TÉMA

Hudba

Osobností roku časopisu Time je Taylor Swiftová. Had v nejlepším slova smyslu
Když Taylor Swiftová letos koncertovala v Seattlu, seismologové zaznamenali seismickou aktivitu odpovídající zemětřesení o síle 2,3 stupně. A tamní stadion zdaleka není tím jediným, čím třiatřicetiletá zpěvačka, textařka, skladatelka a muzikantka otřásla. Jako první žena v hudební branži vydělala – navíc převážně hudbou – přes miliardu dolarů. Obsazuje žebříčky nejprodávanějších alb a nejstreamovanějších umělců. Mluví se o „efektu Taylor Swiftové“. Mocně ho pohání zpěvaččini fanoušci, řečení swifties, kteří roztáčí kola prodejů. K dosavadním „nej“ teď Taylor Swiftová přidala i titul Osobnost roku 2023 časopisu Time. Důvod? Je prý „zdrojem světla a dokáže promlouvat k lidem po celém světě tak jako nikdo jiný“.
6. 12. 2023|Jana Benediktová
Češi vybírají zástupce na Eurovizi, kandidátů je sedm
Sedm tuzemských interpretů bude bojovat o postup do mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song Contest. Mezi finalisty jsou Aiko, Elly, Gianna Lei, Lenny, MYDY, Tom Sean a Tomas Robin. Diváci mohou reprezentanta Česka pro rok 2024 vybírat od pondělí 4. prosince, kdy se uskutečnilo národní kolo. Na výběr vítěze mají sedm dní.
5. 12. 2023|
Hudební byznys obhlíží svou budoucnost. ABBA už má abbatary a digitální dvojníci nahradí i Kiss
Kapela Kiss po půlstoletí došla na konec cesty, jak hlásal název rozlučkového turné The End of the Road. Poslední vystoupení odehrála v sobotu v newyorské Madison Square Garden – a rovnou představila své pokračovatele: digitální avatary, díky nimž prý může existovat na věky. Čtveřice rockerů, proslulá stylizovaným líčením a posedlostí scénickými efekty, je první americkou kapelou, která kompletně přechází do virtuálního prostoru. V „angažování“ digitálních náhradníků ale průkopníky nejsou, že může jít o komerčně úspěšné těžení fanouškovského sentimentu, potvrdila už zkušenost někdejších popových miláčků ABBA. Virtuální comeback, dokonce posmrtně, za sebou má i Michael Jackson nebo rapper Tupac Shakur.
5. 12. 2023|
Pěvkyně Maria Callas se proslavila dramatickým talentem i životem. A zůstává slonem v místnosti
Druhého prosince 1923 se řeckým přistěhovalcům v New Yorku narodila Maria Kalogeropoulosová. Svět ji ale dodnes zná pod jménem Maria Callas. Americký skladatel a dirigent Leonard Bernstein ji nazval „biblí opery“, jeho italský kolega Carlo Maria Giulini mluvil o jejím hlasu jako o „mimořádně zvláštním nástroji magických vlastností“. Temně zabarvený soprán „primadonny assoluta“ ale na veřejnosti částečně zastiňoval její dramatický život.
2. 12. 2023|
Náš život i planeta jsou limitovaná edice, vzkazuje Peter Gabriel novým albem po 21 letech
Po celý letošní rok spolu s úplňkem vycházela každý měsíc i nová píseň Petera Gabriela. Prvního prosince všechny skladby shrnul na albu I/O. Jde o jeho první sólovou nahrávku s novým materiálem po více než dvaceti letech. Je apelem, aby se svět stal lepším místem.
1. 12. 2023|
Vymyšlení druhé sloky mi může trvat i několik let, přiznává Jakub König
Jméno zpěváka, textaře a výtvarníka Jakuba Königa je spojeno se zamaskovaným zpívajícím kuchařem z projektu Kittchen, kapelou Obří broskev nebo hudebním kolektivem Zvíře jménem Podzim. Za svou tvorbu si připsal nominace i vítězství v různých tuzemských hudebních cenách. Až letos ale vydal sólovou desku, na níž se neskrývá ani za masku, ani za jiné jméno nebo kapelu. Album Hvězdy křtí na konci listopadu.
28. 11. 2023|
His Master's Voice je znovu slyšet. Obchod, kam chodili Beatles nebo Jackson, navazuje na stoletou historii
V Londýně znovu otevřel jeden z nejslavnějších obchodů s hudbou. Prodejna His Master's Voice na Oxford Street fungovala více než sto let. Před čtyřmi lety ale musela nuceně zavřít. Dnes se, i díky rostoucí popularitě vinylových desek, opět vrací k životu. Znovuotevření je do jisté míry vyjádřením důvěry v kamenné obchody a fyzické nosiče ve světě, který se ve velké míře přesouvá do on-line prostoru, hudbu nevyjímaje.
27. 11. 2023|
Hudba léčí paměť, ukázal výzkum. Mohli by to využít psychologové
Emoce spojené s hudbou dokáží podle nového výzkumu skvěle propojovat různé vzpomínky, takže zlepšují paměť. Autoři studie doporučují, aby se jejich výsledky využily pro nové terapie.
21. 11. 2023|
Jsme citlivější, míní Adam Mišík. I my jsme na mejdanech řešili všelico, namítá jeho otec
Hudebník Vladimír Mišík patřil za komunistického režimu k zakazovaným umělcům. Jeho syn Adam, který nezapřel hudební geny, se narodil osm let po sametové revoluci a vyrůstal i tvoří ve svobodě. V čem se shodují i liší pohledy jejich generací, porovnali jako hosté Interview ČT24 speciál.
20. 11. 2023|
Hudba do politiky nepatří, dokud do vašeho domu nepřiletí raketa, říká ukrajinská kapela Go_A
Tradiční ukrajinský folklor mísí se současnou elektronikou. Anglicky zpívat nechtějí, protože by se tím podle nich z písní vytratily emoce. Ty ukrajinská kapela Go_A předává i v souvislosti s válkou na Ukrajině, svými koncerty se snaží podpořit své bojující krajany. Skupina, která svou zem reprezentovala také na Eurovizi, se v listopadu představila publiku v pražském klubu Roxy.
20. 11. 2023|
Hudba nesouvisí s barvou pleti, všichni máme stejné noty, říká africká zpěvačka Angelique Kidjová
Africká zpěvačka Angelique Kidjová se vrátila do Česka. Na festivalu Prague Sounds uvedla vlastní verzi alba Remain in Light od amerických rockerů Talking Heads. Držitelka pěti cen Grammy odmítá totiž škatulkovat hudbu i sebe v rámci hudby.
14. 11. 2023|
The Beatles s písní dotvořenou umělou inteligencí ovládli po 54 letech hitparádu
The Beatles se svou poslední písní Now and Then, kterou dotvořila umělá inteligence, ovládli britský žebříček singlů. Nejslavnější popová kapela historie tak desítky let po svém rozpadu stanovila nový rekord, pokud jde o dobu, po níž se do čela žebříčku vrátila. Podařilo se jim to po 54 letech.
11. 11. 2023|
Ventolin se přidal k Ametystu a ostří reality zakrojilo bábovku
Akademik David Doubek je na hudební scéně známý jako Ventolin. Hudebník se zálibou v syntezátorech se po sólových projektech stal členem skupiny Ametyst, která na podzim představila debutem Soft Freezy Dolce.
6. 11. 2023|
Vynálezce Lev Těrmen pomohl elektronické hudbě i sovětským špionům
Vymyslel první hudební elektronické nástroje, které posloužily Leninovi i Led Zeppelin, ale podílel se také na zařízeních využívaných sovětskými tajnými službami ke špionáži. Před třiceti lety, 3. listopadu 1993, zemřel ruský fyzik, vynálezce a hudebník Lev Sergejevič Těrmen. Téměř sto let jeho života je příběhem člověka, jemuž se staly osudem vlastní schopnosti.
3. 11. 2023|
Beatles vydávají poslední píseň, „křišťálově jasný“ Lennonův hlas je dílem AI
Více než půlstoletí po rozpadu Beatles vychází jejich patrně poslední píseň. Nahrávku singlu Now and Then umožnila umělá inteligence. Pomocí AI se podařilo oddělit hlas Johna Lennona od klavírního doprovodu a veškerých nežádoucích ruchů na dosud obtížně použitelném záznamu nedokončeného songu ze sedmdesátých let a vmixovat ho do výsledného aranžmá. Elektrické a akustické kytary na nahrávce pocházejí z roku 1995.
2. 11. 2023|
Má vlast zazní příští rok na Pražském jaru v podání Berlínských filharmoniků
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro na svém 79. ročníku od 12. května do 3. června příštího roku nabídne na pět desítek koncertů. Festival v Obecním domě zahájí Má vlast Bedřicha Smetany v podání Berlínských filharmoniků. Nadcházející ročník bude oslavou Roku české hudby a dvoustého výročí Smetanova narození. Ambasadorem Roku české hudby se na festivalu stane dirigent Jakub Hrůša. Prodej vstupenek bude zahájen 1. listopadu, informoval ředitel Pražského jara Pavel Trojan.
30. 10. 2023|
Ať je hudba tvůj lék. Proti bolesti pomáhají hlavně skladby, které vyvolávají husí kůži
Koho čeká zákrok u dentisty, měl by si na zubařském křesle pustit třeba baladu od Adele, vyplývá z výzkumu vědců z McGillovy univerzity v Montrealu. Ukázal, že melodie patřící mezi posluchačovy oblíbené působí jako analgetika, obzvláště účinná je dojemná hudba, která vyvolává mrazení či husí kůži.
26. 10. 2023|
„Jsem tak blízko bohu, Brahmsovi a Mahlerovi.“ Zemřel dirigent Zdeněk Mácal
Zemřel dirigent Zdeněk Mácal, bylo mu 87 let. Za svou pětapadesátiletou kariéru dirigoval ty nejvýznamnější orchestry světa. Vedl mimo jiné jako šéfdirigent Českou filharmonii.
26. 10. 2023|
Pro Ukrajinu zpívali s Bonem i Sheeranem. V roce 2024 zahrajeme na Krymu, věří kapela Antytila
S Bonem hráli v kyjevském metru, pro Eda Sheerana skládali píseň během služby na frontě. Momentálně je ukrajinská kapela Antytila na dlouhém turné po zahraničních městech, kde benefičními koncerty získává peníze na podporu ukrajinské armády. 24. října koncertovali i v Praze.
25. 10. 2023|
Pevný vztah vydrží i peklo, říká Anna K. láskyplným Údolím včel
Anna K. vydává po šesti letech nové album Údolí včel. Osobní nahrávku „plnou životní pravdy a prožitků“ zpěvačka charakterizuje jako láskyplnou výpověď o síle vztahu a lásky. Brání se přitom klišé. Všechny skladby napsal i tentokrát partner Anny K., kytarista Tomáš Vartecký.
24. 10. 2023|
Rád zkouším nové věci, zmiňuje Jiří Korn. Do StarDance by nešel, ale stepuje v Andělovi Páně
Jiřímu Kornovi bylo přes třicet, když se naučil salto, a po padesátce si stoupl poprvé na snowboard. „Rád zkouším nové věci,“ vysvětlil v Interview ČT24 zpěvák, jehož vystoupení jsou často spojená s pohybem. Ať už to byl step, breakdance, nebo muzikálové číslo. V muzikálech účinkuje od devadesátých let – na konci října ho čeká premiéra Anděla Páně podle stejnojmenné televizní pohádky.
23. 10. 2023|
Zemřel textař Eduard Krečmar, napsal hity pro Gotta či Přenosilovou
Ve věku 81 let po dlouhé těžké nemoci zemřel v neděli textař a libretista Eduard Krečmar, autor hitů pro mnoho hvězd tuzemské populární hudby. Otextoval mimo jiné písně Karla Gotta, Petra Nováka, Jitky Zelenkové, Yvonne Přenosilové či Mikiho Volka. Je také podepsán pod muzikálovými librety nebo písním k pohádce Zlatovláska.
23. 10. 2023, Aktualizováno23. 10. 2023 11:23|
Nejsme McDonald's, zdůvodňují Highly Suspect, proč experimentují
O Highly Suspect zpočátku média psala jako o rockovém zjevení. První alba jim vysloužila hned tři nominace na Grammy. Poté ale začala americká kapela v čele se zpěvákem Johnnym Stevensem stylově více experimentovat. Svůj současný pohled na muziku představili Highly Suspect před pár dny také na koncertě před českým publikem, při té příležitosti poskytli České televizi rozhovor.
19. 10. 2023|
Nejvyšší soud přezkoumá dobový verdikt nad písničkářem „Charliem“ Soukupem, ministr podal stížnost
Nejvyšší soud přezkoumá více než čtyřicet let starý verdikt nad hudebníkem a disidentem Karlem „Charliem“ Soukupem. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal stížnost pro porušení zákona, oznámil Soukupův právní zástupce Lubomír Müller. Za údajné výtržnictví, které podle dobového rozsudku spočívalo ve zpěvu vulgárních písní v hospodě po svatbě, dostal Soukup v roce 1980 desetiměsíční trest vězení. Podle Blažkovy stížnosti však ve skutečnosti šlo o politickou perzekuci.
19. 10. 2023|jch