Šíření nákazy zrychluje, incidence koronaviru v Česku je nejvyšší od poloviny června

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 105 případů koronaviru, zhruba dvojnásobek počtu o týden dřív. Jde o nejvyšší nedělní přírůstek od konce května. V Česku aktuálně připadá za poslední týden na sto tisíc obyvatel více než devět případů koronaviru. Takzvané incidenční číslo tak dál stouplo a je nejvyšší od poloviny června. Reprodukční číslo zůstalo nad 1,3, šíření nákazy tak zrychluje. 

Testovací centrum u pardubického nádraží
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Vyšší nedělní nárůst eviduje ministerstvo zdravotnictví naposledy 30. května. V mezitýdenním srovnání počty nových případů nákazy rostly v minulém týdnu každý den o třetinu až dvě třetiny. Za celý minulý týden přibylo téměř tisíc nakažených, o týden dřív to bylo zhruba 690.

Z nedělních 105 případů nákazy bylo 61 v Praze a 21 ve Středočeském kraji. Žádného nově nakaženého za tento den nehlásí Karlovarský, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj.

Nedělní přírůstek případů ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo s několikahodinovým zpožděním. Protáhla se aktualizace dat, zdůvodnilo na svém webu. Některé údaje se objevily už ráno v obvyklém termínu. Informace o koronaviru se na ministerském webu objevily později než obvykle také v sobotu dopoledne.

Dávku očkování v neděli dostalo 26 673 lidí, o týden dřív to bylo víc než čtyřicet tisíc. Očkování mohlo zpomalit kvůli tomu, že lidé nechtěli termín o prodlouženém víkendu, který řada z nich tráví mimo města. Od počátku vakcinace loni v prosinci zdravotníci rozdali téměř 8,53 milionu dávek. Většina vakcín je dvoudávková. Dokončené očkování proti nemoci covid má teď víc než 3,5 milionu lidí.

Incidenční číslo se k neděli zvýšilo na 9,3 ze sobotních 8,9. Vzrostlo ve většině krajů. Nejhůře je na tom Praha, kde se dostalo na hodnotu 32. Víc než deset nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní je ještě v Plzeňském a Středočeském kraji. Nejníže na hodnotě 2,3 je týdenní incidence v Ústeckém kraji.

Vláda v minulosti s ohledem na hodnotu incidenčního čísla upravovala protiepidemická opatření. Naposledy minulý týden ve čtvrtek zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do Česka ze zahraničí. Změny zaváděné kvůli obavám z nakažlivější varianty delta budou platit od pátku 9. července.

Reprodukční číslo udávající, na kolik dalších lidí se v průměru virus přenesl od jednoho nakaženého, se těsně nad 1,3 drží třetí den po sobě. Epidemie zrychluje, pokud má hodnotu nad jedna. To platí posledních šest dní, předtím bylo téměř čtyři měsíce nižší než jedna.

V neděli výrazně přibylo testů PCR. Laboratoře jich provedly přes dvanáct tisíc, téměř o dvě třetiny víc než o týden dřív. Metodou PCR se často nechávají otestovat děti před odjezdem na letní tábory, využívají je také lidé před odjezdem na zahraniční dovolenou. Počet antigenních testů se proti předchozí neděli mírně snížil zhruba na 30 500. Preventivní testy nadále ukazují méně než jednu desetinu procenta nakažených. Nižší než procento zůstává pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku koronavirus potvrdil u víc než 1,66 milionu lidí, vyléčilo se zhruba 98 procent z nich. S nemocí covid dosud zemřelo 30 310 nakažených. V minulém týdnu ministerstvo eviduje tři úmrtí, o týden dřív jich bylo šest. Nemocnice k neděli pečovaly o 30 lidí s covidem, počet se za týden snížil téměř o polovinu. Ve vážném stavu zůstávají dva pacienti.