Železniční neštěstí ve Studénce opět řeší soud. Žalobce nesouhlasí se zproštěním viny obžalovaných

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě se od pondělí už podruhé zabývá případem železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku ze srpna 2008. Vlak jedoucí z Krakova do Prahy tehdy narazil do konstrukce silničního mostu, která se zřítila na trať. V souvislosti s neštěstím zemřelo osm lidí. Případ se ke krajskému soudu dostal poté, co se loni na podzim odvolal státní zástupce. Okresní soud v Novém Jičíně tehdy už podruhé deset obžalovaných viny zprostil.

Skupina obžalovaných před Krajským soudem v Ostravě
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Zproštění obžaloby  soudce novojičínského okresního soudu Jaromír Pšenica loni na podzim zdůvodnil tím, že se podle něj přesně neví, proč most spadl, a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. „Stále se točíme kolem toho samého. Nevíme, proč ten most spadl. Když toto nevíme, nemůžeme pak odvíjet odpovědnost obžalovaných,“ řekl loni Pšenica.

Státní zástupce zopakoval, že se zproštěním obžalovaných nesouhlasí. „Okresní soud doplnil dokazování na základě požadavku krajského soudu. Státní zástupce má ale za to, že neobjektivně hodnotil závěry znalců,“ řekl žalobce. Podle něj by odvolací senát měl rozhodnutí okresního soudu znovu zrušit a nařídit nové projednání.

Soud může trvat týdny

Zatím není jasné, jak dlouho soudní proces potrvá. Může to být několik dnů až týdnů. Rozhodující je, jestli obžalovaní budou souhlasit se čtením již provedených výslechů a důkazů. Pokud by soud měl znovu předvolávat všechny svědky, potrvá proces měsíce. „Za nás budeme souhlasit se čtením listin. Myslím, že do dvou týdnů by mohlo být rozhodnuto,“ řekl Radek Ondruš, který zastupuje jednu z dodavatelských firem Bögl a Krýsl.

„Pokud jde o provedené dokazování, bylo obsáhlé. Bylo předloženo velké množství znaleckých posudků. Nepanuje ale shoda ve znaleckých posudcích, znalci považují za příčinu odlišné skutečnosti,“ konstatoval člen odvolacího senátu.

Neštěstí se stalo 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli dva muži a čtyři ženy, dva zranění zemřeli později. Při nehodě bylo zraněno 95 lidí, z toho deset těžce, někteří mají následky.