Češi už za necelé dva týdny budou vybírat nového prezidenta, začíná horká část kampaně

Nahrávám video

Za necelé dva týdny budou lidé vybírat nového prezidenta. A to už potřetí v přímé volbě. Na výběr mají z devíti kandidátů, kteří v následujících dnech povedou intenzivní kampaň. Někteří část rozpočtu šetřili právě na tuto horkou fázi. Shodně pak uchazeči o post hlavy státu mluví o tom, že budou na lidi apelovat, aby šli k volbám.

Ani svátky nezastavily práci v týmech kandidátů a předvolební kampaň. Ta se teď ale mění – fotografie a texty s vánoční tematikou na sociálních sítích nahradí programové teze.

„Musíme být srozumitelní, úsporní, efektivní. Žádná další témata nepřipravujeme, spíš budeme zjednodušovat,“ uvedl senátor Pavel Fischer (nestr.).

„Slibuji, že pokud budu zvolen, tak odvolám vládu Petra Fialy podle článku 62,“ sdělil Jaroslav Bašta (SPD).

„Životní úroveň, budoucnost České republiky a to, jakým způsobem se lidem žije – myslím si, že se to v prezidentských debatách zdaleka nevyužilo,“ míní odborářský předák Josef Středula.

Zaznívat mají nejen nová témata, ale i ta, která kandidáti prezentují už týdny. Prostor pro osobní setkávání s voliči a diskuse v ulicích už se zmenšuje.

„Nejdříve vyřešit urgentní krizi, kterou si teď procházíme, a v okamžiku, kdy se nám podaří situaci stabilizovat, tak se začít velice rychle věnovat všem těm palčivým tématům,“ uvedl před Vánoci Petr Pavel.

Nahrávám video

Tomáš Zima bude volit témata, která podle jeho slov zajímají většinu obyvatel. „To je otázka inflace, energetické krize, skoro dvě třetiny domácností jsou ohrožené chudobou,“ upozornil.

Danuše Nerudová se zaměří na ekonomiku. „Bude to o tom, že tady máme 35 procent domácností, které měsíčně neušetří vůbec nic, a když přijde nějaký nenadálý výdaj, tak ho nemají prostě z čeho zaplatit,“ poznamenala.

Poslední dny před otevřením volebních místností pak diáře kandidátů zaplní termíny různých debat v médiích.

„Občané dostanou můj dopis. Jinak budeme pokračovat v talkshow, pojedeme Ústí, Kladno, Brno, tam bychom měli skončit 9. ledna,“ řekl Andrej Babiš (ANO).

„My se jednoznačně zaměříme na to, aby se lidé nebáli volit srdcem, že v tom peletonu není jen takzvaná svatá trojice a že může překvapit i někdo jiný,“ podotkl Karel Diviš.

Podle Marka Hilšera budou nejdůležitější právě televizní debaty. „V ČT i v dalších… Takže to je, kde člověk musí podat nejlepší výkon,“ dodal.

Česká televize uvede superdebatu kandidátů z Národního muzea v neděli 8. ledna – tedy pět dní před otevřením volebních místností. Hlasování o nové hlavě státu se uskuteční v pátek 13. a v sobotu 14. ledna. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Miliony lidí na severní polokouli pozorovaly zatmění Slunce. Vidět bylo i v Česku

Miliony lidí na severní polokouli ve středu večer SELČ vzhlížely k obloze a sledovaly zatmění Slunce. Úplné bylo pozorovatelné na Islandu, v Grónsku, na severu Ruska či na Pyrenejském poloostrově. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bylo možné pozorovat zatmění částečné. To bylo výrazně viditelné i v Česku, kde byly pro pozorování veskrze skvělé podmínky. Totéž platí i pro roje Perseid, které vrcholí v noci na čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud potvrdil státu vysoký doplatek na nájemném za pozemky s ruskými budovami

Na nájemném za pozemky s ruskými budovami v pražských Stodůlkách náleží českému státu od firmy Simply Service Rent doplatek 6,3 milionu korun. Ve středu to pravomocně potvrdil Městský soud v Praze. Stát ve sporu zastupovala příspěvková organizace ministerstva zahraničí Diplomatický servis (DS). Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právního zástupce firmy už společnost peníze státu uhradila. Ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že verdikt vítá.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

OBRAZEM: Češi i Evropa sledovali zatmění Slunce. Někde bylo i úplné

Lidé v Česku ve středu večer sledovali velmi výrazné částečné zatmění Slunce, které vyvrcholilo krátce po 20. hodině. Ojedinělý vesmírný jev byl vidět i v dalších částech Evropy – v pásu od severozápadního pobřeží po jihovýchod Španělska a Baleárské ostrovy Měsíc zakryl Slunce úplně. Podívejte se na záběry nebeského úkazu.
před 4 hhodinami

Státní podpora pro výrobu čipů v Rožnově je nejistá, resort s onsemi dál jedná

Vládní podpora 12 miliard korun pro americkou technologickou firmu onsemi je nejasná. Slíbená státní podpora totiž podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) nesplňuje původní podmínky dohody. O dalším postupu se jedná. Firma však nadále potvrzuje zájem v tuzemsku investovat přes 40 miliard korun. Výrobce polovodičů ON Semiconductor Czech Republic, který pod onsemi spadá, loni navýšil zisk a tržby, letos ale propustil 200 zaměstnanců.
před 5 hhodinami

VideoDo Česka dorazí tisíce dávek léku na rakovinu prsu

Do Česka přijde ze zahraničí víc než deset tisíc balení léků s tamoxifenem pro pacientky a pacienty s rakovinou prsu. Některá balení jsou už teď v lékárnách, jiná distributoři teprve rozvezou. Další dodávky dlouhodobě chybějícího přípravku ministerstvo zdravotnictví slibuje na podzimní období.
před 5 hhodinami

Při červnové vlně veder zemřelo v Česku více lidí, než je obvyklé

Český statistický úřad tento týden zveřejnil data o úmrtnosti za duben až červen. Čísla ukazují, kolik lidí umřelo v průběhu první letošní vlny veder na konci června, a zasazují je do kontextu úmrtí v celé Evropě ve stejném období.
před 10 hhodinami

Miliardový investiční podvod míří před soud, státní zástupce obžaloval tři lidi

Státní zástupce obžaloval tři lidi z podvodu, porušení pravidel hospodářské soutěže a neoprávněného podnikání v souvislosti s údajným investičním podvodem prostřednictvím společnosti Cryfin. V tiskové zprávě zaslané České televizi to ve středu uvedl žalobce Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění podle vyšetřovatelů způsobili 584 investorům škodu 1,1 miliardy korun. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Justice porušila práva Jiřikovského z bitcoinové kauzy, rozhodl Ústavní soud

Krajský soud v Brně při prodlužování vazby porušil práva Tomáše Jiřikovského z bitcoinové kauzy, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Krajský soud chyboval, když obhajobě neumožnil reakci na vyjádření žalobců. Jeho usnesení proto ústavní soudci zrušili, předešlé vazební rozhodnutí Městského soudu v Brně ale zůstalo v platnosti. Na svobodu se tak Jiřikovský zatím nedostane.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.