TÉMA

Hudba

Elvisova vnučka chce zastavit prodej Gracelandu. Sídlo krále rokenrolu se draží kvůli údajným dluhům

Soud zablokoval dražbu sídla Graceland v Memphisu, kde Elvis Presley prožil velkou část života a kde také zemřel. Žalobu kvůli zastavení prodeje podala zpěvákova vnučka, herečka Riley Keoughová. Do prodeje se dům dostal jako zástava za údajně nesplacenou půjčku Rileyiny matky Lisy Marie Presleyové.
22. 5. 2024Aktualizováno22. 5. 2024, 17:38|

Sláva Hongkongu už nezazní. Soud neoficiální hymnu zakázal, protože se mohla stát „zbraní“

Protivládní protesty, které v roce 2019 hýbaly Hongkongem, provázela píseň Glory to Hong Kong (Sláva Hongkongu). Neoficiální hymna dráždila Číně nakloněné politiky i po potlačení demonstrací. Potřebu zákazu zdůvodnili „zajištěním národní bezpečnosti“. Letos v květnu soud skladbu zakázal, aby nemohla být použita jako „zbraň“ proti státu. YouTube v Hongkongu obsah odstranil, jakkoliv je prý „zklamán“. Mezi kritiky vlády soudní rozhodnutí prohloubilo obavy z omezování svobod v Hongkongu.
21. 5. 2024|

Začíná Pražské jaro, Mou vlast zahrají Berlínští filharmonici

Tradičně v den výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho Mou vlastí se 12. května otevírá hudební festival Pražské jaro. Cyklus symfonických básní tentokrát v pražském Obecním domě provedou Berlínští filharmonici. Koncert v přímém přenosu nabídne také Česká televize.
12. 5. 2024|

Eurovizi ovládl švýcarský Kód

V 68. ročníku Eurovize zvítězilo Švýcarsko. Reprezentoval jej zpěvák a rapper Nemo s písní The Code o cestě k poznání sebe sama jako nebinárního člověka. Skladba kombinovala prvky žánrů drum and bass, opery, rapu a rocku. Na druhém místě skončilo Chorvatsko a třetí byla Ukrajina. Česko se zpěvačkou Aiko se do finále nedostalo. Událost ve švédském Malmö poznamenaly protesty proti izraelské účasti v soutěži kvůli válce v Pásmu Gazy.
12. 5. 2024|

Finále Eurovize se obejde bez české účasti, navzdory protestům postoupil Izrael

Česká zpěvačka Aiko nepostoupila do finále písňové soutěže Eurovize. Z jejích konkurentů v druhém semifinále se naopak zadařilo izraelské zpěvačce Eden Golanové, která díky hlasování diváků u obrazovek postoupila, přestože účast její země v nejsledovanější nesportovní televizní události provázejí protesty.
10. 5. 2024|

Švédská státní kasa vyhlíží díky koncertům Taylor Swiftové obrovské příjmy. Ekonomové i inflaci

Švédsko v příštích dnech čeká nápor hudebních fanoušků. Do tamních restaurací, hotelů a dalších podniků zamířili jako první příznivci mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, ještě více jich má přijet na tři koncerty americké zpěvačky Taylor Swiftové do Stockholmu. Ekonomové očekávají, že místní podniky díky popové hvězdě vydělají – v českých korunách – přes jedenáct a půl miliardy.
10. 5. 2024|

Na TikTok se dohodou s UMG vrátila hudba Swiftové, Billie Eilish či Dylana

Písně Taylor Swiftové, Billie Eilish, Harryho Stylese či Boba Dylana nebo kapely Pearl Jam se vrací na TikTok. Vydavatelství Universal Music Group (UMG), které skladby spravuje, se totiž se sociální sítí podařilo dohodnout na nové smlouvě. Právě kvůli neshodám hudba, k níž drží práva UMG, začátkem února z TikToku zmizela.
3. 5. 2024|

Na Ceny Apollo udělaly dojem Pozdravy z polepšovny od Anny Vaverkové a virtuální Nivva se svými Sirens

Album roku 2023 natočila podle hudebních cen Apollo Anna Vaverková. Mezi loňskými nahrávkami zvítězil její debut Pozdravy z polepšovny. Ocenění pro singl roku si odnáší virtuální projekt Nivva za skladbu Sirens.
3. 5. 2024|

V Mělníku začíná třídenní technoparty. Lidé se obávají rušení nočního klidu

Do Mělníka přijíždějí stovky lidí na druhý ročník technoparty. Okolí tamního krematoria a hřbitova tak zaplaví hlasitá hudba, jenže právě toho se místní po loňských zkušenostech obávají, zejména pak hluku v nočních hodinách. Mělnická technoparty startuje v pátek večer a potrvá až do neděle.
26. 4. 2024|

Taylor Swiftová vydala nové album. Básní o mukách lásky

Jak řekla, tak se stalo. Zpěvačka, skladatelka a textařka Taylor Swiftová vydala 19. dubna nové album. Anoncovaný název The Tortured Poets Department, tedy Oddělení mučených básníků, budil dohady o přesném významu. Nahrávka je nakonec dalším porozchodovým vyléváním srdce, nicméně podle recenzí dospělejším než ty předchozí.
19. 4. 2024|

Nechceme se zacyklit, představují kamarádi z Mirai album Tomodachi

Kapela Mirai vydala čtvrté studiové album. Stejně jako předchozí počiny nese název v japonštině: Tomodachi v překladu znamená „kamarádi“. Novinka vyšla k desátému výročí existence Mirai.
15. 4. 2024|

Během pandemie měla Jana Kirschner čas na „obyčajnosti“, napsala o nich album

Jana Kirschner po deseti letech vydala novou sólovou desku. Jmenuje se Obyčajnosti a zpívá na ní o všedních věcech, které začala citlivěji vnímat během pandemie covidu. S albem vyrazila na turné, zastavila se i v Česku.
10. 4. 2024|

Od kmene stromu po koncertní pódium. Výstava představuje klavír jako technické dílo

Přední český výrobce pian Petrof za sto šedesát let fungování vyprodukoval přes 635 tisíc nástrojů. Některé jsou k vidění na výstavě, která chce u příležitosti výročí této firmy především připomenout, že piano není jen hudební nástroj, ale i pozoruhodné technické dílo. V Národním technickém muzeu je vystaven mimo jiné jeden z prvních nástrojů, který vyrobil přímo zakladatel firmy. Na jiný, reprezentující současnost, si návštěvníci mohou dokonce sami zahrát.
9. 4. 2024|
Doporučujeme

Texty písní v angličtině jsou čím dál jednodušší a naštvanější, zjistila studie

Texty písní v angličtině se za posledních čtyřicet let zjednodušily a více se opakují. Přibylo v nich také negativních emocí. Poznatek vzešel ze studie, kterou zveřejnil list Scientific Reports. Výzkum podrobil analýze dvanáct tisíc skladeb různých hudebních žánrů.
8. 4. 2024|

Olympiádu má zahájit francouzská pop hvězda. Reakce jsou rasistické, Macron se jí zastal

Při zahájení olympijských her v Paříži by měla zazpívat francouzská popová hvězda Aya Nakamuraová. Její vystoupení, ač je možná jen fámou, se ale už předem nelíbí politikům a stoupencům krajní pravice. Naopak prezident Emmanuel Macron se zpěvačky tmavé pleti zastal poté, co se stala terčem rasistických komentářů.
5. 4. 2024|

Cenu Anděl za album roku získali November 2nd. Uspěli i David Koller a Pam Rabbit

Cenu Anděl za album roku 2023 udělila Česká hudební akademie (ČHA) eponymní nahrávce skupiny November 2nd. Skupina patřila společně s rapperem Viktorem Sheenem díky třem nominacím k favoritům letošních Andělů. Nakonec ale žádná nahrávka nezvítězila více než jednou. Za Sólové interprety roku 2023 akademie vybrala zpěváka a skladatele Davida Kollera a zpěvačku arménského původu Pam Rabbit. Do Síně slávy cen Anděl vstoupil Jiří Korn.
30. 3. 2024Aktualizováno30. 3. 2024, 23:37|

Naše láska je ti málo? Hvězdy K-popu mají důvod, proč tají své vztahy před fanoušky

Jihokorejskou popovou star Karinu donutila žárlivost jejích nejvěrnějších příznivců se veřejně omluvit za to, že s někým chodí. Svůj milostný život hvězdy K-popu sice stále méně tají, nicméně veřejné přiznání romantického vztahu není pořád ještě nijak obvyklé. Soukromí idolů bedlivě monitorují jejich fanoušci i agentury.
27. 3. 2024|

Velikonoční festival duchovní hudby je letos výhradně český

Koncert v brněnském minoritském kostele zahájil Velikonoční festival duchovní hudby. Pořádá ho Filharmonie Brno. Letos se zaměřuje výhradně na tvorbu českých skladatelů, a to od středověku až po současnost. Program otevřela hudba Jana Dismase Zelenky. Festival potrvá v brněnských kostelech až do 7. dubna.
26. 3. 2024|

Míň obezřetnosti, radí Aneta Langerová svému mladšímu já a ohlíží se za dvacetiletím na scéně

Aneta Langerová bilancuje. Před dvaceti lety zvítězila v talentové soutěži a nahrála svoji první desku. Teď vydala dvojalbum Zázračná písně krajina s nejúspěšnějšími skladbami i jednou novinkou. A vyráží na turné.
19. 3. 2024|

Hudební festivaly se cítí ohroženy kvůli zvyšování mzdových nákladů na dohodáře

Komerční hudební festivaly jsou podle své asociace v ohrožení. Obávají se, že zavedením konsolidačního balíčku jim stoupnou mzdové náklady o desítky procent, přitom prostor na zdražování vstupenek se už podle pořadatelů vyčerpal. Asociace se snaží situaci zvrátit. Bude jednat s ministerstvy kultury a práce a sociálních věcí.
15. 3. 2024|

Neil Young se vrací na Spotify. Bojkot začal i skončil kvůli Joeu Roganovi

Americko-kanadský písničkář Neil Young se rozhodl vrátit na Spotify. Streamovací službu opustil před dvěma roky na protest proti dezinformacím, které zazněly v podcastu Joea Rogana. K návratu hudebníka přimělo, že pořad jednoho z nejpopulárnějších podcasterů už není exkluzivně jen na Spotify. Young uvedl, že ze všech platforem odejít nemůže, takže není důvod, aby ignoroval jen jednu.
14. 3. 2024|

Zemřel Eric Carmen. Jeho hit All By Myself zpívala Bridget Jonesová, Céline Dionová i Karel Gott

Ve věku 74 let zemřel americký zpěvák a skladatel Eric Carmen, známý hitem All By Myself. Nazpíval také skladbu Hungry Eyes z filmu Hříšný tanec.
12. 3. 2024|

Výklopný světlomety jsou podle cen Vinyla deskou roku 2023

Nejlepší desku loňského roku našly hudební ceny Vinyla v albu Výklopný světlomety, jehož autorem je producent Václav Peloušek vystupující pod jménem Toyota Vangelis. Objevem roku se stala producentka a vokalistka Klara Wodehn. Za počin označili hlasující hudební kritici iniciativu Nadšením nájem nezaplatíš.
7. 3. 2024|

Obří turné Taylor Swiftové plní státní kasy a hýbe mezinárodními vztahy

Nikdo jiný neovlivňuje současnou popkulturní scénu tak silně jako Taylor Swiftová. Zájem o její koncerty je tak veliký, že může ovlivnit i mezinárodní vztahy, jak se ukázalo v jihovýchodní Asii. Singapurský premiér musel vysvětlovat, proč zpěvačka nevystoupí v žádné jiné zemi regionu. Její tvorba a síla značky se už stala předmětem studia i na významných amerických univerzitách, včetně Harvardu.
6. 3. 2024|