Rusko zatklo dva muže, kteří údajně plánovali převrat v Bělorusku a atentát na Lukašenka

Ruská tajná služba FSB oznámila, že zatkla dva Bělorusy, kteří údajně plánovali svržení běloruské vlády a atentát na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, informuje agentura Reuters. Lukašenko ze zapojení do tohoto plánu obvinil americké tajné služby. 

Alexandr Lukašenko
Zdroj: ČTK/AP Autor: Maxim Guchek

Jedním ze zadržených je politolog Aljaksandr Fjaduta, který zastával funkci prezidentského mluvčího, když se Lukašenko ujal v roce 1994 funkce. Později však Fjaduta přešel do opozice. Druhým mužem je právník Juras Zjankovič, který má běloruské a americké občanství.

Ruské úřady uvedly, že o plánech mužů se dozvěděly od běloruské tajné služby KGB. Podle FSB se podezřelí vydali do Moskvy, aby se tam setkali s opozičně naladěným běloruským generálem. Tomu pak údajně řekli, že pro úspěšné provedení jejich plánu je „zapotřebí fyzicky eliminovat prakticky veškeré vedení na vrcholných pozicích v republice“. Muži byli vydáni do Běloruska.

Lukašenko běloruské televizi sdělil, že podle vyšetřovatelů existují důkazy o zapojení zahraničí do plánu provést převrat. „Odhalili jsme jasně práci zahraničních tajných služeb. Nejspíše CIA, FBI, nevím, kdo z Američanů tam pracoval,“ řekl Lukašenko ve videu zveřejněném kanálem Pul Pervogo na sociální síti Telegram.

Vyhoštění ruských diplomatů z ČR je reakcí na dění v Bělorusku, uvedl ruský poslanec

Podle  šéfa zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonida Sluckije je vyhoštění osmnácti ruských diplomatů z Česka reakcí na dění v Bělorusku, informovala agentura TASS. Poslanec míní, že jde o snahu Západu odvést pozornost od aktivit organizované skupiny plánující převrat v Bělorusku.

„Jakmile zazněla obvinění namířená proti americkému prezidentovi, české úřady jako na povel oznámily vyhoštění ruských diplomatů,“ cituje TASS vyjádření Sluckého. „Je naprosto jasné, že to bylo zinscenované. Bělorusové útočí na Spojené státy, tak my odvedeme pozornost v politické i v informační sféře a zaútočíme na Rusko,“ dodal.

Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. V sobotu večer to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Česko kvůli tomu vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.