Nad Mošnovem proletěl lightning i gripen, loučily se staré vrtulníky. Dny NATO představily i jejich nástupce

Nahrávám video

Řadu premiér přinesly letošní Dny NATO, které se v sobotu a neděli konají na Letišti Leoše Janáčka v severomoravském Mošnově. Česká armáda veřejnosti poprvé ukázala své nové helikoptéry. Poprvé ve střední Evropě vystoupil odpoledne demo team amerického letectva. Ten přiletěl se stíhacími letouny F-35, které jsou navíc v Mošnově hned ve dvou variantách – také ve verzi s kolmým přistáním. Speciálním partnerským státem letošních Dnů NATO je ale Polsko, které na letišti i nad ním představilo své stíhačky, akrobaty i leteckou kavalerii. První den akci navštívilo podle pořadatelů přibližně sto tisíc lidí.

Předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík přičítá velký zájem slunečnému počasí i atraktivnímu programu. „Myslím, že to je opravdu program jak dynamických, tak statických ukázek na evropské úrovni, protože jsou tady k vidění věci, které ne že v České republice, ale ani v okolních zemích ještě k vidění nebyly,“ řekl Pavlačík.

Začátek přehlídky, kterou pořadatelé charakterizují jako největší bezpečnostní přehlídku v Evropě, poznamenaly dopravní potíže. V době, kdy Dny NATO začínaly, se ucpaly všechny silnice, které vedou do Mošnova, ve směru od dálnice D1 se řidiči zdrželi až hodinu. Až před polednem se situace významně zlepšila, i když ve směru od Ostravy se na silnici I/58 tvořily kolony i dál. Pavlačík řekl, že ale neví o žádné mimořádné události ani technickém problému v areálu ani jeho okolí, což je pro pořadatele nejdůležitější.

„Děláme to pro návštěvníky. To znamená, že kdyby areál byl poloprázdný za těchto podmínek, tak bychom si asi říkali, že něco není dobře, takže zájem návštěvníků nás samozřejmě velmi těší,“ řekl Pavlačík.

Do Mošnova lze cestovat také vlakem, z Ostravy jezdí zhruba jednou za půl hodiny posilové spoje, jeden zvláštní vlak na Dny NATO přijel také z Prahy. Organizátoři upozornili i na kolárny připravené pro ty, kdo přijíždějí ne autem, ale na kole.

Dny NATO zahájili polští akrobaté

Program letošních Dnů NATO zahájilo vystoupení polské akrobatické skupiny Zelazny s letouny Zlin Z-50. Polsko je letos speciálním partnerským státem přehlídky a jeho letci i pozemní síly se představí opakovaně. Do Mošnova přiletěly od severních sousedů stíhačky F-16, dvě akrobatické skupiny – kromě skupiny Zelazny také Orlik se stroji PZL-130. Vystoupila také polská letecká kavalerie, armádní výsadkáři a speciální jednotka GROM.

Letošní Dny NATO nabídly také řadu premiér. Česká armáda veřejnosti poprvé představila vrtulníky AH-1Z a UH-1Y ve svých barvách, i když v programu není jejich letová ukázka. Ve vzduchu ale vrtulníkové letectvo reprezentují ještě dosluhující Mi-24/35 a také Mi-171.

Stávající helikoptéry byly dokonce tím prvním, s čím se letos české letectvo nad Mošnovem představilo. Později v programu následovalo ještě sólové vystoupení Mi-24, konkrétně stroje 3369 s vyobrazením bombardérů 311. bombardovací perutě, u níž létali Čechoslováci ve Velké Británii za druhé světové války. Protože už do Náměště přicházejí jeho nástupci, bylo to pro český Mi-24 jedno z posledních veřejných vystoupení.

O další premiéry na Dnech NATO se postarala polská armáda. Poprvé v Česku je k vidění bezpilotní prostředek Bayraktar, který se proslavil zejména nasazením ukrajinskou armádou k obraně před ruským útokem a který patří do její výzbroje. Rovněž z výzbroje polské armády je nejnovější korejský tank K2 Panther, který se v Česku poprvé představuje.

Českou premiéru má i lehký bojový letoun FA-50. Ten je rovněž korejské výroby a do výzbroje ho zavádí polské letectvo. Podle předsedy pořádající organizace Jagello 2000 Zbyňka Pavlačíka bylo potřeba speciální povolení k vystavení tohoto stroje mimo Polsko, podařilo se ho získat na poslední chvíli.

K2 není jediný tank, který mohli diváci Dnů NATO spatřit. Česko a Německo jim představily – a to i v pohybu – současnost i blízkou budoucnost českého tankového vojska. Společně vyjely v Mošnově stroje T-72M4CZ a Leopard 2A7V.

První portugalská účast i letové ukázky F-35

Na Dny NATO dorazili zástupci osmnácti zemí, nově i Portugalska. Jeho letectvo se ale představuje pouze statickou ukázkou v podobě dvou stíhaček F-16.

I vzhledem k aktuálním jednáním o budoucích stíhacích letounech české armády budí pozornost i účast letců ze Spojených států a Velké Británie. Američané přiletěli se třemi stroji F-35A Lightning II, Britové se dvěma stíhačkami F-35B, které se od základní varianty liší schopností krátkého vzletu a svislého přistání. Obě verze mohou návštěvníci Dnů NATO vidět na zemi, ale i na nebi.

Nad Mošnov odpoledne vzlétla také dvojice albatrosů – původní konstrukce L-39C a nová generace L-39NG. Na závěr denního programu naplánovali pořadatelé sólová vystoupení obou nynějších bojových letounů české armády – stíhacího JAS-39 Gripen a bitevního L-159 Alca.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Schillerová zveřejní první návrh rozpočtu až koncem srpna. U Stanjury to kritizovala

Přes sto miliard korun navíc oproti letošku požadují už nyní pro příští rok členové vlády pro své resorty, řekla ČT ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Trvá na tom, že deficit veřejných financí nepřesáhne tři procenta hrubého domácího produktu, tedy 356 miliard korun. První návrh rozpočtu plánuje Alena Schillerová zveřejnit koncem srpna. To v minulosti sama kritizovala u svého předchůdce Zbyňka Stanjury (ODS), který tento termín zavedl namísto dříve obvyklého konce června.
před 7 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Správa železnic plánuje do roku 2033 elektrifikovat dalších 590 kilometrů tratí

Generální ředitel Správy železnic (SŽ) Tomáš Tóth v pátek představil plány na modernizaci tratí. Do roku 2033 by podle něj mělo být elektrifikováno dalších 590 kilometrů českých tratí. Systém ETCS by měl pokrýt tranzitní koridory plus dalších sedm stovek kilometrů. Brífinku se účastnil také ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD), který ocenil „prozákaznické chování“ nového vedení této státní organizace.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, dopravu to nezdrží, řekl Metnar

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí, řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) po jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem.
před 13 hhodinami

Členské státy EU finálně schválily nová pravidla na ochranu psů a koček

Členské státy EU v pátek finálně schválily nový právní předpis, jehož cílem je zlepšit ochranu psů a koček a zajistit jejich identifikaci a sledovatelnost. Informovala o tom Rada EU. Jde o první normu na úrovni EU, která se věnuje chovu, umístění zvířat a zacházení s kočkami a psy. Norma zavádí povinnou identifikaci pomocí mikročipů a registraci v propojitelných národních databázích. Opatření jsou namířená hlavně proti takzvaným množírnám.
před 14 hhodinami
Načítání...