Trumpova vina v ukrajinské kauze je jasná, tvrdí demokraté po slyšení amerického diplomata

Prozatímní americký velvyslanec na Ukrajině William Taylor při slyšení před výbory Sněmovny reprezentantů uvedl, že vojenská pomoc této zemi závisela na tom, zda Kyjev veřejně prohlásí, že zahájí vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera působícího v ukrajinském byznyse. Joe Biden je favoritem demokratických primárek, a tedy potenciálním Trumpovým rivalem v prezidentských volbách. Poslanci prý byli slyšením ohromeni, Trumpova vina ze zneužití pravomocí k vlastnímu prospěchu je podle demokratů jasná.

Bill Taylor
Zdroj: Reuters Autor: Tom Brenner

Americký chargé d'affaires ad interim na Ukrajině při úterním neveřejném slyšení podle amerických médií uvedl, že Trump letos v létě požadoval, aby ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj veřejně oznámil, že nařizuje vyšetřování namířené proti Joeu Bidenovi a jeho synu Hunterovi. Biden mladší byl do letošního jara členem správní rady ukrajinského plynárenského koncernu Burisma, jehož vedení ukrajinská prokuratura vyšetřovala pro podezření z korupce. Vyšetřování však bez výsledku zastavila.

Zpráva stěžovatele na Trumpův kontroverzní telefonát s Ukrajinou 4.01 MB

Americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland prý Taylorovi v jednom telefonátu řekl, že na Zelenského veřejném ohlášení začátku vyšetřování závisí „vše“ – vojenská pomoc ze strany USA pro Ukrajinu i plánovaná návštěva ukrajinského prezidenta v Bílém domě. Američané nakonec vojenskou pomoc ve výši 391 milionů dolarů uvolnili.

Taylor se přesvědčil, že Trumpova vláda vytvořila na Ukrajině paralelní diplomatické kanály, které spravoval prezidentův osobní právník Rudy Giuliani. Okolnosti takových kontaktů označil Taylor za „nanejvýš alarmující“ a ohrožující vztahy Washingtonu s Kyjevem. „Cítil jsem cosi podivného,“ napsal diplomat v otevřené písemné výpovědi, kterou předal novinářům.

Desetihodinové slyšení

Slyšení Taylora, který nastoupil do vedení kyjevské ambasády měsíc po spěšném odvolání velvyslankyně Marie Yovanovitchové, trvalo deset hodin a poslanci jím byli podle agentury AP ohromeni. „Je nad slunce jasné, co se stalo. Bylo to něco za něco,“ komentovala slyšení kongresmanka Dina Titusová.

Americké zákony kandidátům výslovně zakazují přijímat ve volební kampani jakékoli dary nebo jinou pomoc z ciziny. Trump to podle demokratů porušil, když za příslib vojenské pomoci Ukrajině požadoval kompromitující informace na svého protikandidáta v prezidentských volbách Joea Bidena.

Skandál zasahuje do nejvyšších pater americké exekutivy a týká se i viceprezidenta Mikea Pence a personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneye, kteří se prý ve věci angažovali. Aféra rovněž odhalila podíl lidí, které jeden z amerických diplomatů označil za „three amigos“ (tři přátele) – velvyslance Sondlanda, ministra energetiky Ricka Perryho a zvláštního zmocněnce pro Ukrajinu Kurta Volkera. Všichni prý prosazovali „alternativní politiku“ vůči Ukrajině.

Bílý dům s takovým hodnocením zásadně nesouhlasí, řekla novinářům mluvčí prezidenta Stephanie Grishamová. „Prezident Trump se ničím neprovinil. Je to koordinovaná pomlouvačná kampaň krajně levicových poslanců a radikálních, nikým nevolených úředníků, kteří vyhlásili válku ústavě. Žádné ,něco za něco‘ nebylo,“ prohlásila mluvčí.