Izrael po středečních raketových útocích podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket, informuje agentura AFP. Nálety později během dne odsoudil libanonský prezident Michel Aún. Na severní Izrael byly z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

Hořící pole po zásahu rakety vypálené z Libanonu na izraelské území
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ariel Schalit

„Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly odpáleny za účelem teroru rakety,“ sdělila izraelská armáda v krátkém prohlášení. Ta pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice. V Libanonu dosud poslední nálet, o němž se ví, podnikl Izrael v roce 2014, jak potvrdila izraelská armáda agentuře AFP. Nynější nálety byly odpovědí na středeční raketové útoky.

Ve středu byly na Izrael z jižního Libanonu odpáleny celkem tři rakety – dvě z nich dopadly na izraelské území a jedna nepřekonala hranici. Izrael krátce nato začal libanonské cíle ostřelovat a v noci na čtvrtek podnikl nálety. 

Izraelský ministr obrany Benny Gantz vyzval k vyslání silného vzkazu Prozatímním silám OSN v Libanonu (UNIFIL), které jsou rozmístěné na jihu země na hranici s Izraelem, uvedlo izraelské ministerstvo obrany.

Libanonský prezident Michel Aún popsal izraelské noční nálety, které jsou podle něj první svého druhu od roku 2006, jako ukázku sílícího „agresivního záměru“ Izraele vůči Libanonu. Na Twitteru také poznamenal, že nálety představují přímé ohrožení stability a bezpečnosti jižního Libanonu a porušují rezoluce OSN.

Šéf UNIFIL vyzval obě strany ke zdrženlivosti

UNIFIL je v Libanonu od roku 1978 a od roku 2006 ve spolupráci s tamní armádou monitoruje hranici s Izraelem a dohlíží na dodržování rezoluce 1701 Rady bezpečnosti OSN, která byla schválena po válce mezi Izraelem a libanonským šíitským hnutím Hizballáh, jež má v jižním Libanonu silný vliv. Jím vlastněná televize Al-Manár o náletech informovala kolem 02:00 s tím, že zasáhly otevřené prostranství ve vesnici Mahmúdíja v okresu Mardžajún.

Arabsky mluvící mluvčí izraelské armády uvedl, že ta libanonská zodpovídá za to, co se stane na jejím území, a varoval, že Izrael odpoví při případných dalších útocích z Bejrútu.

Šéf UNIFIL generálmajor Stefano Del Col vyzval „obě strany“ k „maximální zdrženlivosti, aby se zabránilo další eskalaci, zejména v den takto vážného výročí“. Libanon si ve středu připomněl rok od ničivé exploze dusičnanu amonného v bejrútském přístavu, která si vyžádala více než dvě stě obětí na životech, přes 6500 lidí zranila a zdevastovala několik čtvrtí libanonské metropole.