Část žáků se může vrátit do lavic nejdříve 3. března, uvedlo ministerstvo školství

Částečný návrat žáků do škol se neuskuteční od pondělí 1. března, jak vláda avizovala, ale nejdříve od středy 3. března. Na posunutí termínu se v úterý dohodl ministr školství Robert Plaga (za ANO) se zástupci Asociace krajů ČR. Podle nich je třeba dát školám čas na přípravu testování na covid-19, které je podmínkou návratu žáků do lavic. Informovala o tom mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Poukázala na to, že testy pro školy mají z Číny do Česka přiletět v neděli 28. února a pak se budou muset ještě distribuovat do škol. Navíc zatím není jasné, zda začne včas platit pandemický zákon.

„Pokud má rozhodnutí vlády o návratu do škol padnout až v pátek po jednání o pandemickém zákonu a testy objednané ministerstvem vnitra dorazit v neděli 28. února a teprve být distribuovány, je z pohledu ministerstva školství prvním možným termínem, kdy je možné školy otevřít, středa 3. března,“ uvedla Lednová.

Na potřebě dát školám čas na přípravu testování se podle ní v úterý Plaga shodl se školskou komisí Asociace krajů ČR. Mluvčí připomněla, že i v uplynulých měsících ministerstvo informovalo školy o změnách vždy zhruba s týdenním předstihem.

„Myslím si, že abychom to všechno zvládli, tak je zapotřebí, abychom minimálně týden předtím ty informace dostali,“ uvedla v pondělí předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová.

Také 3. březen je příliš brzy, zaznělo od politiků

Předseda Starostů Petr Gazdík označil 3. březen jako „první teoreticky myslitelný termín“ pro návrat dětí do škol. Upozornil ale, že podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého mohou během několika týdnů dojít kapacity nemocnic. „V tuto chvíli vracet děti do školy hromadným tempem patrně nebude úplně aktuální,“ řekl Gazdík v Událostech, komentářích.

V případě, že jsou přeplněné nemocnice, není rozumné pouštět děti do škol ani podle poslance a místopředsedy školského výboru Karla Raise (ANO), podle kterého by mohla šíření viru dále do společnosti zamezit vakcinace učitelů.

22 minut
UK: Petr Gazdík (STAN) a Karel Rais (ANO) k návratu žáků do škol
Zdroj: ČT24

Gazdík upozornil, že také panují značné rozdíly mezi jednotlivými regiony. Zatímco třeba ve Zlínském kraji by podle něj bylo možné prezenční výuku uvolnit, v Chebu nebo Sokolově by „nepouštěl do školy ani prvňáky nebo druháky.“ Rais odhadl jako reálné datum návratu dětí do škol 8. března, s čímž se ztotožnil i Gazdík.

Jako příliš brzký termín vidí 3. března také člen Stálé konfederace ředitelů Karel Moric. „Pojďme se na to pořádně připravit, učinit všechny potřebné kroky, abychom ještě více nezhoršili epidemickou situaci, a naplánujme návrat žáků na začátek dubna, ihned po velikonočních prázdninách,“ uvedl Moric. Školy podle něj stále čekají zejména na manuál k testování žáků. Není zatím jasné, zda do testování budou zapojeni i učitelé, či zda bude probíhat spíše za asistence rodičů, nebo jak mají školy nakládat s biologickým materiálem.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku. Podle záměru vlády z minulého týdne by se měli do lavic jako první od začátku března vrátit žáci závěrečných ročníků středních škol, po týdnu středoškoláci na praktickou výuku a po dalším týdnu i deváťáci. Do poloviny března by se měl návrat týkat 450 tisíc žáků.

O tom, že před otevřením škol je třeba ještě zajistit distribuci testů a schválení pandemického zákona, hovořili v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Blatný řekl, že kabinet nadále počítá s termínem návratu části žáků od 1. března. Hamáček (ČSSD) pak doplnil, že počátek března lze jen obtížně stihnout, žádný termín ale nechtěl komentovat. Uvedl, že vláda se k tématu znovu vrátí na svém dalším jednání ve středu.

Plaga už minulý týden řekl, že školy musí mít čas na přípravu testování. Slíbil, že ministerstvo jim pošle návody a po zajištění testů vyrobí také instruktážní videa, jak při testování žáků postupovat. Účast na testování na covid-19 má být nezbytnou podmínkou pro docházku k prezenčnímu vzdělávání. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu částečný návrat žáků do škol od začátku března zpochybnil. Uvedl, že by si ho přál, bude podle něj ale možný jen za příznivé epidemické situace. Současnou situaci označil za katastrofickou. Pro rychlé snížení počtu nově nakažených v současné zhoršující se epidemické situaci doporučila řada odborníků zpřísnění opatření.

Pro návrat dětí do škol je podle vlády důležitý pandemický zákon. Ten ale chce Senát vrátit zpátky do sněmovny. „Ve chvíli, kdy by nebyl v platnosti, potom by riziko dalšího rychlého šíření v populaci bylo velké a nebylo by možné uvažovat o návratu dětí do škol,“ řekl v pondělí Blatný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 17 mminutami

Nesprávná likvidace popela může způsobit požár. Hasiči radí, jak tomu předejít

Nesprávná likvidace popela patří podle hasičů i odborníků mezi časté příčiny požárů v domácnostech. Důsledkem mohou být fatální škody na zdraví i majetku. Plameny se totiž mohou rychle rozšířit na fasády domů, do garáží či okolních staveb. Náklady na likvidaci následků se pak mohou vyšplhat až do milionů korun. I proto připravili hasiči a odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva rady, jak s popelem bezpečně manipulovat.
před 47 mminutami

Senát bude volit adepty na ombudsmana a řešit zahraniční a bezpečnostní politiku

Především volbou kandidátů na funkci veřejného ochránce práv se ve středu bude zabývat Senát. Ze šesti nominovaných, mezi něž patří zástupce současného ombudsmana Vít Alexandr Schorm nebo bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, mají sněmovně navrhnout dva adepty. České konference rektorů už navrhla Schorma a právničku z úřadu ombudsmana Evu Kostolanskou.
před 3 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 10 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 10 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 10 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...