Zeman: ANO a ČSSD by mohly uzavřít koalici. Rusko by mělo nechat Navalného jít do voleb

ANO a ČSSD by mohly před volbami uzavřít koalici, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu DNES (MfD). Možnost sestavit vládu po volbách dá straně, ne koalici, která získá nejvíc poslanců. Vyzval také ruské vedení, aby nechalo opozičního politika Alexeje Navalného kandidovat ve volbách. Je prý zbytečné z něj dělat mučedníka.

Zeman mluvil o koalicích Pirátů s hnutím STAN a také ODS s lidovci a TOP 09. „Uvědomte si, že ty dvě koalice, které teď vznikly, jsou v podstatě hozením záchranného lana stranám, které by možná do parlamentu nepronikly. Tedy STAN, lidovci a TOP 09,“ řekl.

„Dokonce se domnívám, že by nebylo od věci, kdyby podobnou koalici uzavřelo i hnutí ANO se sociální demokracií,“ dodal. Upřesnil, že tak vyslovuje svůj názor a je to věc těchto dvou stran. „Prezident by neměl zasahovat do jejich rozhodování,“ podotkl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na návrh reagoval tím, že ANO vzniklo jako protikorupční hnutí proti tradičním stranám a určitě se s nimi tedy nebude spojovat. Podle Babiše prezident pravděpodobně vychází z toho, že se proti ANO všichni spojují.

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček (ČSSD) si zase neumí představit předvolební blok ČSSD s hnutím ANO, které podle něj hlasováním s ODS o daňovém balíčku ukázalo, že je v podstatě pravicové.

Zeman nedávno v rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že podmínkou pro jmenování premiérem je výhra ve sněmovních volbách a zajištění koalice. V MfD řekl, že výhra ve volbách se měří počtem získaných poslaneckých mandátů. „Dodal bych počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu. Nikoli pro koalici,“ uvedl.

Lídr koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petr Fiala (ODS) prezidentova slova očekával. „Výroky prezidenta asi nikoho nemohou překvapit. Prezident se nijak netají, že je mu blízký Andrej Babiš,“ uvedl. Prezident a premiér mají podle Fialy spolu jakousi dohodu nebo pakt a postupují v řadě věcí koordinovaně.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož strana bude kandidovat s hnutím STAN, řekl, že nepřikládá mediálním vyjádřením prezidenta příliš váhu. Povolební situaci chce se Zemanem probrat na osobní schůzce. Sejít by se měli začátkem února. Lídr Pirátů už s předsedou STAN Vítem Rakušanem podepsal koaliční smlouvu pro nadcházející volby.

O konání sněmovních voleb 8. a 9. října rozhodl prezident už koncem loňska. Skupina senátorů zvolená za Starosty nezvykle velký předstih vyhlášení voleb zpochybnila u Ústavního soudu.

Zeman v MfD zopakoval, že ústava neříká, jak moc předem má prezident volby vyhlásit. Poukázal na to, že v době epidemie koronaviru prakticky není možné, aby byla volební kampaň kontaktní v podobě například mítinků na náměstích. „Jestliže by měli občané znát programy jednotlivých stran a jednotlivé kandidáty, je třeba, aby s tímto handicapem měly politické strany větší a delší šanci na předložení svých programů a kandidátů,“ řekl.

Navalnyj

V rozhovoru také mluvil o zavření Navalného po příletu do Moskvy z Německa. V Berlíně se zotavoval ze srpnového pokusu o otravu, který připisuje Vladimiru Putinovi a jeho tajné službě FSB. Nyní v moskevské cele čeká na soud, který jej podle ruských médií nejspíše pošle na 3,5 roku do vězení pod záminkou neplnění pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Zeman připomněl ruský argument, že Navalnyj byl v podmínce, které nevyhověl. „Nicméně si myslím, že je zbytečné, aby z něho dělali mučedníka. Ať kandiduje, ať se uchází o přízeň voličů,“ řekl prezident. Je to podle něj stejné jako s Trumpovým profilem na Twitteru. „Neboť zavřít někoho do vězení je forma cenzury. Cenzury kandidáta,“ dodal Zeman.

Trumpův účet Twitter zablokoval natrvalo, Facebook na dobu neurčitou a server YouTube zatím dočasně. Trump sociální sítě využíval ke zpochybňování výsledků listopadových prezidentských voleb, po násilnostech v Kongresu servery čelily kritice, že včas nezakročily. Twitter rozhodnutí odůvodnil hrozbou toho, že Trump bude prostřednictvím platformy nadále podněcovat svoje přívržence k násilí.

Podle Zemana je „stejný zločin“ zablokovat Trumpův účet jako účet hokynáře z Kentucky. Jde o cenzuru, za kterou by měla být jakákoli firma postižena, uvedl. „S tím, co je cenzurováno, samozřejmě nemusím souhlasit. Ale vždy jsem citoval Voltairův výrok: Nesouhlasím s vámi, ale udělám vše pro to, abyste svůj názor mohl zastávat,“ dodal.