Benzen je prokázaný ve studni v chatové oblasti, znečištění se šíří k Bečvě

Nahrávám video

Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál šíří, prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti, uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Vláda přijala usnesení, které doporučuje olomouckému hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi (ANO) vyhlásit stav nebezpečí. Podle hejtmana o případném vyhlášení rozhodne v pátek bezpečnostní rada kraje.

Podle inspekce jde o velmi rychlý nárůst koncentrace způsobený pravděpodobně průsaky z blízké nádrže, ve které se koncentrace benzenu navyšují. Zjištěné znečištění podzemních vod toxickou chemikálií poukazuje na šíření směrem k řece Bečvě, která je od místa vzdálena několik desítek metrů.

Znečištění studny na užitkovou vodu v chatové oblasti mezi vodní nádrží č. 6 a řekou Bečvou se prokázalo po středečních odběrech. „ČIŽP o těchto rizicích okamžitě informovala dotčené orgány. Zároveň vyzvala příslušný vodoprávní úřad v Hranicích, aby zajistil nutná opatření omezující odběry podzemních a povrchových vod v příslušné chatové oblasti,“ uvedla inspekce.

„Kontaminace pitné vody ve studních v samotných Hustopečích nad Bečvou nebyla pravidelným monitoringem zaznamenána a není v současné době pravděpodobná,“ doplnila ČIŽP.

Podle ČIŽP je rozpuštěným benzenem do jisté míry zasažen již celý objem nádrže, kterou se snažili odborníci od znečištění ochránit. Svědčí o tom stále stoupající koncentrace i to, že vzorky odebrané ze dna nádrže ukazují obdobné koncentrace benzenu jako ty odebrané u hladiny.

Pomoci by mohly zábrany

Zamezit mísení vod s kontaminovanými podzemními vodami se snaží odborníci pomocí stavby zábran. Hrazení se instaluje v hloubce až sedmi metrů mezi ohniskem znečištění a jezerem. „Současný cíl je postavit co nejrychleji 210 metrů stěny v nejkritičtějším místě. O dalším postupu se bude rozhodovat,“ řekla ve čtvrtek mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.

Odborníci musejí také co nejdříve odtěžit půdu v místech, kde cisterny havarovaly, k čemuž zatím nedošlo. „Odtěžení zemin je stále v řešení mimo jiné kvůli zajištění bezpečnosti zaměstnanců jak při těžbě, tak i při následném odvozu kontaminované zeminy a její likvidaci. Práce s kontaminovanou zeminou budou velmi rizikové a náročné vzhledem k hořlavosti benzenu, riziku výbuchu jeho par a jeho nebezpečným vlastnostem pro lidské zdraví, jako je toxicita, karcinogenita, mutagenita, přičemž v ohnisku kontaminace je možné pohybovat se pouze s dýchací maskou,“ podotkla Loužecká.

Vlak s cisternami převážejícími více než tisíc tun toxického benzenu vykolejil v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku na konci února. Podle aktuálních odhadů uniklo větší množství benzenu, než se předpokládalo – a to až 400 metrů krychlových, dodala mluvčí ČIŽP.

Velká část benzenu se dostala až na hladinu podzemních vod. Likvidace škod podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) vyjde na stovky milionů korun. Sanace potrvá roky, je to největší havárie svého druhu na světě, prohlásil ve středu.

O možném vyhlášení stavu nebezpečí rozhodne krajská bezpečnostní rada

Vláda svým usnesením ve čtvrtek doporučila vyhlášení stavu nebezpečí podle zákona o krizovém řízení. Kabinet míní, že je potřeba, aby sanační práce postupovaly co nejrychleji. Podle něj při havárii vzniklo závažné riziko pro zdraví obyvatel, životní prostředí a vodní zdroje, s dlouhodobými následky na ekosystém a infrastrukturu.

Situaci v oblasti dříve během dne telefonicky probírali hejtman Olomouckého kraje Okleštěk s ministrem Hladíkem. Krizový štáb ministerstva životního prostředí doporučil hejtmanovi vyhlásit stav nebezpečí už ve středu. Okleštěk tehdy návrh nepodpořil a odkázal se na legislativu. Ve čtvrtek šéf kraje sdělil, že o možném vyhlášení stavu nebezpečí rozhodne v pátek krajská bezpečnostní rada.

Ministři podle Oklešťka analyzovali jeho podmínky, mezi kterými byl závazek vlády, že veškeré náklady s likvidací této havárie bude platit stát. Hejtman po čtvrtečním telefonickém hovoru, do kterého se kromě ministra životního prostředí Hladíka zapojili také ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), nabyl přesvědčení, že navrhované podmínky členové vlády podpoří.

Ministr Hladík sdělil, že situace na místě havárie se zhoršuje a je potřeba jednat v řádu hodin, ne dnů, týdnů nebo měsíců. Pokud hejtman v pátek stav nebezpečí nevyhlásí, bude Hladík žádat premiéra Petra Fialu (ODS) o vyhlášení nouzového stavu, což ale v současné chvíli považuje za nelogický krok. Situace nemá parametry, které by to vyžadovaly, dodal. Ministr věří, že hejtman stav nebezpečí vyhlásí a o víkendu bude možné urychlit práce v zasažené oblasti.

Vyhlášení stavu nebezpečí podporuje starostka i rybáři

Vyhlášení stavu nebezpečí prosazuje starostka Hustopečí nad Bečvou Júlie Vozáková i samotní rybáři, kterým benzen ohrožuje nejbližší jezero. Podle jejich předsedy Stanislava Pernického by vyhlášení tohoto stavu podstatně zjednodušilo postupy při likvidaci havárie. „Říkám stále, že rychlost je půl vítězství. Každá minuta, každá hodina je průšvih. Larsenová stěna měla být dávno postavená a měla se začít odtěžovat zemina a odvážet pryč,“ řekl Pernický.

Hejtman podle Hladíka ve čtvrtek získal soupis potřebných opatření a kompletní podklady. Ministr mu také opět dál záruky, že náklady půjdou v každém případě za státem. „Myslím si, že pan hejtman pochopil potřebu jednat za současné situace rychle. V pátek se potká bezpečnostní rada kraje a doufám, že se shodnou na vyhlášení stavu nebezpečí,“ zdůraznil Hladík.

Podle Hladíka jsou nutná další opatření, mezi která patří například omezení vstupu do oblasti a ochrana zdrojů pitné vody. Chování hejtmana považuje za politickou hru, které nerozumí a odmítá ji hrát. „Hrozí tady vážné ohrožení životního prostředí a obyvatel,“ upozornil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoLetní tábory často omezují či zakazují mobily, reagují na poptávku rodičů

Stále více letních táborů omezuje používání digitálních zařízení a mobilů. K úplnému zákazu sáhla téměř polovina z nich. Reagují tak na poptávku rodičů, kteří chtějí, aby jejich děti trávily více času off-line. „Když ty technologie nejsou dostupné, tak to může vést k tomu, že dítě může zažívat přirozené výzvy – za někým dojít, někoho oslovit a trávit čas jinak,“ popisuje možné přínosy nuceného digitálního detoxu dětský psycholog Petr Davídek. Podle táborové vedoucí Simony Tomkové telefonát rodičům často u dětí ještě zhorší stesk po rodičích. Dětem, které nesnesou delší odloučení, Davídek radí kratší příměstský tábor nebo postupný trénink třeba v turistickém oddílu.
před 6 hhodinami

VideoVýkup pozemků dává šanci ohroženým druhům rostlin a živočichů

Vykupují pozemky, aby dali prostor přírodě vrátit se do původního stavu. Česká společnost pro ochranu přírody nyní shání peníze na nákup tří hektarů v Českém středohoří. V minulosti už tak získala přes padesát lokalit, na kterých žijí ohrožené druhy rostlin a živočichů. Například šlo o louku, kde byl důvod k výkupu hlavně výskyt ohroženého hořečku. Ochránci se mu tu snaží vytvořit ideální podmínky, aby na podzim opět vykvetl. S pomocí místních spolků a dobrovolníků pečují o 200 hektarů pozemků po celém Česku. K nim patří Zázmoníky v Jihomoravském kraji, přírodní rezervace Zbytka ve východních Čechách či tůň Triangl v Praze. Výkupy pozemků probíhají z prostředků veřejné sbírky Místa pro přírodu. Do této sbírky může přispět každý libovolnou částkou. Nebo se může zapojit i jako dobrovolník a pomoci tak s vytvořením prostoru, kde se bude ohroženým druhům dařit.
před 7 hhodinami

VideoObviněným z korupční kauzy Motol se zajištěný majetek nevrátí

Žádný majetek zajištěný v korupční kauze Motol se obviněným zatím nevrátí. Žádosti byly podle evropské pověřené žalobkyně Zdeňky Pavláskové zamítnuty. Policie loni obstavila i nemovitosti nebo auta, celkem zajistila majetek za víc než půl miliardy korun. Trestnímu stíhání čelí devatenáct lidí a šest firem. Zatím není jasné, kdy k soudu v celé kauze dojde, její vyšetřování sahá i do zahraničí. Obviněný bývalý ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík i obviněný bývalý předseda České unie sportu Miroslav Jansta vinu odmítají. Spolu s někdejším náměstkem Ludvíka Pavlem Budinským jsou vyšetřováni na svobodě.
před 8 hhodinami

Škoda přes půl miliardy. Policie zadržela kvůli podvodnému call centru desítky lidí

Čeští policisté společně s tureckými kolegy zadrželi 51 lidí, kteří se podle kriminalistů podíleli na provozu podvodného call centra v Istanbulu. Skupina je spojena s 1173 případy podvodů na českých občanech, při kterých vznikla škoda přes 553 milionů korun. Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) o tom informovala na webu.
před 8 hhodinami

Poslanci schválili novelu jednacího řádu

Poslanci v pátek ve třetím čtení schválili změny jednacího řádu sněmovny, které mají omezit obstrukce. Dopoledne debatovali o pozměňovacím návrhu přezdívaném lex střízlivost. Poslanci následně projednávali koaliční novelu stavebního zákona, její třetí čtení však nedokončili. Vrátí se k němu příští týden. Novela by podle předkladatelů měla zrychlit a zjednodušit povolování staveb, sešlo se k ní kolem 130 pozměňovacích návrhů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kriminalisté už řeší zrušené tábory pro děti z dětských domovů

Případem, kdy na letní tábory měly odjet děti z dětských domovů, ale organizátor je na poslední chvíli zrušil, se už zabývají ústečtí kriminalisté. České televizi to potvrdil jejich mluvčí Kamil Marek. Táborové pobyty si pro své děti objednaly dětské domovy u spolku Tábory Aurora. Ten ale krátce před začátkem ředitele domovů informoval o jejich zrušení a přestal komunikovat. Od domovů do té doby ale vybral podle serveru iRozhlas.cz na zálohách stovky tisíc korun. Někteří ředitelé domovů už proto na pořadatele táborů podali trestní oznámení.
před 13 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali spory o cestu na summit NATO

Spor tuzemských vrcholných politiků o cestu na summit NATO pokračuje dalším dějstvím. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že prezident Petr Pavel svým plánem jet do Ankary Česko poškozuje. Hlava státu se proti výroku ohradila – Pavel Babišova slova označil za silná prohlášení, která by měl buď doložit, nebo odvolat. „(Česko) poškozuje v zahraničí to, že by vystupovali dva ústavní činitelé a neměli by na jedné akci úplně totožný názor,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou místopředseda Poslanecké sněmovny Patrik Nacher (ANO). „Ten summit začíná s ostudou a všichni tam budou vědět, že česká delegace se pohádala, ještě než tam vůbec dojela, kdo tam vůbec pojede. Kdo na tom prodělá, je občan České republiky,“ míní předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel.
před 20 hhodinami

O svátcích 5. a 6. července mohou být obchody otevřené

O nadcházejících svátcích tuto neděli a pondělí budou moci být otevřené i obchody nad dvě stě metrů čtverečních. Zákaz prodeje ve větších provozovnách se na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července a Den upálení mistra Jana Husa 6. července nevztahuje.
před 20 hhodinami

Evropský pohled