Mezi Hradem a Kramářovou vilou. Rudolf Jindrák bude radit se zahraniční politikou i Babišovi

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák bude s diplomacií radit premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ve funkci šéfa hradní diplomacie ale i nadále zůstane. Na jeho novou funkci upozornil server Lidovky.cz, Jindrák informaci potvrdil. Na poradních službách se podle něj přímo dohodli Babiš s prezidentem Milošem Zemanem.

Rudolf Jindrák
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Je to po vzájemné dohodě prezidenta a premiéra. Budu to dělat souběžně,“ řekl Jindrák.

Očekává, že na Úřadu vlády se bude, vzhledem ke svým diplomatickým zkušenostem, věnovat především bilaterálním vztahům s Německem či zeměmi Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Zároveň poznamenal, že ve funkci ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky se zabývá i celosvětovou diplomatickou agendou.

„Je to velká výzva, na druhou stranu to podle mě přispěje k další koordinaci české zahraniční politiky,“ dodal. Pracovat bude na dohodu a placen bude dle hodinové sazby.

Babiš dosud zahraničního poradce neměl

Lidovky.cz uvedly, že Babiš dosud žádného poradce pro zahraniční politiku ve svém poradním sboru neměl, s problematikou mu ale pomáhal někdejší šéf diplomacie Cyril Svoboda, který oficiálně působí jako poradce pro ústavní a legislativní záležitosti.

Rudolf Jindrák (56) po studiích působil na konzulárním odboru československého ministerstva zahraničních věcí. Po revoluci pracoval například na generálním konzulátu v Mnichově, který také vedl. V polovině 90. let se stal ředitelem prvního teritoriálního odboru ministerstva zahraničí, na kterém měl na starosti vztahy s českými sousedy či s Maďarskem, Slovinskem nebo Švýcarskem.

Mezi lety 1998 a 2001 zastupoval jako velvyslanec Českou republiku v Maďarsku, poté se stal náměstkem ministra a velvyslancem v Rakousku. Od roku 2006 vedl českou ambasádu v Německu, stal se tak nejdéle sloužícím velvyslancem v Německu.

Po návratu do České republiky byl opět náměstkem ministra a před odchodem na Pražský hrad působil na Úřadu vlády, kde premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) pomáhal se zahraniční politikou, mimo jiné s bilaterálními vztahy s Německem či agendou středoevropské regionální spolupráce v rámci českého předsednictví V4.