůbec neuskutečnilo.
5. 2. 2026Aktualizovánovčera v 10:13

Smyčce za miliony jsou drahé, filharmonie si je půjčuje

Česká filharmonie slaví sto třicet let a k té příležitosti chce pro soubor získat další špičkové nástroje. Orchestr zavádí systém zápůjček od soukromých majitelů a teď hledá cesty, jak tuhle sbírku dál rozšiřovat. Ceny mistrovských instrumentů totiž rostou tak rychle, že si je filharmonici nemůžou dovolit z vlastních zdrojů.
včera v 08:03

Borkovec, Kaprálová či Iljašenko se uchází o Cenu literární kritiky

Ceny literární kritiky zveřejnily kompletní nominace. Jména autorů nominovaných za prózu doplnily nominace za poezii. Ocenění udělí pořádají spolek kritiků napříč literárními časopisy 25. března.
5. 2. 2026
Načítání...