Exšéf Trumpovy kampaně Manafort dostal skoro čtyři roky vězení za finanční podvody

Bývalý šéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort byl odsouzen ke 47 měsícům vězení za daňové a bankovní podvody. Federální soudce ve Virginii také nařídil Manafortovi zaplatit pokutu ve výši 50 tisíc dolarů (asi 1,1 milionu korun) a vrátit částku více než 24 milionů dolarů (asi 549 milionů korun). Od trestu se má Manafortovi podle soudce odečíst čas, který již strávil ve vězení, kde je od loňského června. Podle prezidenta Donalda Trumpa verdikt ukázal, že žádná tajná spolupráce jeho volebního týmu s Ruskem neexistovala.

Video Studio ČT24
video

Manafort má jít na 47 měsíců do vězení

Soudce Thomas Selby Ellis potrestal někdejšího politického stratéga republikánů za několik daňových úniků a podvodů při sjednávání bankovních půjček. Tyto trestné činy odhalil zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller při rozkrývání údajné předvolební spolupráce Trumpova týmu s Ruskem. Účast Manaforta na údajných volebních kontaktech s Moskvou ale vyšetřovatelé neprokázali.

„Soudce i advokát v kauze Paula Manaforta řekli nahlas celému světu, že nebyla žádná tajná spolupráce s Ruskem, hon na čarodějnice ale pokračuje… Je to pro naši zemi tak špatné!“ napsal Trump na Twitteru.

Nejviditelnějším Manafortovým prohřeškem z této série bylo zamlčení více než šestnácti milionů dolarů (360 milionů korun), které dostal za politické konzultace na Ukrajině. Peníze, které ukryl před zdaněním, dostal za rady bývalému proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Porota shledala Manaforta vinným loni v srpnu.

Manafort, oblečený do zelené vězeňské uniformy, byl dovezen do soudní síně na kolečkovém křesle, které používá od podzimu, neboť má podle svého právníka zdravotní problémy kvůli podmínkám ve věznici. Trpí prý dnou. Muž, který míval vlasy černé jako uhel a chodil v exkluzivních oblecích, v poslední době zešedivěl a celkově fyzicky sešel.

Před vynesením verdiktu žádal Manafort soudce o shovívavost a poděkoval mu za spravedlivý proces. Nevyjádřil podle Reuters lítost nad svými činy, ale hovořil o tom, jak tíživě celá kauza dopadá na něj a jeho rodinu: jeho život se profesně a finančně ocitl v troskách a je slabé slovo tvrdit, že byl ponížen a zostuzen.

Manafort dostal nižší trest, než požadovala obhajoba

Soudce Ellis zdůraznil, že Manafortovy skutky přímo nesouvisejí s volební kampaní z roku 2016, kterou pro Trumpa vedl, ani s údajným ruským ovlivňováním amerických prezidentských voleb. Trest mezi 19 až 24 lety ve vězení, který navrhovala prokuratura, shledal soudce Ellis přehnaným, vytvořil by podle něj „neospravedlnitelné rozdíly“ oproti jiným případům. Také jen málo pozorovatelů podle agentury AP očekávalo, že by Manafort dostal tak dlouhý trest.

Uložený trest je dokonce nižší, než navrhovala obhajoba, která žádala soudce o potrestání Manaforta 51 až 63 měsíci ve vězení. Někteří právní znalci již vyjádřili překvapení nad touto shovívavostí. „Je to obrovská porážka pro zvláštního vyšetřovatele,“ usoudil bývalý federální prokurátor David Weinstein.

Podle komentáře televize CNN je rozsudek „příšernou zprávou pro veřejnost ohledně našeho justičního systému“. Trest podle stanice neodpovídá tomu, že Manafort dlouhé roky schválně páchal řadu trestných činů.

Reuters připomněl, že soudce Ellis během procesu čelil kritice za poznámky, pokládané za zaujaté proti obžalobě. Kupříkladu opakovaně přerušoval prokurátory, aby nepoužívali výraz „oligarcha“ při popisu Manafortových partnerů, protože to zní „opovrženíhodně“. „Není zločin mít hodně peněz a rozmařile je utrácet,“ namítal proti snaze ukázat porotcům snímky Manafortových luxusních předmětů. Manafort už americkým úřadům předal několik svých domů a bytů, stále však zůstává bohatým člověkem, poznamenala CNN.

Trump nevyloučil, že Manaforta omilostní

Manafort je pouze jedním ze 34 lidí a tří podniků, pohnaných Muellerem k soudu. Několik dalších, včetně bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna či bývalého Trumpova právníka Michaela Cohena, již bylo shledáno vinnými. Trump, který popírá tajné dohody s Rusy a odmítá Muellerovo vyšetřování jako politický „hon na čarodějnice“, loni v listopadu nevyloučil, že udělí Manafortovi milost.

Devětašedesátiletý politický lobbista čelí i druhé kauze, ve které mu hrozí až desetiletý trest a ve které má rozsudek padnout příští středu ve Washingtonu. Pokud bude i v tomto případě odsouzen k odnětí svobody, bude na soudkyni Amy Bermanové Jacksonové, zda oba tresty sečte, nebo zda umožní jejich souběžné odpykání.