Západní směřování státu je jasné. Rozdíly mezi vládou a Zemanem jsou normální, tvrdí šéf hradního odboru

27 minut
Jindrák: Rozdíly v názorech mezi vládou a Zemanem jsou normální
Zdroj: ČT24

Směřování politiky České republiky na Západ je podle ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka nezpochybnitelné. Rozdíly v tom, jakou politiku prosazuje prezident Miloš Zeman a jakou ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), jsou podle Jindráka normální. Řekl to v pořadu Interview ČT24.

To, že ministr zahraničí Petříček jedná ve Spojených státech ve stejnou chvíli, kdy v Praze přijímá prezident Zeman delegaci z Ruska, považuje šéf odboru hradní zahraniční politiky Rudolf Jindrák za výhodné. „Je potřeba mít dělbu práce. Mezilidské vztahy prezidenta Zemana s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nebo čínským prezidentem Si Ťin-pchingem jsou velmi, velmi dobré. A to je v pořádku,“ myslí si Jindrák.

Rozdíly v politice Černínského paláce a Hradu nepovažuje Jindrák za „fatální problém“. „To je naše tradice už od roku 1989, že trochu jinou politiku dělá ministr zahraničí, premiér i prezident. Tehdy jsme se ale rozhodli, kam se orientujeme. A že občas zaskřípe kolečko, že má někdo jiný názor, to je legitimní. Jsme součástí NATO, Evropské unie. Ale na druhou stranu máme zájem mít korektní vztahy s dalšími hráči světové politiky, což jsou Rusko a Čína,“ hodnotí šéf odboru zahraniční politiky prezidentské kanceláře.

Návštěvu premiéra Andreje Babiše (ANO) v Bílém domě vidí Jindrák pozitivně: „Jsem rád, že tam byl. Byť je mi osobně líto, že jsem návštěvu u amerického prezidenta nepřipravoval já, přece jen je to vrchol diplomatické kariéry.“

O tom, že pozvání od Donalda Trumpa dostal prezident Zeman, informoval koncem roku 2016 hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Termín se ale podle Hradu poté posunoval a k návštěvě dosud nedošlo.

Chaos kolem brexitu už by měl skončit

Odcházení Velké Británie z Evropské unie je podle Hradu a Jindráka nešťastné. „My jsme z toho zneklidnění, ale komu je naše zneklidnění platné… Situace, kam se to dostalo, je špatná zpráva pro Evropu, Británii i nás. Ten chaos už by měl skončit,“ prohlásil Jindrák. Za jakých podmínek Velká Británie 29. března z Evropské unie odejde, přitom stále není jasné.

V úterý britští poslanci znovu zamítli dohodu s Unií, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová. Zároveň ve středu poslanci odmítli, že by země odešla z Unie bez dohody. Uzavřenou smlouvu Jindrák označil za „mezinárodně-právní maximum, co se dalo vyjednat“.

„Vadí mi, že si britští politici vzali miliony tamních obyvatel za rukojmí,“ uvedl Jindrák s tím, že jasno podle něj bude nejpozději na konci března, v den, kdy by měla Británie z Unie odejít. Unie přitom podle něj dokáže „vymyslet celou řadu inovativních řešení“.

Politici podle něj selhali ve vysvětlování, proč je členství v EU pro Brity i další státy přínosné. „Myslím, že je to odrazem toho, co se děje ve světové i evropské politice. Přestávají platit stará pravidla, mění se tradiční politické strany a vytváří se skupinky lidí, kteří mají konzervativnější než konzervativní pohled a chtějí se zviditelnit,“ dodal Jindrák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 1 mminutou

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 1 hhodinou

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 2 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 9 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 11 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 12 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 18 hhodinami
Načítání...