Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

Boj o podobu brexitu

Video Projev britské královny
video

Britská královna představila program vlády

Zdroj: EBU

Současný termín brexitu je stanoven na 31. října. Vláda Borise Johnsona vždy odmítala odklad, který už opatrně připouští. Odejít chce s pozměněnou dohodou Theresy Mayové. Pokud se nepodaří vyjednat s EU změny, chce odejít bez dohody.

Většina britských poslanců odmítá tvrdý brexit. Dolní sněmovna schválila zákon zavazující vládu požádat EU o odklad brexitu do konce ledna, pokud se jí nepodaří dohodu dojednat a prosadit ve sněmovně nebo získat souhlas sněmovny s odchodem bez dohody.

Britská vláda odmítá hlavně Irskou pojistku. Ta podle dohody vstoupí v platnost, pokud se nepodaří zajistit kontrolu zboží mezi Irskou republikou a Severním Irskem bez fyzických kontrol. Nikdo dosud nenavrhl, jak to udělat. Spojené království by v takovém případě zůstalo součástí celní unie a na Severní Irsko by se nadále vztahovaly unijní regulace. Pojistka vznikla kvůli obavám z obnovení násilností mezi katolickými republikány a anglikánskými unionisty. Mír mezi nimi se podařilo dojednat mimo jiné díky zrušení fyzické hranice. Proto Irsko a s ním celá EU zrušení pojistky odmítá.

Po brexitu bez dohody by se vztahy mezi Spojeným královstvím a EU řídily pravidly Světové obchodní organizace. Vzájemný obchod by zatížila cla. Skončila by také například úzká spolupráce institucí včetně policie nebo tajných služeb.