Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství vyzval, aby se lidé nechali očkovat

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana 2020 (zdroj: ČT24)

Prezident Miloš Zeman ve svém tradičním vánočním poselství ze zámku v Lánech vyzval, aby se lidé nechali očkovat proti koronaviru. Zkritizoval také ty, kteří odmítají vakcínu či nošení roušek. Prezident zároveň poděkoval záchranným složkám, lékařům, vojákům i dobrovolníkům,  kteří během epidemie pomáhali a dále pomáhají. Zeman promluvil o Vánocích v úřadu už poosmé, jeho předchůdci pronášeli projev na Nový rok. Vánočním poselstvím chtěl navázat na tradici první republiky, kdy měl proslovy prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Miloš Zeman své letošní poselství označil za smutné kvůli epidemii, očkování ale považuje za „svítání na obzoru“. „Chtěl bych všechny občany vyzvat, aby se nechali očkovat a nedali nic na ty, kdo vyzývají, abychom nenosili roušky, abychom se nenechali očkovat a žili tak, jako by epidemie vůbec neexistovala,“ uvedl.

Jarní první vlnu epidemie se podle Zemana v Česku podařilo zvládnout díky tehdejšímu náměstkovi a později i ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO). Zeman za to letos Prymulovi udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. „Ale pak jsme usnuli na vavřínech a domnívali se, že jsme epidemii potlačili. Říkala to opozice, která vyzývala k rozvolnění, říkala to vláda a především si to přála celá veřejnost,“ prohlásil prezident.

Podle Zemana to způsobilo podzimní druhou vlnu epidemie. „Jen hlupák opakuje stejnou chybu dvakrát, zatímco inteligent se dopouští zcela nových chyb. Proto si myslím, že bychom neměli podléhat pokušení vyzývat k dalšímu uvolnění, jakkoli populární by to bylo,“ uvedl s tím, že by to znamenalo ohrožení zdraví, vyšší počet zemřelých a delší boj s epidemií kvůli většímu počtu mezilidských kontaktů.

Zeman poděkoval za práci během epidemie

Prezident ve svém poselství také poděkoval zdravotníkům, hasičům, policistům i vojákům za práci, kterou během epidemie odváděli a dále odvádějí. Ocenil také vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). „Byla ostřelována médii i opozicí, ale přes některé chyby odvedla poctivou, tvrdou a dobrou práci,“ konstatoval Zeman. Totéž však podle něj nejde říct o opozici.

V té souvislosti kritizoval, že ODS odmítla nabídku na vyslání zástupce do Ústředního krizového štábu. Předseda občanských demokratů Petr Fiala to dříve zdůvodnil tím, že by neměl možnost ve štábu fakticky nic ovlivnit. „Je velmi laciné se vymezovat proti vládě a sbírat tím levné body. Ale skutečná opozice v těchto těžkých dobách měla s vládou spolupracovat, případně navrhnout svůj vlastní program. Mohu tedy s lítostí konstatovat, že opozice selhala,“ uvedl.

V krizi podle Zemana selhala také média. „Právě proto jsem chtěl dnes vyjádřit svoji podporu naší vládě, která bojuje, zatímco jiní pouze mluví. A proto bych vám chtěl říci: ,Nestřílejte na provazochodce, má svých starostí dost. Arnoštku, spadneš!‘“ odkázal na Rozmarné léto Vladislava Vančury.

Poděkování si podle prezidenta zaslouží rovněž dobrovolníci, o kterých se příliš nemluví. „A přitom, aniž by je kdokoliv nutil, pomáhají republice. V Rakousku mají zákon o dobrovolnictví. Možná by stálo za úvahu, aby obdobný zákon platil i u nás,“ uvedl.

Epidemie covidu-19 zanechala podle Zemana výrazné stopy na výkonnosti české ekonomiky. „Na druhé straně jádro naší ekonomiky, a to je průmysl, stavebnictví a zemědělství, zůstalo téměř nedotčené. A většina problémů se týká pouze sektoru služeb,“ uvedl.

Prezident ocenil vládu za to, že při epidemii našla odvahu zadlužit Česko. „Tyto dluhy jsme investovali do pomoci firmám, které by jinak mohly zkrachovat,“ uvedl. Vyslovil se pro to, aby stát po krátkodobé a dočasné pomoci začal v budoucnosti nabízet pomoc především prostřednictvím dlouhodobých úvěrů se zvýhodněnou úrokovou sazbou, odloženou dobou splatnosti a státní garancí. „Věřím, že skuteční podnikatelé s pomocí tohoto úvěrového rámce dokážou své firmy oživit a dovést je k prosperitě,“ konstatoval. 

Volby budou na začátku října 2021

Zeman ve svém vánočním poselství také uvedl, že vypíše termín voleb do sněmovny na začátek října 2021. „Aby kandidující subjekty měly dost času na volební kampaň. S tím, že samozřejmě to bude kampaň poněkud jiná, méně kontaktní,“ uvedl. Kvůli covidu-19 budou muset strany více spoléhat na technické prostředky než na kontakt s voliči, vysvětlil.

Kandidující subjekty by podle něj měly předložit srozumitelný program. Věří, že kandidáty budou lidé, kteří něco v životě dokázali. „Nikoliv lidé, kteří se vynoří z neznáma a řeknou, že sice nic nedokázali, ale že slibují, že budou hodně pracovat,“ uvedl. 

Prezident také blahopřál všem lidem, kteří uspěli v letošních krajských volbách. Zopakoval svou výhradu vůči dohodám stran bez nejúspěšnější strany. „Nejsem zastáncem obcházení vítěze voleb, ale na druhé straně si uvědomuji, že každý vítěz, pokud nedostane 51 procent, musí hledat koaličního partnera. A to se buď podaří, nebo nepodaří,“ uvedl.

Věřte svému zdravému rozumu, vyzval prezident

V závěru zhruba čtvrthodinového projevu poděkoval všem divákům a posluchačům. „Nenechali jste se zmást zběsilou propagandou, která vám říká: nenoste roušky nebo nenechte se očkovat,“ řekl. Lidi vyzval, aby věřili svému zdravém rozumu a nenechali se vykolejit těmi, kdo se snaží upoutat pozornost na základě věcných neznalostí.

Zeman v sobotu poprvé od léta vystoupil bez ortézy na zlomené paži. Po zlomenině na konci srpna podstoupil operaci v Ústřední vojenské nemocnici, lékaři mu do pravé paže implantovali titanový šroub. Od té doby měl Zeman ruku v ortéze. Pondělní vyšetření však podle Hradu dopadlo „velmi dobře“ a hlava státu již ortézu nosit nemusí. Po úrazu lékaři uváděli, že doba léčení zraněné paže bude asi šest až osm týdnů. 

Loni prezident ve vánočním poselství kritizoval pomalost soudních a stavebních řízení i charakter debaty o klimatické změně. Uvedl, že si není jist, zda rozhodujícím faktorem oteplení planety je činnost člověka. V té souvislosti varoval před důsledky, které může způsobit upřednostňování obnovitelných zdrojů energie a takzvaných zelených projektů.