TÉMA

Nehoda

Kvůli bezpečnosti se musí upravit padesát železničních přejezdů

Pět desítek přejezdů bude potřeba upravit, aby se zvýšila jejich bezpečnost. Vyplynulo to z kontroly Správy železnic (SŽ), která u více než stovky z nich měřila výškový rozdíl mezi přejezdy a silnicemi. Ke kontrolám přistoupila po lednové srážce vlaku s kamionem na přejezdu u Dolní Lutyně na Karvinsku, při které se zranilo dvacet lidí a strojvedoucí zemřel. Jednou z možných příčin bylo uváznutí kamionu na přejezdu kvůli profilu silnice v tomto úseku.
včera|

Tři zranění po nehodě autobusu s Čechy na Islandu zůstávají na JIP

Po páteční nehodě autobusu s českými turisty na Islandu zůstává šest klientů pojišťovny Uniqa v tamní nemocnici, z toho tři jsou stále na jednotce intenzivní péče (JIP), z nich dva v umělém spánku. V úterý to oznámila Eva Svobodová, mluvčí Uniqa, u které bylo pojištěno patnáct z dvaceti účastníků zájezdu. Při nehodě se zranilo dvanáct lidí.
18. 6. 2024|

Dva Češi zahynuli na raftu v Alpách

Dva čeští občané přišli v pondělí o život při nehodě raftu ve francouzských Alpách, informovala stanice BFM TV a následně to potvrdilo české ministerstvo zahraničí. První oběť byla prohlášena za mrtvou na místě, druhá zemřela v nemocnici. Podle dalších francouzských médií bylo oběma zhruba šedesát let.
18. 6. 2024Aktualizováno18. 6. 2024, 09:50|

Vlak RegioJetu jel před srážkou rychleji, než měl, říká ministr Kupka

Vlak RegioJetu jel před tragickou nehodou v Pardubicích rychleji, než připouštějí pravidla, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle ředitele drážního odboru ministerstva dopravy Jindřicha Kušníra pak strojvedoucí chybně projel dvě návěsti, nikoliv pouze jednu. RegioJet zase tvrdí, že podle testu společnosti by aktivní národní zabezpečovač tragické nehodě vlaků v Pardubicích předminulý týden zabránil.
17. 6. 2024Aktualizováno17. 6. 2024, 23:13|

V Indii se srazily vlaky, zemřelo nejméně devět lidí

Nejméně devět mrtvých a desítky zraněných si podle policie vyžádala srážka osobního a nákladního vlaku v okrese Dárdžiling v indickém státě Bangla. Dřívější zprávy hovořily až o třinácti mrtvých. Na místě zasahovaly záchranné týmy a sanitky s lékaři. Na záběrech z místa lze vidět zdemolované vagony, z nichž jeden stál krátce po nehodě téměř vertikálně.
17. 6. 2024Aktualizováno17. 6. 2024, 20:42|

Na Islandu zůstává v nemocnicích zhruba deset lidí z havarovaného autobusu českých turistů

Po páteční nehodě autobusu české cestovní kanceláře stále zůstává zhruba deset lidí v nemocnicích na Islandu, sdělila Mariana Wernerová z ministerstva zahraničí. Při nehodě se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na jednotce intenzivní péče s vážnými zraněnými. Dva zraněné, kteří byli v umělém spánku, už zdravotníci přivedli k vědomí, řekl ředitel CK Adventura Petr Novotný.
17. 6. 2024|

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty

Na severu Islandu v pátek odpoledne havaroval autobus s 22 Čechy, dvanáct z nich utrpělo zranění. Několik lidí přepravil vrtulník do nemocnice, uvedla v neděli na webu pořádající CK Adventura. Dva zranění zůstávají na jednotce intenzivní péče. Pro ostatní účastníky nehody zřídil islandský Červený kříž centrum pomoci v Akureyri a nyní se již přesouvají do Reykjavíku, někteří se vrátili do Česka.
16. 6. 2024Aktualizováno16. 6. 2024, 21:04|

Ministerstvo chce urychlit zavedení ETCS. Systém dokáže zastavit vlak i snížit jeho rychlost

Ministerstvo dopravy chce urychlit zavedení evropského zabezpečovacího systému ETCS na některých tratích. Šéf resortu Martin Kupka (ODS) to řekl v reakci na srážku vlaků v Pardubicích z minulého týdne, při které zemřeli čtyři lidé a dalších 27 skončilo v nemocnicích. Zařízení teď využívá asi třetina zhruba z dvoutisícovky lokomotiv. V případě potřeby dokáže zastavit vlak nebo snížit rychlost, kterou strojvedoucí nedodržel. Dopravci aktuálně v tuzemsku používají starší systém, který lidské chybě nedokáže zcela zabránit.
12. 6. 2024Aktualizováno12. 6. 2024, 20:19|

Ústavní soud se zastal ženy, která při dopravní nehodě přišla o vnoučata a snachu. Má nárok na odškodnění

Ústavní soud (ÚS) otevřel cestu k širšímu odškodňování takzvaných sekundárních obětí, například po dopravních nehodách. Zabýval se případem ženy, jejíž snacha a dvě vnoučata zemřely v roce 2016 při nehodě u Tvarožné na Brněnsku. Žena nebyla účastnicí nehody, událost však měla devastující dopady na její duševní zdraví, skončila v invalidním důchodu. Od pojišťovny vozidla, které nehodu způsobilo, žádala náhradu ztráty na výdělku a nákladů léčení, dosud bez úspěchu. Ústavní soudci její stížnosti vyhověli.
12. 6. 2024|

Děti, které zemřely v pátek při nehodě u Vyškova, nebyly v autosedačkách

Děti, které zemřely při dopravní nehodě v pátek večer na silnici mezi Rousínovem a Vyškovem, neseděly v autosedačkách. Mluvčí jihomoravských policistů Petr Vala uvedl, že policisté i nadále hledají svědky nehody. Řidiči, který měl pozitivní dechovou zkoušku na alkohol, hrozí až deset let vězení.
8. 6. 2024|

České dráhy zkontrolují své lehátkové vozy Bcmz. RegioJet je po nehodě v Pardubicích radši vyřadil

České dráhy mimořádně prověří stav svých devíti lehátkových vozů řady Bcmz, napsal server Zdopravy.cz. Ve stejném vagonu společnosti RegioJet zemřely při nehodě v Pardubicích čtyři ženy. Při tragédii se ve středu kolem 23:00 srazil rychlík RegioJetu a nákladní vlak ČD Cargo. Zemřely dvě Slovenky a dvě Ukrajinky, dalších 27 lidí bylo zraněno.
8. 6. 2024|

Cestující po srážce vlaků v Pardubicích mají nárok na odškodnění. Žádat mohou i pozůstalí

Lidé, kteří cestovali vlakem RegioJet, mají po tragické nehodě v Pardubicích nárok na několik druhů odškodnění. Žádat můžou o kompenzaci materiálních i nemateriálních škod. Právo na ni pak mají i blízcí těch, kteří při nehodě zemřeli.
7. 6. 2024|

Vlaky jezdí po tragické nehodě v Pardubicích bez omezení

Na trati v Pardubicích, kde se ve středu pozdě večer srazil rychlík s nákladním vlakem, se po více než 40 hodinách začalo odpoledne jezdit bez omezení. Novinářům to oznámil mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka. Zbytek vraku osobního vagonu, který dosud po nehodě na trati zůstával, je posunutý stranou a bude se odklízet v pondělí, dodal. Plně se tak uvolnila cesta pro vlaky na hlavní koridorové trati mezi Prahou a Moravou.
7. 6. 2024Aktualizováno7. 6. 2024, 19:50|

Policie po nehodě na D1 v Brně obvinila řidiče kamionu. Soud ho poslal do vazby

Policie po středeční hromadné nehodě na 196. kilometru dálnice D1 v Brně obvinila řidiče kamionu, který havárii podle vyšetřovatelů zavinil, z loupeže a z obecného ohrožení ve stadiu pokusu. Hrozí mu až patnáct let vězení. Soud ho poslal do vazby.
7. 6. 2024|

Nehoda v Pardubicích ukázala, že je nejvyšší čas na zavedení ETCS, řekl ministr dopravy Kupka

Železniční nehoda v Pardubicích, při které ve středu pozdě večer zemřeli čtyři lidé, ukázala, že je nejvyšší čas zavést v Česku evropský zabezpečovací systém ETCS. V Interview ČT24 to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Termín 1. ledna 2025 je podle něj závazný a musí se stihnout, na některých tratích by podle něj mohl systém fungovat už na podzim. Ministr také vyzdvihl práci složek Integrovaného záchranného systému při nehodě vlaků, řekl, že je to jedna z věcí, na kterou může být Česko hrdé.
6. 6. 2024|

RegioJet odškodní cestující, slíbil Jančura. Fungují krizové linky

Železniční dopravce RegioJet, jehož expres se v noci na čtvrtek v Pardubicích čelně srazil s nákladním vlakem, je připravený odškodnit cestující i další lidi, kterých se nehoda dotkla. Společnost to oznámila na svém webu. Nehodu nepřežili čtyři lidé, 27 zraněných převezli záchranáři do nemocnic. Příčiny srážky zatím nejsou známé. Pro dotazy zřídil dopravce krizovou telefonní linku 539 000 955. Krizovou linku na čísle 950 570 805 zřídili také hasiči.
6. 6. 2024Aktualizováno6. 6. 2024, 21:01|

„Bylo slyšet, jak se po městě zapínají majáky.“ Po srážce vlaku zasahovaly desítky záchranářů

Na místě středeční srážky expresního a nákladního vlaku v Pardubicích zasahovaly desítky policistů, hasičů a záchranářů. Vagon, který byl postižen nejvíc, byl lůžkový, sdělili hasiči ČT24. Zemřeli čtyři lidé, zraněných bylo 27.
6. 6. 2024|

Expres projel návěstidlo zakazující jízdu. Inspekce vyšetřuje, zda šlo o závadu, nebo chybu

Osobní expres společnosti RegioJet při nehodě v Pardubicích projel návěstidlo zakazující jízdu. Uvedla to Drážní inspekce. Zda šlo o technickou závadu, nebo lidskou chybu, nyní vyšetřuje. Zabezpečovací systém ETCS, který dokáže mimo jiné zabránit jízdě vlaku na červenou nebo regulovat jeho rychlost, je sice v pardubickém železničním uzlu nainstalovaný, zatím ale není aktivní. Do provozu by měl být uveden na podzim, sdělila mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Eberl Friebová. V Pardubicích se ve středu večer srazil expres s nákladním vlakem. Při nehodě zemřeli čtyři lidé a 27 dalších skončilo v nemocnicích.
6. 6. 2024Aktualizováno6. 6. 2024, 14:22|

V Pardubicích se srazily vlaky. Zemřeli čtyři lidé, zraněných je přes dvacet

V Pardubicích se ve středu pozdě večer čelně srazily expresní a nákladní vlak. Dle mluvčí pardubické záchranné služby Aleny Kisiala jsou na místě až čtyři osoby, u kterých byla zranění neslučitelná se životem. To potvrdil také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Lehce zraněných je 20 lidí a středně těžce tři, dodal. Zdravotníci vyhlásili traumaplán. Havárie přerušila provoz na koridorové trati na Moravu.
5. 6. 2024Aktualizováno6. 6. 2024, 02:29|

Řidič kamionu zřejmě zavinil nehodu deseti vozů na D1 a utekl. Podle policistů mohl jednat úmyslně

Středeční nehodu deseti vozů na D1 nedaleko exitu Brno-jih zřejmě zavinil řidič kamionu. Podle policie mohlo být jeho jednání úmyslné. Narazil kamionem do aut před sebou a z místa nehody utekl. Nedaleko se zmocnil jiného vozu, se kterým také havaroval. Podle policie měl pozitivní test na drogy. Na dálnici se utvořily několikakilometrové kolony. Záchranáři ošetřili čtyři zraněné.
5. 6. 2024Aktualizováno5. 6. 2024, 15:48|

Za brutální vraždu manželky si muž odpyká 27 let, potvrdil Nejvyšší soud

Za brutální vraždu manželky si muž z Českolipska odpyká 27 let ve vězení, trest mu v pátek potvrdil Nejvyšší soud (NS). Rozhodoval bez veřejného jednání, o výsledku informovala mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není na webu soudu dostupné.
31. 5. 2024|

Padly dva podmíněné tresty za úmrtí chlapce při závodech v Černuci

Kladenský soud uložil v kauze úmrtí dítěte při závodech nákladních vozů v Černuci na Kladensku dva podmíněné tresty za usmrcení z nedbalosti. Jednak strýci, který měl tříletého chlapce v době neštěstí na starosti, jednak pořadateli akce. Řidiče auta a tetu dítěte soud zprostil. Podle zatím nepravomocného rozsudku obdržel strýc trest 12 měsíců s odkladem na 24 měsíců a pořadatel Bohumil Báša trest 16 měsíců s odkladem na 30 měsíců. Matce, otci a sestře zemřelého mají také odsouzení nahradit škodu, každému z rodičů přes 900 tisíc korun a sestře 750 tisíc korun. Vinu všichni obžalovaní u soudu odmítli.
28. 5. 2024|

Prezidenta Pavla propustili z nemocnice do domácího léčení

Po nehodě na motocyklu a krátké hospitalizaci v nemocnici propustili prezidenta Petra Pavla do domácího léčení. V pátek dopoledne to oznámila jeho kancelář s tím, že zdravotní stav hlavy státu není vážný. Původně měl Pavel v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) zůstat na pozorování i přes víkend, jak uvedl jeho mluvčí Vít Kolář. Prezidentova zranění neovlivní jeho program, v pondělí odletí do Jordánska.
24. 5. 2024Aktualizováno24. 5. 2024, 20:38|

V Praze se střetl osobní vlak s posunovací lokomotivou, škoda je přes sto milionů

Škodu za více než sto milionů korun způsobil dopolední střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale v pátek odpoledne řekl, že srážka značně poškodila soupravu CityElefant. Policie věc vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti, napsala na síti X. Příčiny a okolnosti nehody na místě zjišťují i tři inspektoři Drážní inspekce.
24. 5. 2024Aktualizováno24. 5. 2024, 16:34|