V Izraeli se naplno rozjela volební kampaň, Netanjahuovi šlape na paty vlivný generál Gantz

Už za dva měsíce bude známé jméno premiéra státu, který navzdory malému rozměru sleduje celý svět. Favoritem izraelských voleb je i nadále Benjamin Netanjahu a jeho pravicový Likud. V průzkumech ale vyletěl vzhůru bývalý náčelník generálního štábu Benny Gantz. Netanjahu navíc čelí trestním kauzám i rostoucí vnitrostranické opozici.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Netanjahuovy komplikace na cestě k premiérskému rekordu

Netanjahuův plán stát se nejdéle sloužícím izraelským premiérem komplikuje hned několik osob. Jednou z nich je premiérův stranický kolega Gideon Saar, který loni začal naznačovat návrat do politiky. Teď se k nelibosti premiéra dostal na čtvrté místo kandidátky Likudu.

Problém představuje pro Netanjahua rovněž izraelský prokurátor Avichaj Mandelblit, který může Netanjahua ještě před volbami obvinit z korupce. 

Komplikaci znamená také založení politické strany Chosen le-Jisrael generálem Gantzem. Bývalý šéf generálního štábu dlouho mlčel o svém programu. Teprve koncem ledna přednesl projev ve stylu amerických volebních kampaní. „Pouhá myšlenka, že by ve funkci mohl zůstat obviněný předseda vlády, je podle mě směšná. K tomu nedojde,“ prohlásil Gantz.

Předvolební kampaň v Izraeli – billboard s generálem Bennym Gantzem
Zdroj: REUTERS
Autor: Ronen Zvulun

Likud varuje před nástupem levice

Politická kampaň jde ale i Netanjahuovi. „Gantz plánuje další stažení z Judeje a Samaří. Nábíl Abú Rudajna, tiskový mluvčí Abbáse, přivítal Gantzova slova s tím, že z palestinské perspektivy jde o povzbuzující názory. Benny Gantz: to je levice, nová levice,“ hlásá Likud ve svém volebním spotu.

Netanjahu se na billboardech usmívá vedle amerického prezidenta. V rámci diplomatické ofenzivy také ohlásil novou cestu do Moskvy. „21. února pojedu opět do Ruska na základě mých pařížských diskusí s prezidentem Putinem,“ konstatoval premiér.

Do parlamentu se může dostat sedm stran

Poprvé se stal předsedou vlády v roce 1996, izraelské politice tak dominuje už čtvrt století. Zda Netanjahuova kariéra skončí letos, rozhodne zhruba šest milionů voličů, ale i volební a koaliční aritmetika.

„V Izraeli je příliš mnoho politických stran, a proto není podstatné jen to, kdo má největší podporu, jako teď Netanjahu, ale i to, kolik mandátů získají další menší strany,“ upozornil politolog z Bar-Ilanovy univerzity.

Okolo hranice pro vstup do parlamentu se v průzkumech pohybuje až sedm menších stran. Patří mezi ně i historická Strana práce, která přitom byla po sedmdesát let hlavní silou izraelské levice.