Trump udeřil na Mexiko. Hodlá zvyšovat cla tak dlouho, než sousední stát zastaví příliv migrantů

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalí Spojené státy od 10. června na veškeré zboží z Mexika pětiprocentní clo. Šéf Bílého domu tak chce sousední stát přimět k tomu, aby zastavil příliv migrantů do Spojených států. Pokud Mexiko podnikne konkrétní opatření, hodlá Trump cla zrušit. V opačném případě se mají každý měsíc zvýšit o pět procentních bodů. Mexický prezident v reakci vybídl k jednáním, do USA posílá ministra zahraničí.

Video Zprávy ve 12
video

Trump chce Mexiku zvyšovat cla, dokud nevyřeší proud migrantů přes hranice

„Celní sazby se budou postupně zvyšovat, dokud problém s nelegálním přistěhovalectvím nebude napraven, pak cla budou zrušena,“ uvedl Trump na Twitteru.

„Pokud migrační krize bude zmírněna konkrétními opatřeními v Mexiku, jejichž dopad bude určen naším jediným rozhodnutím, cla budou zrušena,“ upřesnil v prohlášení Bílého domu. V opačném případě se cla každý měsíc zvýší o pět procentních bodů, až k 1. říjnu dosáhnou 25 procent.

Jde o naše práva, hájí rozhodnutí Trump

Prezident, který učinil z boje proti nelegálnímu přistěhovalectví jednou ze svých priorit již během volební kampaně v roce 2016, opakovaně tvrdí, že mexická vláda nedělá nic, aby zabránila přílivu migrantů ze Střední Ameriky. „Po celá léta s námi Mexiko nezacházelo spravedlivě, ale nyní prosazujeme svá práva,“ zdůraznil Trump.

Náměstek mexického ministra zahraničí Jesus Strada varoval, že by bylo „pohromou“, pokud by se Trumpova výhružka naplnila. „Pokud by se tak stalo, budeme muset reagovat energicky,“ prohlásil.

Spravedlnost a bratrství je víc než hranice, reaguje mexický prezident

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador zaslal svému americkému protějšku dopis, vybízející k jednáním. „Informuji vás, že nechci konfrontaci. Navrhuji prohloubit dialog a hledat alternativní řešení problému přistěhovalectví,“ uvedl s tím, že vyšle do Washingtonu delegaci v čele s ministrem zahraničí.

Zdůraznil také, že určité ideály, jako je spravedlnost a univerzální bratrství, jsou důležitější než hranice. „Uvědomte si prosím, že mi odvaha nechybí, že nejsem zbabělý a ani váhavý, neboť jednám podle principů. Věřím v politiku, která byla mimo jiné stvořena k tomu, aby zabránila konfrontaci a válce,“ dodal prezident.

Dopad na zahraniční automobilky

Mexiko je známo především zemědělskými výrobky, jako je avokádo či tequila, zmiňuje BBC. V zemi se také každý měsíc vyrábějí statisíce aut, sídlí zde i firmy podnikající ve výspělých technologiích či v leteckém a kosmickém průmyslu. Země patří do skupiny největších ekonomik světa G20. USA loni dovezly z Mexika zboží za 346,6 miliardy dolarů, o deset procent více než předchozí rok, připomněl TASS.

Poslední Trumpovo oznámení o clech na veškerý dovoz z Mexika se už projevilo v poklesu akcií japonských automobilek, které mají závody v Mexiku - Toyota, Nissan a Honda ztratily přibližně tři procenta a Mazda skoro sedm procent.

Trump si podle agentury AFP připravoval terén tím, že oznámil zadržení rekordně velké skupiny nelegálních přistěhovalců - 1036 osob - poté, co tajně překonala hranici, oddělující Mexiko od Spojených států.

„Agenti pohraniční policie na hranicích zatkli až dosud největší skupinu cizinců nelegálně pobývajících v zemi: 1036 osob, kteří okolo čtvrté ráno nelegálně překročili hranice v El Pasu,“ napsal Trump na Twitteru.

„Demokraté by měli bránit naši neuvěřitelnou pohraniční policii a napravit díry v našich hranicích!“ dodal v narážce na spory s opozičními demokraty o financování zdi, kterou chce republikánský prezident postavit na hranicích s Mexikem.

Experti: Trumpův krok může ohrozit novou smlouvu s Kanadou

Analytici jsou ohledně Trumpova postupu skeptičtí. „Americký prezident se snaží naplnit svůj politický program, který slíbil voličům, ekonomicky to absolutně nedává smysl,“ je přesvědčen ekonom Pavel Neset.

Osud obchodní Dohody USA-Mexiko-Kanada (USMCA), která má nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), je teď nejistý, shodli se odborníci oslovení zpravodajským serverem CNBC. 

Renomovaný bývalý diplomat a současný místopředseda konzultační společnosti McLarty Associates John Negroponte upozornil, že Mexiko je velkým vývozním trhem pro USA, takže oznámení do jisté míry ohrožuje i americké vývozce. „Mnoho kongresmanů a senátorů v Mexiku se bude ptát sebe samých, zda mají ratifikovat dohodu, když mají zbraň u hlavy. Situace se tak stává velmi složitou,“ řekl CNBC ředitel poradenské společnosti Albright Stonebridge Juan Carlos Hartasánchez.

Personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney naopak tvrdí, že cla neovlivní schválení USMCA. Trvá na tom, že cla jsou „součástí imigračního problému“ a nesouvisí s obchodem.

Situace na hranici je nejhorší za 12 let

Jižní hranice USA je v posledních měsících vystavena silnému náporu migrantů, zejména ze středoamerických států Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly, odkud prchají před chudobou a zločinností. Přes Mexiko míří na sever ve vlnách čítajících obvykle tisíce lidí. V dubnu překročilo hranici USA s Mexikem téměř sto tisíc migrantů, což je nejvíc od roku 2007.

Trump na konci března hrozil uzavřením hranic, pokud Mexiko okamžitě nezabrání migrantům nelegálně proudit do Spojených států. Mexiko také obvinil, že na migračním problému finančně velmi vydělává. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard tehdy na Twitteru poznamenal, že jeho země pod výhrůžkami nejedná a že je navíc skvělým sousedem Ameriky.