Badatelé našli v Argentině seznam tisíců nacistů a účty ve Švýcarsku

Výzkumníci židovského centra Simona Wiesenthala informovali o nálezu seznamu 12 tisíc nacistů, kteří žili ve 30. letech minulého století v Argentině. Řada z nich přitom disponovala účty ve Švýcarsku, na nichž je podle centra dodnes uloženo jmění, které nacisté ukradli židovskému obyvatelstvu. Výzkumníci nyní požadují vstup do bankovních archivů, aby mohli nález ověřit a ukradený majetek vrátit.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA/Berliner Verlag/Steinach

„Domníváme se, že na těchto ladem ležících účtech jsou peníze uloupené židovským obětem,“ oznámilo centrum.

Nacistické Německo začalo zabavovat majetek Židům po přijetí rasistických zákonů v roce 1935 a značné množství ho ukradlo během nadcházejících let holocaustu. Velkou část tohoto bohatství nacisté převedli na tajné účty ve švýcarských bankách, poznamenává BBC.

V Argentině vládli ve 30. letech fašističtí prezidenti, kteří vítali zesílenou přítomnost nacistů v zemi. V té době tam působila například zahraniční organizace nacistické strany NSDAP o 1400 členech podporovaná 12 tisíci členy odborů německých pracovníků.

Výzkumníkům se podařilo odhalit kopii seznamu členů německých odborů, kterou pořídila mezi lety 1941 až 1943 po svržení nacistům nakloněného režimu argentinská vyšetřovací komise. V dokumentu je také seznam bankovních převodů mezi některými nacisty v Argentině a švýcarskou bankovní institucí Schweizerische Kreditanstalt, dnes známou jako Credit Suisse.

Dědicové nacistů se chtějí dostat k účtům

Wiesenthalovo centrum tvrdí, že ví o některých lidech, kteří po Credit Suisse požadují přístup k některým z těchto účtů jako dědicové nacistů uvedených na nalezeném seznamu. Banku proto žádá o přístup do jejích archivů, aby mohli výzkumníci objasnit původ ukradeného jmění a vrátit jej oloupeným přeživším Židům a jejich dědicům. Banka se však k žádosti zatím nevyjádřila, agentuře AFP pouze sdělila, že záležitost prozkoumá.

V průběhu a po skončení druhé světové války byla Argentina a některé další latinskoamerické země útočištěm pro nacisty, protože v nich vládly vojenské diktatury.

Do Argentiny po válce uprchla řada prominentních nacistů včetně Adolfa Eichmanna, jednoho ze strůjců holocaustu. Eichmanna v roce 1960 ze země unesli izraelští agenti a po proslulém soudním řízení v Jeruzalémě byl oběšen jako válečný zločinec v roce 1962.